
ECHINACEA - KASVIRÁG
A kasvirág fajokat az észak-amerikai indiánok már régóta használták különféle fertőzéses betegségek kezelésére.
HATÓANYAGAI
Kávésav-származékok (1-5% cikóriasav, kaftársav), alkil-amidok, polialkének, polialkinok, poliszacharidok, flavonoidok, illóolaj.
TÖRTÉNETE
A kasvirág fajokat az észak-amerikai indiánok már régóta használták különféle fertőzéses betegségek kezelésére. A kasvirág tudományos neve a csöves virágokból álló középső rész sündisznóra (echinosz) emlékeztető formájára utal. Egyéb nevei: lángvörös kasvirág, piros kúpvirág.
ELTERJEDÉSE
Észak-Amerikában honos. A kertekbe dísznövényként is ültetik, sok helyütt közparkokban is találkozhatunk vele. Napsütötte helyet, rendszeres öntözést és jó minőségű kerti talajt igényel.
LEÍRÁSA
Évelő növény. Felálló, erősen elágazó hengeres, sertésszőrös, felfelé vastagodó szára 80-100 cm magasra nő. A szár végén hozza kúp alakú fészekvirágzatát, amelyben a nyelves virágok 4-6 cm hosszúak, világos- vagy sötétlilák. Júniustól szeptemberig virágzik. Széles lándzsás, ritkán fogazott levelei mindkét oldalukon serteszőrösek, három erűek, sötétzöldek. Robusztus növekedése és jellegzetességei miatt jól megkülönböztethető a másik két, szintén gyógyászati célból termesztett kasvirág fajtól.
AZ ECHINACEA (KESKENYLEVELŰ KASVIRÁG) EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a keskenylevelű kasvirág gyökérre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
AZ IMMUNRENDSZER EGÉSZSÉGÉT ÉS A SZERVEZET TERMÉSZETES VÉDEKEZŐ-KÉPESSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
Az egyik legjobban vizsgált gyógynövény, így számos kutatás igazolja, hogy a kasvirág képes megelőzni a megfázás kialakulását és lerövidíteni a gyógyulás idejét. Az időben megkezdett kezelés gyorsítja a megbetegedés lefolyását, a tünetek enyhébbek lesznek.
A kasvirág kivonataival több tucat klinikai vizsgálatot végeztek. Egy 2006-ban készült, 234 db kasvirággal foglalkozó vizsgálat eredményét összegző tanulmány szerint azoknál, akik kasvirágot szedtek, 55 százalékkal kisebb eséllyel alakultak ki megfázás tünetei, mint azoknál, akik placebot kaptak (Schoop).
A kasvirágban lévő hatóanyagok együttesen akadályozzák a megfázás kialakulását.
Több kutatás igazolta a kasvirág antibakteriális hatását (Steinmuller, Bensch, Sharma).
Hatóanyagai közül az alkil-amidok igazoltan gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek (Hou, Dall'Acqua).
Képes gátolni az influenza vírus, valamint a herpes simplex vírus fejlődését is. (Wacker, Thomson)
Számos kutatás igazolta, hogy a kasvirág képes volt mind a specifikus, mind a nem specifikus immunválasz kiváltására. A kasvirág fokozta a makrofágok szaporodását és működését (Luettig, Barrett), egyúttal növelte a T-limfociták, a neutrofil falósejtek és a természetes ölősejtek számát a szervezetben (Di Pierro).
Több klinikai vizsgálat eredménye alapján az Echinacea purpurea készítmények csökkentik megfázás (nátha) tüneteinek súlyosságát és napokkal csökkentik az időtartamát (Lindenmuth, Schulten, Goel).
Az echinacea készítmények hatásosságát gyermekek esetében is vizsgálták. 4-12 éves gyermekeken végzett klinikai kutatások azt mutatják, hogy az echinacea készítmények napi háromszori szedése 4 hónapon keresztül 30%-kal csökkenti a megfázásos tüneteket, 52%-kal a légúti szövődményeket (pl. tüdőgyulladás és középfülgyulladás), illetve 62%-kal az antibiotikumok felírásának szükségességét, összehasonlítva a napi háromszor 50 mg C-vitaminnal. A légúti megbetegedések során a tünetek fennállásának időtartamát átlagosan 1,4 nappal csökkenti a C-vitaminnal összehasonlítva (Ogal).
A FELSŐ LÉGUTAK (GARAT, TOROK, SZÁJÜREG) EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A felső légutakra gyakorolt kedvező élettani hatása főképp a bíbor kasvirág poliszacharid-tartalmára vezethető vissza, amely bevonja a gyulladt nyálkahártyát, azon védőréteget képez. Eközben a benne lévő baktérium-, vírus-, és gombaellenes anyagok meggátolják a gyulladt terület felülfertőződését. A kasvirágban található gyulladáscsökkentő anyagok mérsékelik a felső légutak gyulladását is, az immunstimuláns anyagok pedig fokozott immunválaszt váltanak ki ezen a területen (Sperber, Turner).
A HÚGYÚTI RENDSZER EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A kasvirágot gyakran alkalmazzák húgyúti fertőzések kiegészítő kezeléseként. Antibakteriális hatását ezen a módon nem fejti ki, de mozgósítja az immunrendszert és erős immunválaszt ad a fertőzést okozó baktériumokkal szemben (Todd).
A kezelést érdemes kiegészíteni a kórokozó baktériumokra közvetlenül is ható medveszőlőlevéllel (Larson), vagy további gyógynövényekkel.
A húgyúti rendszert érintő fertőzések esetében is ugyanazok az alkilaminok váltják ki a fokozott immunválaszt, mint a felső légúti betegségek esetén (Juerg).
TOVÁBBI KUTATÁSOK
Egészséges, szabadidős tevékenységet folytató férfiakkal végzett klinikai kutatások azt mutatják, hogy egy echinacea készítmény napi négyszer 2 grammos szedése 28 napon keresztül, növeli az eritropoetin szintjét a vérben, valamint a maximális oxigénfogyasztást a terheléses tesztek során (Whitehead). Az eritropoetin (EPO) az emberi szervezetben termelődő glikoprotein, amely elősegíti a vörösvérsejtek képződését, ezáltal javul az oxigénszállítás és a fizikai teljesítmény.
BÍBOR KASVIRÁG A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A népgyógyászatban elsősorban a tudományosan is alátámasztott területeken alkalmazzák a kasvirágot: megfázás, köhögés, influenza és egyéb légúti megbetegedések esetén. Immunstimuláns hatása miatt ezek mellett középfülgyulladás, húgyúti fertőzések, fehérfolyás, herpeszvírus, humán papilóma vírus (HPV), mandulagyulladás esetén is alkalmazzák. Használják még krónikus fáradtság kezelésére, szorongásra, reumára, migrénes fejfájásra, emésztési zavarokra, szédülésre és a sportteljesítmény javítására.
Termékajánló:
ECHINACEA - KASVIRÁG - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula
Bíbor kasvirág (Echinacea) vetőmag - 0,5 g
#917.hu