KAPOR
Már az egyiptomiak is használták fűszerként, 3000 éves sírokban is megtalálták.
HATÓANYAGOK
Illóolaj (karvon, fellandrén), flavonoidok, kumarinok.
TÖRTÉNETE
A görögök anathonnak, vagyis „illatosnak” hívták, a rómaiak szintén erős illatáról nevezték el gravis olere-nek vagyis nehéz szagúnak. Ebből alakult ki a tudományos neve is: Anethum graveolens.
Már az egyiptomiak is használták fűszerként, 3000 éves sírokban is megtalálták.
Angolul dillnek hívják, amely ógermán eredetű, a jelentése lecsendesít, utalva (emésztőrendszer) nyugtató hatására.
Nem csak a hagyományos tökös, uborkás ételek fűszere, a Big Mac-szósznak is az egyik fontos összetevője.
ELTERJEDÉSE
Sok helyütt termesztik, ezért eredeti élőhelye csak valószínűsíthető: a Földközi- tenger keleti mellékétől egészen Kelet-Indiáig. Hazánkban könnyen termeszthető, néha kivadul.
LEÍRÁSA
Egyéves lágy szárú növény, 50-150 cm magasra nő. Levelei 3–4-szeresen szeldeltek, levélkéi vékonyak fonalszerűek. Sárga virágai májustól-júliusig nyílnak.
A KAPORLEVÉL EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a kaporlevélre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
AZ EMÉSZTŐNEDVEK ELVÁLASZTÁSÁT ÉS AZ EGÉSZSÉGES EMÉSZTÉST ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
A kaporolaj görcsoldó hatással rendelkezik, ellazítja a simaizomzatot, így enyhülhet az étkezés utáni teltségérzet és puffadás.
In vitro vizsgálatok alapján egy kaporkivonatot tartalmazó készítmény csökkentette a gyomornedv savasságát, javította a reflux okozta nyelőcső felmaródás tüneteit, emellett gyulladáscsökkentő hatását is megfigyelték (Hosseinzadeh, Nam).
A NYUGODT KÖZÉRZETET ÉS A PIHENTETŐ ALVÁST TÁMOGATÓ HATÁSA
A kapor nyugtató és alvást elősegítő hatása feltehetően az illóolajában megtalálható karvon nevű vegyületnek köszönhető (Sousa).
MENSTRUÁCIÓ ELŐTTI ÉS ALATTI JÓ KÖZÉRZETET TÁMOGATÓ HATÁSA
A kaporolaj a menstruációs görcsökre is jó hatással van, simaizomlazító hatásának köszönhetően csökkentheti az izmok görcskészségét.
Előzetes klinikai kutatások alapján, a kapormagport tartalmazó készítmény napi kétszer, a menstruáció első 3 napján, három egymást követő menstruációs cikluson keresztül fogyasztva csökkentette a diszmenorreával járó fájdalmat (Omidvar).
Koleszterin-anyagcserére gyakorolt hatása: Hét vizsgálat eredményét összefoglaló tanulmány alapján egy kapor készítmény napi 1000 mg-os adagolás mellett 8 héten keresztül fogyasztva jelentősen csökkentette az LDL-koleszterin szintjét 50 év felettiek esetén (Mousavi).
Vércukor-anyagcserére gyakorolt hatása: Egészséges felnőtteken és 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeken végzett előzetes kutatások azt mutatják, hogy a kapor mérsékli az inzulinszintet, illetve csökkenti az éhomi vércukorszintet (Haidari, Mousavi).
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: