Gondolatok a fenntartható fejlődésről (2003)
Több évtized elteltével nemcsak érdekes, de olykor megdöbbentő is újraolvasni az akkori aggodalmakat és a tervezett változtatásokat.
Bevezetés
"Napjainkban a környezeti viták domináns metaforájává vált a fenntartható fejlődés fogalma. Miről is van szó?
Az ENSZ "Közös Jövőnk" jelentése 1987-ben így fogalmaz: "a fenntartható fejlődés a fejlődés olyan formája, amely a jelen szükségleteinek kielégítése mellett nem fosztja meg a jövő generációit saját szükségleteik kielégítésének lehetőségétől".
A fogalmat Brundtland Bizottság vezette be újra az Egyesült Nemzetek Szövetsége Környezet és Fejlődés Konferenciáján 1992-ben Rio de Janeiróban.
A fenntartható fejlődést megjelenése óta számosan megpróbálták értelmezni, magyarázni, újradefiniálni. Herman Daly szerint "a fenntartható fejlődés a folytonos szociális jólét elérése, anélkül, hogy az ökológiai eltartóképességet meghaladó módon növekednénk. A növekedés azt jelenti, hogy nagyobbak leszünk, a fejlődés pedig azt, hogy jobbak." Ez a meghatározás egyértelművé teszi, hogy a társadalom fenntartása a fenntartható fejlődés célja, a gazdaság a jólét megvalósításának az eszköze, a környezet pedig feltétele, illetve egyszerre lehetősége és korlátja a fejlődésnek.
A Johannesburgban rendezett világkonferencia után világossá vált, hogy elérkezett a cselekvés ideje. Magyarországon sem halogatható tovább a fenntartható fejlődés stratégia elkészítése, az operatív lépések megtétele. Ám semmilyen stratégia nem megvalósítható, ha a társadalom nem tud azzal azonosulni, sőt azt sem tudja, hogy mi is voltaképpen a fenntartható fejlődés. Ez fordítva is igaz, azaz ha nem ismerjük a különböző társadalmi rétegek fenntartható fejlődésről alkotott képét, vagy éppen cselekvési hajlandóságát, akkor nem lehetséges megalapozott stratégiákat, terveket, cselekvési programokat készíteni.
Szervezetünk e megismerésre tett kísérletet, a nemzeti fenntartható fejlődés stratégia megalapozását szem előtt tartva."
Zöld Akció Egyesület, Miskolc
2003
Ez a dokumentum a Magyar Elektronikus Könyvtárból (MEK) származik. Digitális formában szabadon másolható, de csak saját célokra, nem-kereskedelmi jellegű felhasználásra!
Országos Széchényi Könyvtár, Magyar Elektronikus Könyvtár
Letöltés az alábbi hivatkozáson (pdf formátum, 1049 kbyte):