VALERIÁNA
Terápiás felhasználása az ókori görög és római időkig nyúlik vissza, már akkor is a jelenlegi célokra használták.
HATÓANYAGAI
Valepotriátok (valtrátok, didrovaltrátotok, izovaltrátok) és ezek metabolitjai (baldrinál és származékai), lignánok, flavonoidok, illóolaj
TÖRTÉNETE
Terápiás felhasználása az ókori görög és római időkig nyúlik vissza, már akkor is a jelenlegi célokra használták. Erre utal tudományos neve is, amely a latin valeo, vagyis nyugodt, egészséges szóból ered.
Galénosz álmatlanság kezelésére javasolta.
Dioszkoridész az időszámításunk után 50 és 70 körül megjelent Materia Medica című könyvében a szárított valeriánából készült főzetet felmelegedésre, húgyúti problémák, menstruációs görcsök kezelésére és májbetegségekre ajánlotta.
Hahnemann, német orvos (1793-1799) a valeriánát epilepszia, hisztérikus betegségek esetén ajánlotta.
Vietz (1800) görcsös állapotok kezelésére, ideges láz ellen és hisztérikus rohamok esetére javallta.
Magyarul macskagyökérnek is hívják. A Magyar Füvész Könyv ezt írja róla 1807-ben: „gyökeres szagos, a matska szeret vele játszani”. Állítólag a pisztrángra is hasonlóképpen hat a gyökér. A múlt század gyógyszerészei rendszeresen ráírták a macskagyökeret tartalmazó csomagokra: „Az matskáktól védett helyen tartsd!”. Egyéb nevei: baldrián, magdolnafű.
ELTERJEDÉSE
Hazánkban több alfaja is előfordul vadon. Bár sok helyütt, de ritkásan találkozhatunk vele. Vízzel jól ellátott tölgy- és bükkerdőkben, nedves réteken akadhatunk rá. Kertbe ültetve jó minőségű, laza szerkezetű talajt és rendszeres öntözést igényel.
LEÍRÁSA
Évelő lágy szárú növény. A magról kelve az első évben tőlevélrózsát fejleszt, csak a második évtől nevel szárat. Rövid gyöktörzséből számos húsos, vastag gyökér fejlődik. Szára akár két méteresre is megnőhet, belül üreges, a rajta fejlődő levelek száron ülők. A levelek páratlanul szárnyaltak. Végálló virágzatában kellemes illatú fehér vagy rózsaszínű virágok fejlődnek.
A VALERIÁNA (MACSKAGYÖKÉR) EGÉSZSÉGÜGYI HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a valeriánagyökérre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény pozitív, egészséggel kapcsolatos hatásait.
A PIHENTETŐ ALVÁST ELŐSEGÍTŐ ÉS A NYUGODT, RELAXÁLT LELKI ÁLLAPOT ELÉRÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A tudományos kutatások szerint a valeriána több hatóanyaga is hozzájárul nyugtató, altató hatásához. A valeriána sokat kutatott gyógynövény, amelynek a hatásosságát állat- és emberkísérletekben is meggyőzően bizonyították (Csupor).
A valeriána altató hatását legalább 10, különböző kivonatokkal végzett klinikai vizsgálat támasztja alá. Ilyen volt például az a kutatás is, amelyben 121 fő vett részt. A csoportot két részre osztották, az egyik felük valeriána-kivonatot kapott, a másik pedig hatóanyagmentes készítményt. Így biztosították, hogy az eredmények ne a placebohatásnak legyenek köszönhetők. A résztvevők a kapszulákat egy órával lefekvés előtt vették be. A kutatók megállapították, hogy valamennyi vizsgált paraméter esetében a valeriánagyökér sokkal hatásosabb volt a placebónál. Azt is kimutatták, hogy a hatás fokozatosan alakul ki, a teljes hatás eléréséhez legalább egy hónapon keresztül kellett szedni a valeriánakivonatot (Vorbach).
A valeriána hatását összehasonlították a szintén nyugtató hatású szintetikus oxazepámmal is. A 28 napig tartó kutatásban olyan idősebb női betegek vettek részt, akik több mint egy éve álmatlanságtól szenvedtek. A kutatás igazolta, hogy a valeriána hatása megegyezik az oxazepáméval, ugyanakkor a valeriánát szedő betegek kevesebb mellékhatásról számoltak be (Dorn).
A valeriána szorongásoldó hatását is több klinikai vizsgálat igazolja. A valeriánakészítményekből naponta 2-3 alkalommal kellett bevenni ahhoz, hogy a hatás kialakuljon (Delsignore).
Amikor a valeriánát orbáncfűvel kombinálták, a nyugtató hatás erőteljesebb volt, mint a szintetikus diazepám esetében (Panijel).
A valeriánagyökér hatásosnak bizonyult a menopauzás tünetek enyhítésében is. Az egyik vizsgálatban a 8 héten át tartó kezelés 47%-kal csökkentette a hőhullámok súlyosságát, a gyakoriságát pedig 39%-kal menopauzán átesett nőknél (Mirabi). Egy másik vizsgálatban, amely szintén két hónapig tartott, a valeriána napi kétszeri szedésével 80%-kal csökkent a hőhullámok súlyossága és 49%-kal a gyakoriságuk a korábbi állapothoz képest (Jenabi).
VALERIÁNA A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A népi gyógyászatban több ezer éve, sokrétűen alkalmazzák a következő esetekben: álmatlanság, alvászavarok, depresszió, hangulatingadozások, figyelemhiányos hiperaktivitási rendellenességek (ADHD), krónikus fáradtság, izom és ízületi fájdalmak, ingerlékenység, fejfájás, migrén, gyomorpanaszok, menstruációs görcsök, premenstruációs szindróma, menopauzával kapcsolatos tünetek.