Reuma és köszvény kezelésére szolgál.
Összetevők: fűzfakéreg, csalánlevél, lándzsás útifű, orbáncfű, nyírfalevélTömeg: 50 g/ tasak
MIT TUDHATUNK A NÖVÉNYEKRŐL?Az alkotórészek közül a csalán levél, az orbáncfű, a nyírfa levél és a fűzfa kéreg hivatalosan bejegyzett az Európai Gyógyszerkönyvben (Ph Hg VIII.). Utóbbi növényt évszázadok óta használják a gyógyításban. Hatóanyagának megismerése után fejlesztették ki a közismert Aspirint. A nagy útifű a Francia Gyógyszerkönyvben szerepel.MILYEN ELŐNYÖS HATÁSSAL JÁR FOGYASZTÁSA SZERVEZETÜNKRE?A fűzfa kéreg fájdalomcsillapító tulajdonságú. A csalán levél+nagy útifű+orbáncfű keverék állatkísérletben sikeresnek bizonyult mesterségesen kiváltott köszvényes tüneteknél. A népgyógyászat régóta alkalmazza ezeket a gyógynövényeket köszvény, reuma kezelésében. A hatás alapja a káros anyagcseretermékek (salakanyagok) kiürülésének támogatása, a gyulladások és a fájdalom mérséklése, immunerősítés és az ellazulás elősegítése. A népi tapasztalatok helyességét a korszerű orvostudomány eredményei is megerősítik.HOGYAN ALKALMAZZUK?A tea fogyasztható önmagában vagy gyógyszeres terápiák kiegészítése képpen, támogató (adjuváns) hatása következtében. Utóbbi esetben ajánlott a kezelőorvos véleményének kikérése!Aspirinnal, antidepresszáns gyógyszerekkel együtt ne fogyasszuk!Teakészítés: 2-3 g teára 150 ml forró vizet számítva, 10-15 percig lefedve állni hagyjuk.Ajánlott mennyiség: 2-3 csésze/nap.
Az összetevők hatásaifűzfakéregBernáth Jenő - Vadon termő és termesztett gyógynövények"A népi gyógyászatban a fűzfa kérgét évszázadok óta hasonló területen alkalmazzák, mint a modern gyógyászatban. A kéreg főzete reumás betegek, egyéb mozgásszervi panaszok kiegészítő kezelésére alkalmas, a drog reumaellenes teakeverékek, fitoterapeutikumok, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító készítmények alkotórésze. Külsőleg fagyott testrészek kezelésére alkalmazzák. A szalicilátokat a gyógyszeriparban ma már szintetikus úton állítják elő (pl. Aspirin)."
Prof. dr. Petri Gizella - Gyógynövények és készítményeik a terápiában"A fűzfakéreg számos reumatea alkotója és enyhébb lázzal járó meghűléses és fertőzéses megbetegedésekben alkalmazzák."
Csupor Dezső, Szendrei Kámán - Gyógynövénytár-Útmutató a korszerű gyógynövény-alkalmazáshoz"A népi gyógyászatban a fűzfa kérgét hasonló területen alkalmazzák, mint a modern fitoterápiában: láz csillapítására, fájdalom csökkentésére. Javasolják reuma és egyéb mozgásszervi panaszok esetén is."
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy. - Gyógynövények ismerete-A fitoterápia és az alternatív medicina alapjai"Reumaellenes, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító szer. ... Teakeverékek összetételében is szerepel. Lázas gyermekeknél ellenjavallt."
csalánlevélCsupor Dezső, Szendrei Kámán - Gyógynövénytár-Útmutató a korszerű gyógynövény-alkalmazáshoz"A csalán levelének kivonatát a népi gyógyászatban belsőleg vizelethajtóként, ízületi fájdalmak, légúti, húgyúti kórképek, emésztési panaszok és cukorbetegség kezelésére, külsőleg zsíros haj és korpásodás ellen használják.A csalántea vizelethajtó hatása miatt az ún. ,,tisztítókúrák" alapvető szere."
Bernáth Jenő - Vadon termő és termesztett gyógynövények"A csalánt már ősidők óta használják gyógyászati célokra. ... Az európai népgyógyászatban asztma, megfázás, láz, köhögés, cukorbetegség, hasmenés, ekcéma, orrvérzés, aranyér, kígyómarás, tuberkolózis, skorbut, bélférgek, hajhullás, korpásodás esetén tartják hatásosnak. A gyógyászatban vizelethajtó, úgynevezett vértisztító teák része, ezen kívül reuma, köszvény kezelésére is használják. Zsenge levelei főzelékként vagy salátaként is fogyaszthatók, de állatok takarmányozására is alkalmas."
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy. - Gyógynövények ismerete-A fitoterápia és az alternatív medicina alapjai"Gyakran szerepel a reuma (rheuma) kezelésére szánt külsőleges, de főleg belsőlegesen adagolt szerek öszzetételében, továbbá köszvényben, a vér húgysavtartalmának (urikaemia) csökkentésére használt készítmények összetételében.A levelek antibiotikus hatásával magyarázható, hogy a népi állatgyógyászatban háziszárnyasok, sertések eledelébe keverik egyes járványos betegségek megelőzésére."
lándzsás útifűRácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy. - Gyógynövények ismerete-A fitoterápia és az alternatív medicina alapjai"Belsőleg az útilapu egyes készítményeit légutak gyulladásaiban használják, főleg a gyermekgyógyászatban, mert teljesen ártalmatlanok. Szirup is készíthető belőlük.. Légcső- és hörghurutban a folyamat kezdetén használják, a heveny szakaszban, idült folyamatokban szaponintartalmú drogokat, például a kankalin (Primula officinalis) gyökeres gyökértörzsét részesítik előnyben, az ánizs (Pimpinella anisum) illóolajával társítva."
Csupor Dezső, Szendrei Kámán - Gyógynövénytár-Útmutató a korszerű gyógynövény-alkalmazáshoz"A népi gyógyászatban a lándzsás útifüvet légúti panaszok, megfázásos, gyulladásos tünetek mérséklésére alkalmazzák. Ezen kívül belsőleg gyomorégés esetén, savtúltengésben is használják, külsőleg friss levelét (vagy annak préslevét) sebborogatásra ajánlják."
Bernáth Jenő - Vadon termő és termesztett gyógynövények"A népi gyógyászat felső légúti panaszok, gyulladásos tünetek esetén javasolja alkalmazását. Gyomorégés ellen is ajánlott.Teája és a belőle készült szirupok nyugtatóan hatnak szájüreggyulladás, köhögés és rekedtség esetén.Légcsőhurut és a nyálkahártya gyulladása esetén tudományosan igazoltan, hatékonyan alkalmazható; fő hatóanyagainak (iridoid glikozidok, flavonoidok) gyulladáscsökkentő hatása klinikai vizsgálatok során is megerősítést nyert. A növény hideg vizes kivonata bizonyítottan baktériumölő hatású. Ismert mellékhatása, ellenjavallata vagy interakciója nincs feljegyezve."
orbáncfűRácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy. - Gyógynövények ismerete-A fitoterápia és az alternatív medicina alapjai"A Hyperici herbát a gyógyászatban epehólyag-bántalmakban (cholecystopathia) és gyomorfekélyes betegek kezelésére használják.A hipericinről megállapították, hogy levert lelkiállapotú, szorongó, nyomott hangulatú (depressziós) betegeknél lehet jótékony a hatás (MAO-inhibitor, azaz gátolja a monoamino-oxidáz aktivitást), de csak néhány hetes kezelés után."
Csupor Dezső, Szendrei Kámán - Gyógynövénytár-Útmutató a korszerű gyógynövény-alkalmazáshoz"Az orbáncfű központi idegrendszeri (különösen antidepresszáns) alkalmazása újabb keletű, kisebb tradícióval rendelkezik...Az orbáncfű elsősorban enyhe depresszió esetén alkalmazható (elfogadható indikációi között szerepel még a szorongás, nyugtalanság, pszichovegetatív zavarok)."
Bernáth Jenő - Vadon termő és termesztett gyógynövények"Teája védi a nyálkahártyát, elősegíti a sejtek regenerálódását, valamint máj- és epebántalmak esetén is használják. Főzetét a középkor óta alkalmazzák kúraszerűen a neurotikus panaszok, szorongás, idegkimerültség, melankólia, félelemérzés, alvászavarok kezelésére is.Klinikai tesztekben bizonyították az orbáncfűkivonat hatékonyságát enyhe és középfokú depresszió ellen, mely a szintetikumokkal azonos mértékű és kevesebb mellékhatással jár."
nyírfalevélBernáth Jenő - Vadon termő és termesztett gyógynövények"Enyhe vizelethajtó, a hagyományos gyógyászatban köszvény és reumás panaszok kezelésére használják.A nyír száraz leveléből készített tea a húgyutak bakteriális és gyulladásos megbetegedéseinél használható, igazoltan vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatású (ESCOP-Monográfia). A növény drogjával kapcsolatban mellékhatást, interakciót vagy ellenjavallatot eddig még nem jegyeztek fel."
Prof. dr. Petri Gizella - Gyógynövények és készítményeik a terápiában"Felhasználják diuretikus és szaluretikus hatása miatt teakeverékekben, valamint reumatikus, köszvényjellegű megbetegedésekben."
Csupor Dezső, Szendrei Kámán - Gyógynövénytár-Útmutató a korszerű gyógynövény-alkalmazáshoz"A nyírfalevelet a tradicionális gyógyászatban tavaszi tisztítókúrák részeként, vizelethajtóként, köszvény, reuma kezelésére alkalmazták. Észak-Olaszországban és Erdély egyes részein ízületi panaszok enyhítésére nyírfalevelet tartalmazó derékaljon alszanak, vagy nyírfalevélből készült fürdőt vesznek.A nyírfa levelét tea, tinktúra formájában alkalmazzák, de ismeretes a levél friss présnedvének használata is.A nyírfalevél enyhe vizelethajtó hatása miatt a húgycső és a vese enyhébb gyulladásos állapotaiban, bakteriális fertőzés kezelésére alkalmazható, továbbá reumás fájdalmak kiegészítő kezelésére is felhasználható."
FELHASZNÁLT IRODALOMBabulka, P. (2006): Gyógynövények a reumás megbetegedések kezelésében. Komplementer Medicina 2006/4, 6-15p.Szabó László Gy. (2005): Gyógynövény-ismereti tájékoztató. Schmidt und Co.-Melius alapítvány, Baksa-Pécs 2005Khalifeh,M. S. et al (2008): Clinical and histopathological evaluation ot MDP/collagen induced arthritis rat model (MCIA) after treatment with Urtica dioica, Plantago major and Hypericum....Experimental Animals, 2008 Apr;57(2):101-10p.Wichtl, M. hrsg (1989): Teedrogen, Wissenschaftliche Verlagsgesellschaft mbH, Stuttgart