
FEHÉR BABHÉJ
A „babzem” szó már 1211-ben szerepel egy oklevélben.
HATÓANYAGAI
Biogén aminok (phaseolamin), glükokinin, kovasav, káliumsó, poliszacharidok.
TÖRTÉNETE
A „babzem” szó már 1211-ben szerepel egy oklevélben. Ahogy a növény, úgy valószínűleg a szó is szláv közvetítéssel jutott el hozzánk . Amerika felfedezése előtt azonban egy másik növényt jelöltek vele: nem a ma ismert babot (Phaseolus vulgaris), hanem a lóbabot (Vicia faba). A különbséget sokáig megtartotta a magyar nyelv is, mivel az újvilágból érkezett babfélét paszulynak, míg az Európában évezredek óta fogyasztott, ma már csak lóbabnak hívott változatot hívta babnak.
ELTERJEDÉSE
Termesztett kultúrnövényünk, néha kivadul.
LEÍRÁSA
Hajtása méteres nagyságrendű a futóknál, különben 30-40 cm-es, alig elágazó, szórt állású levelei hármasan összetettek. 3-5 pillangós virága laza fürtben áll, a felső levelek hónaljában. A szirmok fehérek, vajszínűek vagy pirosak is lehetnek. A termés száraz, felnyíló többmagvú hüvely.
FEHÉR BABHÉJ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A népgyógyászatban a fehér babhéjat a vércukorszint csökkentésére, a testsúly mérséklésére, magas koleszterinszint csökkentésére, húgyúti fertőzések, vesekövek, szív- és érrendszeri problémák esetén alkalmazzák.
A népgyógyászati tapasztalatokat a következő esetekben támasztják alá tudományos bizonyítékok:
VÉRCUKORSZINT-CSÖKKENTŐ HATÁS
A fehér babhéj olyan egy enzimet (phaseolamint) tartalmaz, amely gátolja a keményítőt lebontó enzim, az alfa-amiláz működését a vékonybélben. A keményítő nagy része így emésztetlenül kerül a vastagbélbe, ahol táplálékul szolgál a vastagbél mikroflórájának, ezáltal prebiotikus hatást fejt ki. A kutatások szerint az étkezés előtt fogyasztott babhéj akár 95%-ban is gátolhatja a keményítő tartalmú ételek (kenyér, tésztafélék, rizs stb.) emésztését az étkezést követő 1-2 órában (Layer).
Az alfa-amiláz enzim gátlásával csökken a szénhidrátok felszívódása a vékonybélben, ezáltal a vércukorszint is kisebb mértékben emelkedik az étkezés után (Udani, Boivin).
Egyes kutatások szerint a babhéj antioxidáns hatása is hozzájárul a vércukorszint-csökkentő hatáshoz (Venkateswaran).
Klinikai vizsgálatban a fehér babhéj más gyógynövényekkel kombináltan két hónap alatt 24,3 százalékkal csökkentette a vércukor-szintet 2-es típusú cukorbetegeknél (Ionescu-Tirgoviste).
TESTSÚLYCSÖKKENTŐ HATÁS
A fehér babhéj testsúly-csökkentést csökkentő hatása is az alfa-amiláz enzim gátlására vezethető vissza. Ezért elsősorban az hagyományos vagy szénhidrátokban gazdag étkezés mellett szeretnének megszabadulni a kilóktól. Ezt támasztja alá az a klinikai vizsgálat, amelyben a napi kétszer elfogyasztott 1000 mg babhéjkivonat négy hét alatt átlagosan 3 kg súlyfeleslegtől szabadította meg a kutatásban résztvevő, egyébként sok szénhidrátot (kenyeret, tésztát, rizst stb.) fogyasztó embereket, eközben a derekuk körfogata is közel 8 centiméterrel csökkent. Mivel a vizsgált emberek egy része placebot (hatóanyag nélküli készítményt) kapott és náluk jelentősen kevésbé csökkent a testsúly, ezért a hatás egyértelműen a fehér babhéj kivonatára volt visszavezethető (Udani).
Egy másik kutatásban a fehér bab kivonatát 12 héten keresztül fogyasztották túlsúlyos és kövér emberek. A kísérlet végére testsúlyuk 4 kg-al csökkent, derekuk körfogata pedig 5 cm-el lett kisebb (Luzzi).
Amikor a fehér bab kivonatát krómmal együtt szedték a túlsúlyos vizsgálati alanyok, akkor a kutatók azt találták, hogy 30 nap elteltével a testsúlyuk 3 kg-al lett kevesebb. A vizsgált csoport másik felénél, akik csak placebót kaptak, nem csökkent számottevően a testtömeg (Celleno).
A fehér babhéj kivonatainak fogyást elősegítő hatását további klinikai kutatások és összegző tanulmányok is megerősítik. (Thom, Barrett, Rondanelli).
Termékajánló: