KANKALIN
Magyar neve feltehetően a kampószerűen meghajolva csüngő, kankó (kampó, horog) alakú virágaira utal.
HATÓANYAGAI
5-10% triterpénszaponin, keményítő, fenolglikozidok
TÖRTÉNETE
Magyar neve feltehetően a kampószerűen meghajolva csüngő, kankó (kampó, horog) alakú virágaira utal.
Tudományos neve, a primula, a latin primus szó kicsinyített alakja, jelentése: elsőke.
Nevezik még tavaszkának, tavaszfűnek, tavaszhirdető fűnek, tavaszhozó fűnek, kásavirágnak is.
ELTERJEDÉSE
Európában és a Kaukázusban. Magyarországon a középhegységekben tavasszal gyakran találkozhatunk vele március közepétől május végéig.
LEÍRÁSA
Alacsony termetű, tőlevélrózsás évelő növény. Sárga virágai illatosak, harangformájúak, sokvirágú ernyőt alkotva.
AZ ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐBEN LÉVŐ GYÓGYNÖVÉNYEK EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a kankalinra és a kerti kakukkfűre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövények egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A TÜDŐBEN KELETKEZŐ VÁLADÉK ÜRÜLÉSÉT, VALAMINT A TOROK, A GARAT ÉS HANGSZÁLAK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A tavaszi kankalin hatásáért a benne található triterpénszaponinok felelősek, amelyek több területen is kifejtik hatásukat:
Növelik a tüdő hörgőiben a nyáktermelést, ezáltal az nagyobb mennyiségben keletkezik és hígabb lesz, így köhögéssel könnyebben eltávolítható.
Mivel a szaponinok felületaktív anyagok, ezáltal ezáltal sikamlósabbá is teszik a váladékot, ami szintén elősegíti a felköhögést.
Fokozzák a hörgők hámsejtjein lévő csillósejtek mozgását is, amely szintén segíti a nyák ürülését a tüdőből. (Länger).
Német kutatók kimutatták, hogy a kankalingyökér csökkenti az interleukin-8 (Il-8) felszabadulását. Az Il-8 egy fertőzés hatására keletkező gyulladásserkentő anyag, amelynek gátlásával csökken a keletkezett váladék mennyisége a tüdőben (Nauert). Egy további kutatásban egy másik gyulladásserkentő anyagcsoport a cikloxigenázok (COX-1, COX-2) felszabadulását is gátolta (Lohmann).
A tavaszi kankalin gyökerével számos klinikai vizsgálatot is végeztek, amelyekben hatását több esetben is más gyógynövényekkel együtt vizsgálták:
Több mint 100 esetben sikeresen alkalmazták a kankalinból származó szaponinoldatot olyan betegek kezelésére, akik antibiotikum-rezisztens szájgyulladástól szenvedtek. A szubjektív tünetek gyors javulást mutattak, a helyi elváltozások 2-3 napon belül eltűntek (Margineanu)
Németországban egy olyan kutatást végeztek a kankalingyökér és kerti kakukkfű kombinációjával, amelyben 1490 akut hörghurutban szenvedő gyerek vett részt, akiknek az átlagéletkoruk 6 év volt. A gyerekek többféle kezelést is kaptak. Egyesek Ambroxol nevű köptetőt, mások egyéb gyógynövényeket, például borostyánlevelet vagy illóolajok kombinációját. A vizsgálati eredmények alapján a kankalingyökér és kakukkfű kombinációja volt a legjobb hatású, mind a nappali és éjszakai köhögés, mind a köhögés közben fájdalom, mind a köpet mennyisége, mind a köpet viszkozitása tekintetében (Ernst).
A kankalin hatását több klinikai kutatásban is tárnicsgyökérrel, bodzavirággal, vasfűvel és sóskával együtt vizsgálták. A kombinációs készítmény hatásosnak bizonyult az akut és krónikus arcüreggyulladás kezelésében (Neubauer, Marz). Egy másik klinikai kutatásból kiderült, hogy a kankalingyökeret tartalmazó kombinációs készítmény a nátha tüneteit enyhítő kortikoszteroid orrspray-vel együtt alkalmazva hatásosabb, mintha az orrspray-t csak önmagában alkalmaznánk (Peric).
A kerti kakukkfű illóolaj-komponensei a tüdő hörgőiben fokozzák a nyák termelődését, ezzel hígítják a váladékot, amely segíti annak felköhögését. A szakirodalmi adatok szerint az illóolaj komponensei fokozzák a garatban lévő csillószőrök mozgását is, amely szintén a váladék ürülését segíti. A kutatások azt is igazolták, hogy az illóolajban lévő timol és karvakrol már nagyon kis mennyiségben is kifejtik hatásukat. A kutatások igazolták a hatóanyagok görcskészséget csillapító hatását a hörgőkben (Begrow). Ez utóbbi megfigyelés alátámasztja a tapasztalatban is megfigyelt köhögéscsillapító hatást.
A kerti kakukkfű-kivonatokkal klinikai kutatásokat is végeztek. Egyik ilyen vizsgálatban 60 fő vett részt, akik légúti fertőzés következtében légúti panaszoktól szenvedtek. A csoport egyik fele kakukkfű-kivonatot, a másik fele pedig brómhexint kapott. (A brómhexin egy általánosan használt szintetikus vegyület, amelyet gyógyszerekben nyákoldásra használnak, mivel fokozza a hörgőkben a kiválasztást, ezzel hígítja, könnyebben felköhöghetővé teszi a besűrűsödött nyákot.) A vizsgálat megállapította, hogy a kakukkfű-kivonat éppen olyan hatásos volt, mint a szintetikus készítmény (Knols).
Egy másik vizsgálatban 154 hörghurutban szenvedő gyermek vett részt, életkoruk a 2 hónapostól a 14 évesig terjedt. 46-an közülük semmilyen más kezelést nem kaptak, csak a kakukkfűből készült kivonatot kapták. A kezelés 7-14 napig tartott. A gyerekek 93,5 százalékánál jelentősen javult a köhögés a kezelés kezdetéhez képest (Länger).
A kakukkfű-kivonat más gyógynövényekkel együtt is hatásos volt hörghurut és köhögés kezelésében: borostyán, kankalin, ánizs és fehér mályva együttes adásával is eredményesen alkalmazták. Minden esetben csökkentette a hörghurut tüneteit és a betegség fennállásának időtartamát (Buechi., Ernst, Gruenwald., Kemmerich).
A KANKALIN A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A kankalint a népgyógyászatban légúti nyálkahártya-gyulladás, köhögés, hörghurut, álmatlanság, ingerlékenység, fejfájás, hisztéria, neuralgia és remegés esetén használják. Vizelethajtóként, görcsoldóként is használják. Alkalmazzák ezek mellett szíverősítőként, továbbá szédülés és szívelégtelenség, szamárköhögés, asztma, köszvény és neurológiai panaszok esetén.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
KANKALIN és KERTI KAKUKKFŰ - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula