FŰZFA
A fűzfakéreg gyulladáscsökkentő, lázcsillapító hatását évszázadok óta alkalmazzák a népgyógyászatban.
HATÓANYAGAI
Fenol-glikozidok (szalicin, szalikortin, tremulacin, populin, fragilin), cseranyagok, flavonoidok.
TÖRTÉNETE
Fűz szavunk bizonyosan ősi örökség, de nem biztos, hogy finnugor eredetű. Valószínűleg a fa felhasználhatóságára utal, vagyis arra, hogy az egy-két éves hajtások könnyen egymásba fűzhetők, így különböző használati tárgyakat, építményeket lehet alakítani belőle.
Gyógyító hatásával már régóta tisztában vagyunk: Diószegi Sámuel ezt írja 1813-ban megjelent füvészkönyvében: "A fűznek minden fajainak, és kivált 2-3 esztendős gallyainak kérgében, összehúzó keserűség van; és a külső országi drága kínafa (kinin) helyett, sokat tanult orvosok nagy haszonnal éltek."
ELTERJEDÉSE
A kérgét több fűzfajnak is alkalmazzák. A fűzfélék az egész északi féltekén elterjedtek árterületek, folyók mellett. Nagy termetű fák, cserjék, törpecserjék egyaránt találhatóak közöttük. Számos hibridjük ismert, az egyes fajok elkülönítése sokszor igen nehéz. A fehér fűz mellett gyógyászati célra felhasználható fajok a csigolyafűz (Salix purpurea), boroszlánképű fűz (Salix daphnoides), a törékeny fűz (Salix fragilis), a kosárfonó fűz (Salix viminalis) és az amerikai fűz (Salix cordata).
LEÍRÁSA
A fehér fűz patakok, folyók partján élő kétlaki fa. Szürkésbarna törzséből sárgászöld ágak fejlődnek. Szórtan elhelyezkedő levelei lándzsásak, finoman fűrészesek. Virágai barkaszerű virágzatot alkotnak.
A FŰZFAKÉREGGEL ÉS A C-VITAMINNAL VÉGZETT KUTATÁSOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a fűzfakéregre és a C-vitaminra általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő anyagok pozitív egészségügyi hatásait.
A C-VITAMIN HATÁSA A CSONTOZATRA, A PORCOKRA
A táplálkozási és életmódbeli tényezők jelentős mértékben hozzájárulnak a csontozat egészségéhez. A gyümölcs- és zöldségspecifikus antioxidánsok, mint például a C-vitamin, segíthetnek a csontok, a porcok, a fogak, a fogíny és a bőr egészségének megőrzésében.
A C-vitamin három módon is kifejti pozitív hatását:
A C-vitamin a szervezetben kulcsfontosságú anyag a kollagén képződéséhez. Az életkor előrehaladtával, különösen 40 éves kor felett a szervezet természetes kollagénszintézise egyre jelentősebben csökken. Amennyiben például C-vitamin-hiány miatt a kollagénszintézis folyamata sérül, a kollagénláncok nem tudnak kialakulni, az előállításában részt vevő kezdeti fehérjék lebomlanak a sejtben. A kollagén szerkezeti támogatása nélkül az erek, a ízületek és a bőr sérülékennyé válnak, valamint a csontok és porcok könnyebben megsérülnek (Kipp, Poal-Manresa).
Az oxidatív stressz fokozhatja a csontfelszívódást. A C-vitamin egy erős antioxidáns, amelynek fontos szerepe van az oxidatív stressz csökkentésében, ezért szerepet játszhat a csontfelszívódás megelőzésében (Conner).
