FEHÉR FAGYÖNGY
Nevében a gyöngy szó a termésére utal, amelynek alakja és színe az igazgyöngyére emlékeztet.
HATÓANYAGAI
Lektinek (glikoproteinek). Polipeptidek (0,05-0,1%). Nyálkaanyagok (4-5%): arabino galatkánok, galakturonánok. Cukoralkoholok: mannitol pinitol, viszkumitol. Flavonoidok: kvercetin, izorhamnetin, szakuranetin, homoeriodiktol, Lignánok, Triterpének.
TÖRTÉNETE
Nevében a gyöngy szó a termésére utal, amelynek alakja és színe az igazgyöngyére emlékeztet. Tudományos neve a viscosus „ragadós” szóból ered, mivel a termése nehezen száradó és oldódó ragadós anyagot tartalmaz, amely a madarak tápcsatornájában sem bomlik le, ezért csak úgy tudnak megszabadulni tőle, ha a kloákájukhoz ragadt magot egy faághoz dörzsölik.
A bogyójából régebben madárlépet is készítettek, amely kiválóan alkalmas volt kisebb madarak befogására, amelyek a fagyöngyenyvbe mártott kisebb ágakhoz érve képtelenek voltak elrepülni.
Albertus Magnus a középkorban úgy tartotta, hogy a pestis leghatékonyabb gyógyszere. Azt tartották, hogy a fagyöngy alkalmazása megkétszerezi az erőt, a fagyöngy a gazdagság és a jólét jelképe lett.
További nevei: gyimbor, gyöngybuckó, enyvbogyó, gyöngyös madárlép.
ELTERJEDÉSE
Lombos fákon, ritkábban fenyőféléken hazánk egész területén megtalálható félélősködő növény. Az egész mérsékelt övben elterjedt. Nagyon sok gazdanövénye lehet, de leggyakrabban almán, fűzfán, hárson, juharon, magas kőrisen, akácon találkozhatunk vele.
LEÍRÁSA
Örökzöld levelei bőrneműek, visszás tojásdadok. 60-100 cm-es gömb alakú bokrot nevel. Termése ragadós, gyöngyházfényű édes bogyó. A bogyó belsejében 1-2 zöld színű, lorofillt tartalmazó szív alakú mag van beágyazva.
AZ FEHÉR FAGYÖNGY EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a fehér fagyöngyre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A NORMÁL VÉRNYOMÁS FENNTARTÁSÁT ELŐSEGÍTŐ, ILLETVE A SZÍV- ÉS ÉRRENDSZER EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A fehér fagyöngy népgyógyászatban alkalmazott vérnyomáscsökkentő hatását több kutatás is igazolja. Egy németországi vizsgálatban napi 1 g fehér fagyöngy mikrogranulátum fogyasztása 7-14 nap elteltével megszüntette a magas vérnyomást. Több esetben a kezelés után is megmaradtak a kedvező vérnyomás-értékek. A kezelés 3-5. napjára megszűnt a magas vérnyomással együtt járó fejfájás, szédülés és fekete foltok észlelése (Hänsel).
A fehér fagyönggyel szintén Németországban végeztek egy nyílt klinikai vizsgálatot, amelyben 120 enyhe vagy közepesen magas vérnyomásban szenvedő beteg vett részt (18 és 75 év közöttiek). Az enyhén emelkedett vérnyomású betegeknél a szisztolés értékek 150 és 159 Hgmm között volt, a diasztolés pedig 95 és 99 Hgmm között, míg a közepesen emelkedett vérnyomásúaknál a szisztolés érték 160-179 Hgmm között helyezkedett el, a diasztolés érték pedig 100 és 109 Hgmm között. Az enyhén magas vérnyomásban szenvedőknél a szisztolés érték a kezelés hatására átlagosan 15 Hgmm-el csökkent, míg a közepesen magas vérnyomással diagnosztizáltaknál közel 10 Hgmm-el. A kezelés hatására javultak a szubjektív tünetek is (javult az általános közérzet, megszűnt a fejfájás, csökkent a kimerültség, eltűnt a szédülés stb.) (Hänsel).
A magas vérnyomásos embereken végzett kutatás eredményeit több laboratóriumi kísérletben is igazolták a kutatók (Ye, Delloman).
A kutatások szerint a fehér fagyöngy úgy fejti ki pozitív hatását a szív és az érrendszerre, hogy ellazítja az erekben lévő símaizmokat (Khan).
EGÉSZSÉGES ZSÍRANYAGCSERÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A fehér fagyöngy állatkísérletben jelentősen csökkentette az LDL-koleszterinszintet. Az öt hétig tartó vizsgálatban az egyébként magas vércukorszinttel rendelkező csoportban az LDL-koleszterinszint 21,4 százalékkal, a magas vérnyomásban szenvedőknél 24,3 százalékkal csökkent (Nkanu).
A fehér fagyöngy koleszterinszint-csökkentő hatásáért egy kutatás szerint a levelében található poliszacharidok, azok között is a különféle alacsony észterezettségű pektinek lehetnek a felelősek, mivel ezek fejtenek ki erősebb hatást a lipidanyagcserére. A vizsgálatot végző kutatók javasolták, hogy további vizsgálatokat végezzenek a fagyöngy leveléből kivont pektinekkel annak érdekében, hogy hatásos és biztonságos hipolipidémiás készítményeket lehessen belőlük előállítani (Pozdnyakov).
FEHÉR FAGYÖNGY A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A fehér fagyöngyöt régóta alkalmazzák az európai és a kínai népgyógyászatban különféle betegségek kezelésére. Alkalmazzák szíverősítőként, magas vérnyomásra, nyugtató hatása miatt, szellemi és fizikai kimerültség esetén, szorongásnál és ingerlékenységnél. A hagyományos kínai gyógyászatban ízületi és izomfájdalmak, lumbágó és hátfájás esetén használják (Fleming).
Termékajánló: