Láz, hasmenés és különböző bőrbetegségek, fekélyek (pl. gyomor), reuma kezelésére, valamint gyulladáscsökkentőként és görcsoldóként alkalmazták leggyakrabban.
Sokoldalú hatású gyógynövény, gyógytea alapanyag
A mediterrán területeken sok helyen nagymértékben elterjedt bodorrózsát (Cistus incanus), a népgyógyászat évszázadok óta használja Olasz-, Spanyol-,Görög-, és Törökországban.
MILYEN ELŐNYÖS HATÁSSAL JÁR FOGYASZTÁSA SZERVEZETÜNKRE?
A sokoldalú gyógynövényt többek között gyulladásgátló, gomba- és baktériumellenes hatásáért, valamint lázas állapotok, légúti és megfázásos megbetegedések kezelésére is használják. A népi megfigyelésekből kiindulva került a növény a tudományos vizsgálatok látókörébe. Laboratóriumi kísérletekkel kimutatták, hogy kivonata gátolja az influenza vírus szaporodását. Az ezt követő, rágcsálókon végzett kísérletek során 2009-ben tapasztalták, hogy a madárinfluenzával (H1N1) fertőzött egerek esetében megvédte a fertőzött állatokat a klinikai tünetektől. Az eredmények alapján leghatásosabbnak a fertőzés megelőzésében, megállításában bizonyult. Egy humán klinikai tesztben a bodorrózsa kivonatát tartalmazó szopogató tabletta jelentősen csökkentette az influenza tüneteit. Az eddigi eredmények arra engednek következtetni, hogy a bodorrózsa hasznos gyógynövényünk lehet az influenza megelőzésében, tüneti kezelésében.
HOGYAN ALKALMAZZUK?
Fogyasztása nem kockázatos. A több évszázados használat során allergiáról, kellemetlen mellékhatásokról nem számoltak be.
Teakészítés: 3 g herbát 250 ml forró vízhez adunk. Szobahőmérsékleten hagyjuk kihűlni.
Ajánlott fogyasztás: egy csészével, több alkalommal naponta.