Vércukorszint szabályozása és csökkentése, az összanyagcsere normalizálása, fogyás támogatása, csira- és gombásodás-gátló hatás, a szervezet támogatása a tumorok feletti felügyeletben.
Összetevők: gyapjas tintagomba por, zselatin kapszulaKiszerelés: 60 db kapszula/doboz, bliszteres kiszerelésbenTömeg: nettó 18 gEgy kapszula 300 mg gyapjas tintagomba port tartalmaz.Laboratóriumi (in vitro) és állatkísérletekkel igazolt immunerősítő, hatással rendelkezik. Ezen kísérletek eredményei alapján nyert bizonyítást vércukorcsökkentő, gyulladáscsökkentő tulajdonsága. Ilyen módon igazolták a comatin hatóanyagnak köszönhető vércukorszint csökkentő effektust is. Az emberi szervezetre gyakorolt hasonló hatásokat bizonyító humán kísérletek folyamatosan zajlanak.
A kalapos gombákhoz tartozik. Illata és íze a vargányagombához hasonló, konyhai felhasználásra alkalmas. A keleti gyógyászatban évezredes hagyománya van a gyógygombák- köztük a gyapjas tintagomba- felhasználásának az egészségmegőrzésben, különféle betegségek kezelésében. A népi felhasználást laboratóriumi kísérletek is alátámasztják.
MILYEN ELŐNYÖS HATÁSSAL JÁR FOGYASZTÁSA SZERVEZETÜNKRE?Fehérjetartalma értékes. Esszenciális szabad aminosavakat tartalmaz. Kísérletekkel igazolt immunerősítő, tumorgátló ( in vitro!) hatással rendelkezik.Szintén bizonyítást nyert vércukorcsökkentő, gyulladásgátló tulajdonsága.A vércukorszint csökkentő effektus az inzulinéhoz hasonló, ami a 2010-ben azonosított comatin hatóanyagnak köszönhető.AlkalmazásaBetegségmegelőző jelleggel (immunerősítés, nem kialakult cukorbetegség) napi 2x2 (120 mg poliszacharid, 36 mg comatin) kapszula ajánlott étkezés után. Kialakult cukorbetegségnél – az orvos véleménye alapján, az adag növelésével – kiegészítő terápiaként alkalmazhatjuk, akár napi 3x3 kapszula szedésével. Mellékhatása, ellenjavallata nincs. Szedése alatti időszakban az alkohol fogyasztása inkább kerülendő, mivel májvédő hatása miatt nehezíti annak felszívódását.
Az ízletes gyapjas tintagomba Közép-Európa erdeiben, legelőin és mezőin elterjedt. Különlegessége, hogy az eleinte fehér kalap egy önfeloldódási folyamat következtében idővel elfeketedik, elfolyósodik. Nevét arról kapta, hogy korábban ezt a keletkező sötét folyadékot tintaként használták fel. Húsz féle aminosavat tartalmaz, ami között megtalálható a nyolc esszenciális is. Mindemellett ásványi anyagokban, nyomelemekben és biológiailag aktív anyagokban (pl. ergothionein) is gazdag.A gyapjas tintagomba elsősorban a szénhidrát háztartásra gyakorolt kedvező befolyásáról ismert. Állatkísérletek, valamint cukorbetegek körében végzett humán vizsgálatok egyaránt kimutatták, hogy javítja a glükóz felhasználását, illetve vércukorszint-csökkentő hatással rendelkezik, ami a hasnyálmirigy inzulintermelésére gyakorolt előnyös befolyására vezethető vissza. A kutatók beszámolói szerint a gomba hatóanyagai egyfajta “védőernyőt” hoznak létre az inzulintermelésért felelős sejtek fölött (Langerhans-szigetek sejtjei). További kutatások arra utalnak, hogy a gyapjas tintagomba a cukorbetegség kései szövődményeit (pl. keringési zavarok) is képes ellensúlyozni. A tanulmányok kimutatták, hogy a gyógygomba túlsúly esetén is előnyösnek bizonyul, a vércukorszintre és összanyagcserére gyakorolt jótékony befolyásának köszönhetően segíti a fogyást.Csíragátló, illetve a gombás fertőzések elleni hatását is igazolták (pl. Candida albicans esetén), ami azért jelentős, mert az ilyen fertőzések jelentősen megzavarhatják a belek egészséges működését és a szervezet természetes védekezőképességét. Ismert a gomba hatóanyagai és a nemi hormonok közti kölcsönhatás is, ami a hormonérzékeny tumorok esetében (pl. mellrák) védő hatáshoz vezethet.A gyapjas tintagomba ismert hatásai röviden
FELHASZNÁLT IRODALOMLelley, J. (1999): A gombák gyógyító ereje, Mezőgazda, Bp. 103-106p.Huber, E. (2009): A gombák biológiailag aktív komponensei a fitoterápiában. Corvinus Egyetem, Bp., szakdolgozatDing, Z. et al. (2010): Hypoglycaemic effect of comatin,an antidiabetic substance separated from Coprinus comatus broth on alloxan-induced-diabetic rats, Food.chem.,vol. 121,1.1. 39-43p.Prof. Dr. Michaela Döll: Vitalpilze für ein gesundes Leben, Herbig Verlag, 2012, 43-46.