
BODZAVIRÁG
Az növényt már az ókori Görögországban is ismerték, bogyójából vörös festéket készítették és szambix-nak nevezték.
HATÓANYAGAI
Flavonoidok (3% - kvercitin, rutin, izokvercitin, kampferol, asztragalin, nicotiflorin, hiperozid), kávésav származékok (3%), triterpének, illóolaj, szterolok, ásványi anyagok.
TÖRTÉNETE
Helységnévként már 1238-tól előfordul: Bozias, illetve 1257-ben Buzfa. A bozda szláv eredetű szó. Az növényt már az ókori Görögországban is ismerték, bogyójából vörös festéket készítették és szambix-nak nevezték. Tudományos nevének eredete még régebbre nyúlik vissza: a szír "sabka", eredetileg egy, a bodza ágaiból készített, hárfához hasonló hangszer neve volt.
ELTERJEDÉSE
Közép-Európában mindenütt gyakori, hazánkban szinte mindenütt találkozhatunk vele erdők szegélyében.
LEÍRÁSA
3-6 méter magasra megnövő cserje vagy kisebb fácska. Idősebb ágait szürkésbarna kéreg borítja, egyéves ágai zöldek. A belül fehér, puha állományú ágakat kívül paraszemölcsök borítják. Levelei keresztben átellenesek, páratlanul szárnyasan összetettek, akár 40 cm hosszúra is megnőhetnek. Virágzata arasznyi átmérőjű lapos bogernyő. Fehér sziromlevelei rövid csövű pártává forrtak össze, sárga porzói a pártacső alsó végéhez nőttek. A virágok frissen és szárítva is kellemes illatúak.
A BODZAVIRÁG EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a bodzavirágra általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
IZZADÁS KIVÁLTÁSÁNAK ELŐSEGÍTÉSE MEGEMELKEDETT TESTHŐMÉRSÉKLET ESETÉN*
A bodzavirágban lévő fenolos (fahéjsav-származékok és flavonol glikozidok) összetevők jelentős antioxidáns hatással rendelkeznek (Mikulic-Petkovsek és mtsai.).
A szervezet redox egyensúlya (vagyis, hogy az antioxidáns és oxidáló anyagok egyensúlyban legyenek a szervezetben) fontos szerepet játszik az immunrendszer egészségének megőrzésében. A fekete bodza antioxidáns vegyületei képesek a szabad gyökök semlegesítésére, amelyek fokozott mennyiségben képződnek például dohányzás, UV-sugárzás vagy környezeti szennyeződések hatására. A kutatások alapján elegendő antioxidáns anyag jelenlétében jelentősen javulnak bizonyos immunválaszok a szervezetben. Mivel az immunrendszer állapota az egészség mutatója és a hosszú élettartam előrejelzője, ezért az antioxidánsok általi védelme fontos szerepet játszik az egészséges öregedésben (De la Fuente, Bendich, Hughes, Hajiana).
A fekete bodza virágát hagyományosan izzasztásra használják meghűlés esetén. Bár ezzel kapcsolatban nem végeztek klinikai vizsgálatokat, de a népgyógyászati tapasztalatok és a közvetett bizonyítékok alapján az Európai Gyógyszerügynökség gyógynövény szakbizottsága is javasolja alkalmazását a megfázás korai tüneteinek enyhítésére (Fossum és mtsai.).
A megfázásos tünetek enyhítésében közrejátszhat a bodzavirág nyálkatartalma is, amely bevonja a torok nyálkahártyáját, ezzel csökkentve az irritációt, valamint az is, hogy gátolja számos baktériumfaj (Bacillus subtillis, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa) fejlődését (Izzo és mtsai).
A torok nyálkahártyájának védelméhez járulhat hozzá a fekete bodza virág gyulladáscsökkentő hatása is. Kísérletekben több gyulladáskeltő anyag képződését is gátolta kivonata (Yeşilada és mtsai.).
A FOGYÓKÚRA SIKERÉT ÉS A SZÉNHIDRÁTOK FELSZÍVÓDÁSÁNAK LASSÍTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
A bodzakivonat kísérletekben serkentette az izmok glükóz-anyagcseréjét, elősegítette az inzulin kiválasztását. Az inzulinszerű hatása fokozta a glükóz felvételét és oxidációját, valamint a glikogén szintézisét (Gray és mtsai.). A glikogén az állatokban (és az emberben) is fontos szerepet tölt be az elfogyasztott szénhidrátok raktározásában. Főképp a máj és az izmok tárolják, hogy hirtelen fellépő vércukorszint csökkenés (pl. mozgás, étkezés kimaradása) esetén gyorsan helyreállhasson a normál vércukorszint. A zsíroknál sokkal könnyebben mobilizálódik, ezáltal gyorsabban képes csökkenteni a vércukorszint esése által kiváltott erőteljes éhségérzetet. Amennyiben a szervezet glikogénraktárai gyorsan feltölthetők, úgy a vércukorszint is hamarabb éri el étkezés után a normális értékét.
FEKETE BODZA A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A fekete bodza virágát a népgyógyászatban orrmelléküreg-gyulladás, megfázás, influenza, hörghurut, cukorbetegség kezelésére használják. Alkalmazzák ezen kívül enyhe hashajtóként, vízhajtóként és lázcsillapítóként is.
Termékajánló: