A szilfakéreg kiválóan alkalmas IBS, gyulladásos bélbetegségek (Crohn betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás) tüneteinek enyhítésére.
Összetevők: vörös szilfakéreg porKiszerelés: 60 db kapszula/doboz, bliszteres kiszerelésbenTömeg: nettó 12 gAz emésztést elősegíti. Hatóanyagai a koleszterin felszívódását gátolják. Enzimtartalma lebontó hatású. Humán kísérletekben sikeresen alkalmazták gyomor- és bélgyulladásban, illetve gyomorfekélynél.
ALKALMAZÁSA
MIT TUDHATUNK A NÖVÉNYRŐL?
A vörös szil (Ulmus rubra), vagy más néven csúszós szil egy Észak-Amerika területén őshonos fa fajta. A „csúszós” név onnan ered, hogy kérgének belső fele csúszós tapintású. Latin megnevezésében pedig a „rubra” –ami vöröset jelent – arra utal, hogy kérge vöröses színű. Az indiánok már régóta használják a szilfakérget a saját, hagyományos gyógyászatukban. Leginkább köhögésre, bőr sérülések kezelésére, sebekre, fekélyekre, égési sérülésekre illetve gyulladásokra használták, de ezen kívül alkalmas emésztési problémák kezelésére is.
MILYEN ELŐNYÖS HATÁSSAL JÁR FOGYASZTÁSA SZERVEZETÜNKRE?Hasonlóképpen a fahéjhoz, a szilfának is a kérgében rejlik a gyógyereje. Egész pontosan a kéreg belső, csúszós, nyálkás fele az, amiből teát lehet főzni, vagy porítva különböző készítményeket előállítani. Főbb hatóanyagai az L-ramnóz, a D-galakturonsav, a D-galaktóz, keményítő, tannin, lignin polifenolok, zsírsavak és a különböző poliszacharidokból álló nyálka. Ez az utóbbi, nyálkás anyag felel a gyógyhatásai jelentős részéért. Ez az anyag ugyanis víz hatására kitágul, gélszerű anyagot képezve.Ez a gél a bélrendszerbe jutva egy védőréteget képez a bél belső falán, amely képes felszívni az itt található toxinokat. Ennek a védőrétegnek köszönhetően a szil képes olyan betegségek tüneteinek enyhítésében mint az IBS (irritábilis bél szindróma) vagy a fekélyes vastagbélgyulladás, Crohn betegség, ugyanis mindegyik a belek irritációjával jár. A szil gélszerű anyaga véd az irritációtól és csökkenti a gyulladást, amely enyhítőleg hat a kellemetlen tünetekre. Emellett ugyanakkor a természetes nyálkatermelést is stimulálja így még inkább védelmet nyújt a fekélyekkel szemben.Ez a fajta védőréteg azonban nem csak a belekben jön jól. A bőr felületén keletkező sérülésekre is éppoly hatásos. Felületen alkalmazva, a sebekre kenve védelmet nyújt, valamint nyugtatja az irritált bőrt és csökkenti a gyulladást, elősegíti a sebek gyorsabb gyógyulását. Ez utóbbi hatását az amerikai telepesek az indiánoktól tanulták el, akik megmutatták nekik, hogyan kell a szil kérgét sebek gyógyítására használni. Az akkori, véres konfliktusokkal terhelt időkben ez sorsdöntő praktika volt, amely történészek szerint nem kis mértékben járult hozzá az amerikai telepesek túléléséhez.Ugyanez a védőréteg a torokbántalmakra szintén megoldást jelent. A fájó torokban vízzel elegyedve ez az anyag bevonja a torok belsejét és a nyelőcsövet, plusz egy réteg védelmet biztosítva. Éppen ebből kifolyólag a gyomorégés vagy reflux okozta kellemetlen égő érzés is enyhíthető vele, hiszen az égő érzést a nyelőcsőbe visszaáramló gyomorsav okozza. A szil viszont az általa képzett védőréteggel megóvja a nyelőcsövet a gyomorsav káros hatásaitól, így a gyomorégés tüneteit is semlegesíti. Humán kísérletekben sikeresen alkalmazták gyomor- és bélgyulladás, fekély lezelésére.
Mit mond a tudomány?Egy ausztrál kutatás különböző gyógynövény alapú keverékek hatását vizsgálta székrekedéses IBS-ben szenvedő betegeknél. Az egyik keverék tartalmazott porított szilfakérget. Az eredmények alapján a szilfakérget tartalmazó keveréket kapó csoport esetén volt a legnagyobb mértékű pozitív változás. Jelentősen nőtt a bélmozgások száma, csökkentek a hasi fájdalmak és kevésbé volt erőltetett a székelés.
HIVATKOZÁSOK
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/slippery-elm
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2036.2002.01157.x
https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2009.0090
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4204705/
https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/slippery-elm-bark
FELHASZNÁLT IRODALOMIV: British Herbal Pharmacopoeia / 1979 PART 2. 221 p.Elm / Officinal Monographs USP 24 633 - 637 p.Duke J. A.(1985): Handbook of Medicinal Herbs, CPR Press Inc. Boca Raton, Florida