
IGAZI ÉDESGYÖKÉR
Az igazi édesgyökeret a népgyógyászatban régóta és széles körűen alkalmazzák.
HATÓANYAGAI
Glicirrizin (6-13% triterpén-szaponin szerkezetű), flavonoid-glikozidok (likviricin, izolikviricin), izoflavonoidok, illóolaj.
TÖRTÉNETE
Köptető, hurutoldó tulajdonságáról már 1690-ben beszámolt Pápai Páriz Ferenc, Pax Corporis című művében: „ha nehezen lehel és pök: édesgyökér szirupra tegyen szert, s nyalogassa bé”.
Az édesgyökér fekélyellenes hatására egy holland gyógyszerész hívta fel először a figyelmet az 1940-es években.
Az édesgyökér édességét adó glicirrizin, a nádcukornál kb. százötvenszer intenzívebb ízű.
A medvecukrot édesgyökérrel ízesítik, de tényleges ízét nem ez a növény, hanem az ánizs adja. A fekete színe a karamellnek köszönhető.
ELTERJEDÉSE
A Földközi-tenger mellékén honos, Régebben hazánk déli részén is kiterjedt állományai voltak, ma már csak ritkán találkozhatunk vele a természetben. Kertbe ültetve mélyrétegű, jól szellőző talajban fejlődik szépen.
LEÍRÁSA
Évelő növény. A talajban vastag gyöktörzsével telel át. 1-2 méter magasra nő, legtöbbször nem ágazik el. Levelei szórt állásúak, páratlanul szárnyaltak, kopaszok, elliptikusak, sárgászöldek. A levelek tapintása ragadós, köszönhetően a levélfonákon lévő olajmirigyeknek. Május-júniusban nyíló virágai liláskék színűek.
AZ IGAZI ÉDESGYÖKÉR EGÉSZSÉGÜGYI HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az igazi édesgyökérre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény pozitív egészségre gyakorolt hatásait.
A GYOMOR ÉS A VÉKONYBÉL NYÁLKAHÁRTYÁJÁNAK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSAA Helicobacter pylori baktérium okozta fertőzés a gyomorhurut és gyomorfekély egyik kiváltó oka. A baktérium emberről emberre terjed, hazánkban minden második felnőtt szervezetében kimutatható. A H. pylori a gyomor-nyálkahártya felszínén telepszik meg és minden hatodik fertőzött esetén gyomorfekélyt vált ki. A H. pylori mellett a gyomorfekély kialakulásához egyéb okok, így életmódi és veleszületett tényezők is hozzájárulnak. A nyombélfekélyesek 90-95, míg a gyomorfekélyesek 70-90 százalékánál mutatható ki a H. pylori jelenléte. A baktérium kiirtása töredékére csökkenti a fekélybetegség kialakulását vagy kiújulását.
Az igazi édesgyökér Helicobacter pylori-ellenes hatását klinikai vizsgálatban igazolták. Az Iránban végzett 14 napos kutatásban 120 beteg vett részt, akiknek az egyik fele a H. pylori kezelésére használt hagyományos hármas kezelést kapott, amelyben két antibiotikum és egy protonpumpagátló (savcsökkentő) gyógyszer szerepelt, a másik csoport pedig ugyanezt a kezelést, de még édesgyökér-kivonatot is kapott két héten keresztül. A hagyományos kezelésben részesülők esetében 62 százalékban sikerült megszüntetni a bakteriális fertőzést, míg az édesgyökeret is kapó csoportban az arány 83 százalék volt. A kutatók az eredmények alapján javasolták az édesgyökér használatát a H. pylori elleni hagyományos kezelés kiegészítéseként, különösen fekélyes gyomor- és bélgyulladás esetén (Hajiaghamohammadi).
Egy másik koreai kutatásban az édesgyökér hatását egy probiotikus hatású tejsavbaktériummal, a Lactobacillus paracaseivel együtt vizsgálták. A vizsgálatban résztvevő 142 Helicobacter pylorival fertőzött beteg egyik fele az édesgyökeret is tartalmazó készítményt és fermentált tejkészítményt, a másik fele, a placebocsoport, kizárólag fermentált tejkészítményt kapott. A kezelést mindkét csoport 8 héten keresztül kapta. A vizsgálat végén a kutatók megállapították, hogy az édesgyökér-tartalmú készítmény jelentősen csökkentette a H. pylori fertőzést. Mérséklődött a résztvevők szervezetében a gyulladás, csökkentek az emésztőrendszeri panaszaik és javult az életminőségük (Yoon)
Az édesgyökér emésztőrendszerre gyakorolt hatását számos klinikai vizsgálatban kutatták. Ezekben olyan készítményeket vizsgáltak, amelyekben az édesgyökér mellett egyéb gyógynövények és szintetikus anyagok is szerepeltek. Ezek a készítmények a kutatások szerint a placebóhoz képest javították a betegek savas reflux okozta tüneteit, a hasi fájdalmakat és görcsöket, mérsékelték a hányingert és egyes esetekben csökkentették a gyomor- és nyombélfekélyt, illetve székrekedést. (Madisch, Melzer, Hawrelak, Turpie, Tewari, Wilson).
