
GALAGONYA
Gyógyászati felhasználása az első századig vezethető vissza.
HATÓANYAGAI
Hatástani szempontból legfontosabb hatóanyagai a flavonoidok különösen az oligomer proantocianidinek (például a procianidin B2), procianidin klaszterek, katekin, epikatekin (Moon, Rasmussen, Zumdick kutatásai).
TÖRTÉNETE
A növény latin neve, a Crataegus görög eredetű, jelentése „erős”.
Gyógyászati felhasználása az első századig vezethető vissza. Dioszkoridész, Plinius, Galénosz írásaiban egyaránt megjelenik a galagonya. Szívgyógyszerként Quercetanus, a francia IV. Henrik orvosa használta először a galagonyát. Ő és későbbi követői is leginkább a terméséből készítettek szívre ható szirupot. Későbbi terjedt el a virágokból és levelekből készült tea és kivonatok használata.
A hagyományos kínai orvoslásban a galagonyabogyókat (shanzha) puffadásra, emésztési zavarokra, duzzanatra és hasmenésre használják. A bennszülött amerikaiak hagyományosan vese- és húgyholyag-rendellenességek kezelésére, szíverősítésre, gyomorfájdalmakra, étvágycsökkentésre és a vérkeringés javítása érdekében alkalmazták.
Az ókorban a galagonyát a reménnyel és a termékenységgel kapcsolták össze. A rómaiak a csecsemők bölcsőjébe galagonyaleveleket helyeztek, elűzendő a rossz szellemeket. Gyógyhatását már évszázadokkal ezelőtt felismerték. Váli Mihály 1792-ben megjelent könyvében azt írta: „Ha galagonya virágjának vizét veszed, márts belé egy darab ruhát, azon nedves ruhát kösd azon fájós tagra, mellybe tövis ment, egész bizonyosan ki-húzza a tövist.”
ELTERJEDÉSE
Egész Európában elterjedt nagy méretű cserje.
LEÍRÁSA
Gyógynövényként virágos hajtásvégét használjuk fel, amely évente csupán néhány napig gyűjthető. Mivel a virágok nagyon érzékenyek, ezért csak a bimbós vagy az éppen kinyílt virágokból lesz első osztályú alapanyag.
A GALAGONYA VIRÁGOS HAJTÁSVÉG EGÉSZSÉGÜGYI HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a galagonya virágos hajtásvégre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a galagonya virágos hajtásvég egészségre gyakorolt pozitív hatásait.
A SZÍV MŰKÖDÉSÉT, VALAMINT A PERIFÉRIÁS ÉRRENDSZER EGÉSZSÉGÉT ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
A galagonya a szívizomra hat, az összehúzódás (kontrakció) és a pihenési (refrakter) időszak meghosszabbításával, javítva a szívkoszorúérben a véráramlást, növelve a szívteljesítményt és csökkentve az oxigénfogyasztást (Pittler, Schwinger és Chang kutatásai).
A vizsgálatokban dózisfüggőn növelte a szívizom összehúzódásának erősségét (pozitív inotróp hatás) (Brixius, Schmidt-Schweda és Schwinger kutatásai).
Számos kutatás igazolta, hogy a szívelégtelenségben szenvedő betegek a galagonya kezelés hatására terhelhetőbbek lettek, csökkentek szubjektív tüneteik. A kutatásokban a legjelentősebb hatás általában a kezelés után 6-12 hét elteltével jelentkezett (Schmidt, Zapfe, Degenring, Pittler, Iwamoto, von Holubarsch, Weikl, Leuchtgens kutatásai).
Több kutatásban is gátolta a vérlemezkék összetapadását. A vérlemezkék összetapadása (aggregációja) azért veszélyes a szervezetben, mert érelzáródást vagyis trombózist okozhat, amelynek következtében például mélyvénás trombózis által kiváltott tüdőembólia vagy szívinfarktus alakulhat ki (Shatoor, Vibes, Rogers, Zhou kutatásai).
Jelentősen csökkent a koleszterin-, a triglicerid- és a vércukorszint azoknál a betegeknél, akik galagonyakészítményt szedtek, azokhoz képest, akik csak placebót (hatástalan készítményt) kaptak. A kutatás ezzel párhuzamosan megállapította, hogy a testsúly is jelentősen csökkent a kontroll csoporthoz viszonyítva (Kanyonga kutatása).
A NORMÁL VÉRNYOMÁS FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
A galagonya vérnyomáscsökkentő hatásáért a kutatók a benne található proantocianidin hatóanyagokat teszik felelőssé. A proantocianidinek hatására ellazulnak az artériák és a perifériás erek kitágulnak (Dr. Chang kutatása).
Galagonyakivonatot szedő, magas vérnyomásban és cukorbetegségben szenvedő betegeknél 16 hét elteltével jelentősen csökkent a diasztolés vérnyomás azokhoz képest, akik placebo készítményt kaptak (Dr. Walker kutatása).
NYUGODT KÖZÉRZETET, PIHENTETŐ ALVÁST ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
Egy kettős vak, placebokontrollos, randomizált klinikai vizsgálatban közepes és enyhe szorongásos betegeknél javította a közérzetet a galagonyakivonat (Hanus kutatása).
GALAGONYA A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A tudományosan jól megalapozott felhasználásán túl a galagonyát a népgyógyászatban érelmeszesedés, magas vérzsírszint esetén is alkalmazzák. Használják még nyugtatóként, szorongásoldóként, vizelethajtóként, továbbá fájdalmas menstruáció, emésztési rendellenességek, hasmenés és hasi fájdalom kezelésére is.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
GALAGONYA VIRÁGOS HAJTÁSVÉG - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula