
FEHÉR ÜRÖM
A 20. század elején rendkívül népszerű alkoholos ital volt az abszint, amelynek ízesítésére fehér ürmöt használtak.
HATÓANYAGAI
A hajtás 0,2-0,4 % keserűanyagot tartalmaz, főkép abszintint és artabszintin. A legkeserűbb hazánkban honos növényfaj. A szárított hajtásából készült kivonat olyan keserű, hogy az még ötvenezerszeres hígításban is érezhető. A keserű anyagokon kívül 0,3-0,9 % illóolajat tartalmaz, amelynek fő összetevői a tujol, a tujon, a pinén és a fellandrén (Palomino).
TÖRTÉNETE
A 20. század elején rendkívül népszerű alkoholos ital volt az abszint, amelynek ízesítésére fehér ürmöt használtak. Magas alkoholtartalma és a korabeli szeszgyártásból származó melléktermékek miatt, illetve a túlzott fogyasztásának hatására beszéd- és alvászavar, mentális zavarok, hallucináció alakult ki. Ezt a korabeli orvosok a fehér üröm számlájára írtak, de a 20. századi kutatások egyértelműen cáfolták ezt a téves nézetet.
ELTERJEDÉSE
Magyarországon vadon is előforduló évelő gyógynövény.
LEÍRÁSA
Levelei hosszú nyelűek, háromszor szárnyasan szeldeltek, ezüstösen molyhosak. Fény, meleg és szárazságtűrő faj. Kellemes megjelenése, és leveleinek finom illata miatt díszkertekbe is ültethető.
A FEHÉR ÜRÖMMEL VÉGZETT VIZSGÁLATOK BEMUTATÁSA
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a fehér ürömre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
EPETERMELÉST FOKOZÓ HATÁSA
Epehajtó hatása a keserű anyagokkal kapcsolatos hatástani ismereteken alapul. Az általánosan elfogadott tudományos konszenzus szerint a keserű ízérzés a szájnyálkahártya ízérző receptoraiból induló, bolygóideg által közvetített reflexszel javítja az epefolyadék elválasztását. A fokozott epefolyadék elválasztás segíti a zsíros ételek megemésztését, csökkenti a epekövek kialakulásának esélyét (Csupor).
EMÉSZTÉSJAVÍTÓ HATÁSA
Az epefolyadék mellett más emésztőnedvek elválasztását is fokozzák a fehér ürömben lévő keserűanyagok és illóolaj-komponensek. Így fokozza a vékonybél által termelt emésztőnedv kiválasztását is, amit humán vizsgálati adatok is alátámasztanak (Csupor).
A fehér üröm kivonatának hatását vizsgálták Crohn-betegség fennállása esetén. A vizsgálatot a Yale Egyetem Orvosi Iskolája Belgyógyászati Tanszékének munkatársai végezték Németországban. A kettős vak klinikai vizsgálatban 40 Crohn-betegségben szenvedő páciens vett részt. Egy részük tíz héten keresztül fehér ürmöt tartalmazó készítményt, a másik részük pedig placebot kapott, emellett tovább folyt szteroidos kezelésük is. Nyolc hét elteltével a fehér ürmöt tartalmazó készítményt kapó betegek 65 százalékánál szinte teljesen megszűntek a tünetek, míg azoknál nem történt ilyen javulás, akik nem fogyasztották a készítményt. A hatás egészen a megfigyelési időszak, vagyis a 20. hét végéig kitartott. A húsz beteg közül mindössze kettőnél kellett újrakezdeni a kortikoszteroid kezelést (Omer).
Egy másik, szintén a Yale Egyetem Orvosi Iskolája Belgyógyászati Tanszékének munkatársai által végzett kutatás is hasonló eredményre jutott. Itt hat héten keresztül kezeltek 10-10 Crohn-beteget. A vizsgálat végén a fehér ürmöt tartalmazó készítményt szedő 10 beteg közül 8-nál jelentős javulást észleltek, míg a placebót szedő 10 betegnél csak két esetben fordul elő hasonló eset (Krebs).
ÉTVÁGYJAVÍTÓ HATÁSA
A fehér üröm régóta, a népgyógyászatban is alkalmazott, bevált szer étvágytalanság estén. Európa szinte összes országában alkalmazzák e célból. Az étvágyjavító hatás szintén a fokozott emésztőnedv-elválasztásnak köszönhető (Palomino).
NÉPGYÓGYÁSZATI ALKALMAZÁSA
A fehér ürmöt széles körűen alkalmazzák a népgyógyászatban. Használják emésztés- és étvágyjavításra, vágyfokozóként (afrodiziákumként), görcsoldóként, izzadás fokozására (meghűléses betegségeknél), depresszióra, memória javítására, izomfájdalomnál, májbetegségeknél.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
FEHÉR ÜRÖM - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula
#917.hu
Ez a gyógynövény lehet a vastagbélrák ellenszere?
forrás: SciTech Daily tudományos portál (2025.02.07.)
A Sharjah Egyetem kutatói felfedezték, hogy a fehér üröm olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek pusztító hatással lehetnek a vastagbélrák sejtjeire. A növényt már évszázadok óta alkalmazzák a tradicionális orvoslásban légúti megbetegedések, hasmenés, magas vérnyomás és cukorbetegség kezelésére.
A vizsgálat eredményeit a Food Science and Nutrition szaklapban publikálták. Dr. Lara Bou Malhab, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás megállapította, hogy a fehér üröm kivonata akadályozza a rákos sejtek növekedését és elpusztítja azokat, függetlenül a sejtek genetikai jellemzőitől. Emellett a növénykivonat képes gátolni olyan fontos jelátviteli útvonalakat is, amelyek szerepet játszanak a rák kialakulásában.
"Eredményeink szerint a fehér üröm jelentős szerepet kaphat a vastagbélrák elleni küzdelemben, és a jövőbeni daganatellenes terápiák fontos összetevőjévé válhat” – idézi a SciTech Daily tudományos portál a tanulmány szerzőjét.
Így nyerték ki a hatóanyagot a fehér ürömből
A kutatás során elemzett növényeket Jordánia déli vidékéről gyűjtötték be 2021 májusában. A növény föld feletti részeit ezt követően szobahőmérsékleten, közvetlen napfénytől védve szárították, hogy megőrizzék a hatóanyagokat. Az így előkészített száraz növénydarabokat finom porrá őrölték. A cél a lehető legmagasabb hatóanyag-tartalom kinyerése volt, amelyhez metanolt alkalmaztak.
Az így kapott kivonatot többféle vastagbélráksejt-típuson (összesen nyolc különböző sejtvonalon) tesztelték. A vizsgálat nemcsak a sejtnövekedésre kifejtett hatást tanulmányozta, hanem azt is, hogy miként befolyásolja a kivonat a sejtek életképességét, osztódását és pusztulását. A kutatók figyelemmel követték a sejtciklus kulcsfehérjéinek aktivitását is.
Mik voltak a főbb megállapítások?
A fehér üröm kivonata csökkentette a rákos sejtek aktivitását, sőt bizonyos esetekben sejtpusztulást idézett elő, miközben gátolta a sejtosztódáshoz nélkülözhetetlen kulcsfehérjéket is. Továbbá a növénykivonat blokkolta a rák fejlődését segítő jelátviteli útvonalakat, ami akadályozhatja a tumor megjelenését és terjedését.
Összességében a tanulmány eredményei alapján a fehér üröm szelektív toxicitással bír a vastagbélrák sejtjeire nézve, vagyis elsősorban a daganatos sejteket támadja, miközben az egészséges sejtek károsodását a lehető legkisebb szinten tartja.
Ez különösen fontos, mivel a kemoterápiás kezelések gyakran súlyos mellékhatásokat okoznak, és a daganatos sejtek idővel ellenállóvá válhatnak a hagyományos gyógyszerekkel szemben.
A kutatók szerint még több vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy pontosan megismerjük a kivonat molekuláris hatásmechanizmusait és klinikai hatékonyságát.