TOROKNYUGTATÓ ÉS A LÉGUTAK TISZTÁN TARTÁSÁT ÉS IMMUNRENDSZER EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSAAz Európai Gyógyszerügynökség az igazi édesgyökeret megfázás okozta hurutos köhögés kezelésére ajánlja. Az ajánlást az igazi édesgyökérrel végzett kutatások eredményei és az évtizedes tapasztalatok alapján dolgozták ki (Chinou)
Az édesgyökér jelentős mennyiségű szaponin hatóanyagot (glicirrizint) tartalmaz. A szaponinok enyhén ingerlik a gyomor-bélrendszer felső szakaszát, reflexesen elfolyósítják a tüdőhörgőkben képződő sűrű nyákot, így segítenek annak felköhögésében. Más hurutos köhögés esetében használható gyógynövényektől eltérően az igazi édesgyökérben lévő szaponinok nem irritálják a gyomrot.
Több klinikai kutatást is végeztek, amelyben azt vizsgálták, hogy az intubáció (a mesterséges lélegeztetés előtt a nyelv hátra csúszásának megelőzése és a légutak biztosítása) előtt gargarizálva alkalmazott édesgyökér milyen hatással van a betegek lélegeztetés utáni torokfájására. A vizsgálatokat összegző tanulmány megállapította, hogy az igazi édesgyökér hatására 56 százalékkal csökkent a torokfájás és 39 százalékkal a köhögés 24 órával a lélegeztetést követően (Kuriyama)
Az igazi édesgyökér gyulladáscsökkentő hatású. Hatóanyagai gátolják gyulladásserkentő anyagok (citokinek prosztaglandinok) keletkezését (Kim).
A gyulladáscsökkentő hatásáért részben erős antioxidáns hatása is felelős. Több hatóanyagáról (neolignán lipidészterek, flavonoidok) külön-külön is igazolták antioxidáns hatását (Chin).
Az igazi édesgyökér édes ízét adó glicirrizin laboratóriumi vizsgálatokban hatásosan gátolta a koronavírus szaporodását (Cinatl, Gerold).
TOVÁBBI ÉDESGYÖKÉRREL VÉGZETT VIZSGÁLATOKKlinikai vizsgálatban igazolták az édesgyökér koleszterinszint-csökkentő hatását. A vizsgálat során a vérplazma oxidációra
való fogékonysága 19 százalékkal csökkent. Szintén mérséklődött a vér LDL-koleszterin szintje 9 százalékkal, ahogy a triglicerid szintje is 14 százalékkal. A vizsgálat során a páciensek szisztolés vérnyomása 10 százalékkal lett alacsonyabb. A kutatók javasolták az édesgyökér rendszeres napi fogyasztását magas koleszterinszinttel rendelkező embereknek antioxidáns és LDL-koleszterin szintet csökkentő hatása miatt, amellyel mérsékelhető és szív- és érrendszeri betegségek kialakulása (Fuhrman).
Egy másik klinikai kutatásban az igazi édesgyökér metabolikus szindróma egyik tüneteként jelentkező nem alkoholos zsírmáj betegségre gyakorolt hatását vizsgálták. A két hónapig tartó kísérlet végén csökkent a betegek alanin aminiotranszferáz (ALT) és aszpartát aminotranszferáz (AST) szintje. Mindkét enzim főként a májban fordul elő, emelkedett szintjük a nem alkoholos zsírmáj betegség egyik jelzője (Hajiaghamohammadi).
IGAZI ÉDESGYÖKÉR A NÉPGYÓGYÁSZATBANAz igazi édesgyökeret a népgyógyászatban régóta és széles körűen alkalmazzák. Használják krónikus gyomorhurut, baktériumok és vírusok okozta emésztőrendszeri panaszok, menopauza tünetei, oszteoartritisz, epefolyadék-kiválasztásának fokozása, krónikus fáradtság, hörghurut, magas koleszterinszint, fizikai teljesítmény fokozása, elhízás esetén.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
IGAZI ÉDESGYÖKÉR étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula - 60 db