A gyógynövények hatása és használata (1908)
"Általánosan elismert történeti tény, hogy a legrégibb gyógymód a népies gyógymód vala..."
"Általánosan elismert történeti tény, hogy a legrégibb gyógymód a népies gyógymód vala, mely a hamisítatlan természetre és annak erőire támaszkodva, a beteges emberi vagy állati szervnek gyógyításánál a természetnek egyik legszebb országából, a növényországból szedegette szereit."
"Előszó
Kedves olvasóm! Nézd a virulásban levő, rád mosolygó akár kerti, akár réti vagy erdei virágot, nem azt kérdi-e tőled csábítóan, kacéran: ismersz vagy nem ismersz? És ha nevét tudod, még akkor is pajzánul mosolyogva súgja neked: "nevemet tudod és még sem ismersz. Erő van bennem, ezt keressed és ha fölfedezted, meg fogod tudni, vajjon gyönyörködtető színeimmel, egész lényegemmel jó barátod vagy gyilkosod lehetek-e".
Igy tanulmányozták a növényországot régentén, így ismerkedhetünk meg vele manapság is. A növény közlékeny, és ha érintkezünk vele, nemcsak szépségét mutatja, hanem legféltettebb kincsét, ható erejét is elárulja.
Ebben rejlik a gyakorlati (praktikus) növénytan, melyet elfogultság lekicsinyelhet, de mely a tapasztalatnak bőséges anyagával minden elfogult kicsinylés mellett is imponál."
Dr. Zelenyák János, Lekéri plébános, 1908.
Ez a dokumentum a Magyar Elektronikus Könyvtárból (MEK) származik. Digitális formában szabadon másolható, de csak saját célokra, nem-kereskedelmi jellegű felhasználásra!
Országos Széchényi Könyvtár, Magyar Elektronikus Könyvtár
Letöltés az alábbi hivatkozáson (pdf formátum, 33877 kbyte):