A C-vitamin mindezek mellett elősegíti az E-vitamin regenerációját a sejtekben. Az E-vitamin a C-vitamin mellett egy másik erős antioxidáns, amely szintén összefüggésbe hozható a csontok egészségének megőrzésével. (Michaëlsson, Yeum)
Az embereken végzett, C-vitaminnal kapcsolatos tudományos vizsgálatok is pozitív összefüggést mutattak ki az étrendi C-vitamin és a csont ásványianyag-sűrűsége között:
A magasabb C-vitamin bevitel védelmet jelenthet a csontvesztés ellen olyan férfiaknál, akik csak kis mennyiségben fogyasztanak kalciumot vagy E-vitamint (Hall, Morton)
Tanulmányok arra is utaltak, hogy a C-vitamin bevitel védelmet nyújthat a csípőtáji és más törésekkel szemben, különösen a dohányzók és az ösztrogént fogyasztó nők körében. (Melhus, New)
A FŰZFAKÉREGGEL VÉGZETT TUDOMÁNYOS VIZSGÁLATOK
A fűzfa kérge más gyógynövényekhez hasonlóan több aktív hatóanyagot is tartalmaz. Ezek között a legjelentősebbek a fenolos vegyületek, közülük is leginkább a szalicin. Ez egy összetett molekula, amely a gyomorban szaligeninné és cukorrá bomlik. Ez a szaligenin alakul a szervezetben tovább szalicilsavvá, amely ugyanaz a vegyület, mint az aszpirin aktív fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő vegyülete. A fűzfakéreg-kivonat előnye a fájdalomcsillapítókkal szemben:
Mivel a szalicilsav csak a szervezetben alakul ki, ezért nem érintkezik a gyomor és a bél nyálkahártyájával, amelyeket egyébként irritálna.
A szalicilsav kialakulása a szervezetben lassan megy végbe, így hatása is elnyújtottan jelentkezik, szemben a nem retard fájdalomcsillapítókkal (Csupor).
A szalicinen kívül további fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő vegyületek is megtalálhatók a fűzfakéregben. Ilyen például picein, a szalikortin és a tremakulin (Kammerer). A fűzfakéreg hatásához ezeken kívül hozzájárulnak a polifenolos vegyületek, így a flavonoidok is (Nahrstedt).
A fűzfakéreg kivonatának fájdalomcsillapító hatásával kapcsolatban számos klinikai vizsgálatot végeztek. Az egyik ilyen vizsgálatban 210 beteg vett részt, akik előtte legalább hat hónapig szenvedtek derékfájásban. A kutatásban a betegek egyik fele fűzfakéreg-kivonatot, a másik felük pedig placebót kapott. A kutatók ezzel biztosították, hogy a hatás kizárólag a fűzfakéreg-kivonatra legyen visszavezethető. A vizsgálati eredmény azért is fontos a fűzfakéreg szempontjából, mert a kutatók nem a kéreg közvetlen fájdalomcsillapító hatására voltak kíváncsiak, hanem arra, hogy négy hét kezelés után mennyire javul a betegek állapota. Azt vizsgálták, hogy a kezelés utolsó hetében mennyi olyan beteg volt, akiknek legalább 5 napon keresztül nem voltak fájdalmaik. A placebót szedő betegeknél csak minden huszadik nyilatkozott úgy, hogy nem volt fájdalma, míg a fűzfakéreg-kivonatot szedő betegek közel felének megszűnt a hátfájdalma (Chrubasik).
A kutatást később ismét megismételték, ezúttal egy szintetikus reumaellenes gyógyszerrel hasonlították össze a készítményt. A fűzfakéreg-kivonat éppen olyan hatásosnak bizonyult, mint a szintetikus készítmény (Chrubasik).
A fűzfakéreg-kivonat klinikai vizsgálatban hatásos volt ízületi fájdalmak (Nieman) és ízületi gyulladás (osteoarthritis) esetén is (Schmid).
FŰZFA A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A fűzfakéreg gyulladáscsökkentő, lázcsillapító hatását évszázadok óta alkalmazzák a népgyógyászatban. Ezen kívül használják még fejfájás, nátha, influenza, menstruáció kimaradása, reumás fájdalmak és köszvény kezelésére is.
Bernáth Jenő: Vadon termő és termesztett gyógynövények
Termékajánló:
FŰZFAKÉREG C-VITAMINNAL étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula - 60 db