BOJTORJÁNGYÖKÉR
A bojtorján szavunk az ótörök baldrian szóra vezethető vissza, valószínűleg még a honfoglalás előtt vettük át.
A közönséges bojtorjánról
HATÓANYAGOK
Inulin, vízoldható poliszacharidok, illóolaj, poli- és kéntartalmú acetilének (arktinin, arktinol), polifenolok, lignánok (arkciin), szterinek.
TÖRTÉNETE
A bojtorján szavunk az ótörök baldrian szóra vezethető vissza, valószínűleg még a honfoglalás előtt vettük át. A baldrian szót többféle növényre is használták, a középkori arab orvoslásban elsősorban a macskagyökérre, ezért annak latin neve, a Valeriána is ebből az ótörök szóból származik. Tudományos neve a görög arctos szóból keletkezett, jelentése „medve”. Virágzatában horgos fészekpikkelyek fejlődnek, amelyek a termésérés után könnyen beleakadnak az állatok bundájába. Ez a rugalmas, könnyen oldható kötés adta az ötletet a tépőzár feltalálásához az 1940-es években.
ELTERJEDÉSE
Európában és Ázsiában is elterjedt gyógynövény. Hazánkban utak mentén, erdőszegélyeken, gyomtársulásokban gyakran találkozhatunk vele.
LEÍRÁSA
Kétéves növény. Első év végére fejleszti ki 20-25 cm hosszú, 3-4 cm vastag húsos karógyökerét. Tojásdad alakú, szíves vállú, hegyes levelei előbb tőrózsában állnak, elérhetik a 40 cm-es átmérőt is. A 1-1,5 méteres hajtás a második évben fejlődik ki, a rajtuk növő szárlevelek kisebbek. Júliustól szeptemberig nyitja lila virágait. Csak az egyéves, még nem virágzó növények gyökerei gyűjthetők ősszel vagy kora tavasszal.
A BOJTORJÁNGYÖKÉR EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a bojtorjángyökérre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A MÁJ EGÉSZSÉGES MŰKÖDÉSÉT ÉS MÉREGTELENÍTŐ FUNKCIÓIT TÁMOGATÓ HATÁSA
A bojtorjángyökér máj egészségét támogató hatása feltehetően antioxidáns hatású vegyületeinek köszönhető. In vitro vizsgálatban bojtorjángyökérből készített kivonat gátolta a mesterségesen kiváltott májkárosodást (Lin1, Lin2).
AZ EGÉSZSÉGES EMÉSZTÉST ÉS A SZERVEZET TERMÉSZETES VÉDEKEZŐKÉPESSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A bojtorjángyökérben található inulin prebiotikus hatással rendelkezik. Előzetes vizsgálatok alapján az inulin emésztetlenül jut a vékonybélbe, ahol elősegíti a hasznos bélbaktériumok fejlődését azáltal, hogy táplálékul szolgál számukra. Ennek az emésztőrendszer egészségére kifejtett jótékony hatáson kívül feltételezhetően a betegségekkel szembeni ellenállóképesség is nő, mivel ezek a mikroorganizmusok gátolják a patogén baktériumok növekedését (Li).
A BŐR EGÉSZSÉGES MEGJELENÉSÉT ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
Előzetes kutatások alapján a bojtorjángyökérben található arctigenin és glikozidja, az arctiin felelősek a gyógynövény gyulladáscsökkentő hatásáért, ezáltal alkalmazása eredményes lehet különböző gyulladásokkal járó bőrbetegségek (pl: akné) kiegészítő kezelésében (Gao, Nascimento, Zhao).
A bőr egészséges megjelenését támogató hatásához hozzájárulhat prebiotikus hatása is, amely segíti az emberi szervezettel szimbiózisban élő baktériumok fejlődését.
A NORMÁL VÉRCUKORSZINT FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
A prebiotikus hatásnál említett inulin más szempontból is hasznos a szervezet számára. Alacsony glikémiás indexe miatt segíthet a normál vércukorszint fenntartásában is, mivel nem emészthető és nem szívódik fel az emésztőrendszerben, ezáltal nem emeli meg a vércukorszintet. Továbbá kimutatták, hogy az inulin szabályozza a ghrelin (éhségérzet kiváltásáért felelős hormon) és a szomatosztatin nevezetű hormonok kiválasztását, amely így a késleltetett gyomorürülésen és késleltetett éhségérzet kialakulásán keresztül javítja a glikémiás választ (Cai, Rao, Zhang).
TOVÁBBI BOJTORJÁNGYÖKÉRREL VÉGZETT VIZSGÁLATOK
Az inulinnak már több kedvező élettani hatását is említettük. Ezeken felül olyan összefüggést is kimutattak, amely szerint a gyakoribb inulinfogyasztás a magas vérnyomás kialakulásának alacsonyabb kockázatával jár. Az ezzel kapcsolatos kutatást úgy végezték, hogy a részvevő felnőttek magas inulintartalmú étrendet követtek és a kutatók ennek hatásait 8 éven keresztül monitorozták. Az eredmények meglehetősen biztatók voltak, a magas vérnyomás kockázatának kialakulása 21%-kal volt alacsonyabb a résztvevők körében (Golzarand).
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló
BOJTORJÁNGYÖKÉR - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula