KAKUKKFŰ
Nevét onnan kapta, hogy a növények többsége tavasszal, a kakukk megérkezésekor nyílik.
HATÓANYAGAI
1-2,5% illóolajat tartalmaz, amelynek fő összetevője a timol és p-cimol. Kisebb mennyiségben mircént, terpinént, linaloolt, karvakrolt és más illóolaj-komponenseket is tartalmaz. Az illóolaj mellett cserzőanyagok, szaponinok, flavonoidok találhatók meg benne nagyobb mennyiségben, mint gyógyászati szempontból fontos összetevők.
TÖRTÉNETE
Nevét onnan kapta, hogy a növények többsége tavasszal, a kakukk megérkezésekor nyílik.
A római katonák kakukkfüves fürdőt vettek, hogy fokozzák erejüket és merészségüket. A bátorsággal összefüggő hagyomány a középkorban is tetten érhető, amikor a hölgyek kakukkfüvet hímeztek lovagjaik kendőjébe.
Mikróba ellenes hatása már a középkorban ismert volt. XII. században Hildegard von Bingen a lepra, tetvesség és bénulás esetére javallotta.
Járványok idején a középkorban nagy mennyiségű kakukkfüvet fogyasztottak vagy bedörzsölőként, füstölőként használták.
A csecsemőmirigy latin neve megegyezik a kakukkfű tudományos nevével (thymus) a hozzá való hasonlósága miatt.
A kakukkfű illóolajának fő hatóanyaga, a timol, ma is az egyik leghatékonyabb növényi eredetű antiszeptikum.
ELTERJEDÉSE
A Földközi-tenger északnyugati partvidékén honos. Hazánkban jól érzi magát meleg, napsütötte keretekben, néha kivadul.
LEÍRÁSA
Kisméretű évelő cserje. Egyenesen álló, elágazó szárain apró, lándzsaalakú leveleket nevel. Rózsaszínű és fehér virágai jellegzetes, aromás illatot árasztanak.
A KERTI KAKUKKFŰ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a kerti kakukkfűre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A LÉGUTAK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A kerti kakukkfű elfogyasztása után a bélből felszívódott timol és egyéb illóolaj-komponensek a májba kerülnek, ahol átalakulnak, majd a tüdő és a vese választja ki őket. Mivel a kiválasztás lassú folyamat (a vérben lévő koncentráció 10 óránként feleződik), ezért a hatás sokáig érvényesül (Kohlert).
A kerti kakukkfű illóolaj-komponensei a tüdő hörgőiben fokozzák a nyák termelődését, ezzel hígítják a váladékot, amely segíti annak felköhögését. A szakirodalmi adatok szerint az illóolaj komponensei fokozzák a garatban lévő csillószőrök mozgását is, amely szintén a váladék ürülését segíti. A kutatások azt is igazolták, hogy az illóolajban lévő timol és karvakrol már nagyon kis mennyiségben is kifejtik hatásukat. A kutatások igazolták a hatóanyagok görcskészséget csillapító hatását a hörgőkben (Begrow). Ez utóbbi megfigyelés alátámasztja a tapasztalatban is megfigyelt köhögéscsillapító hatást.
A kerti kakukkfű-kivonatokkal klinikai kutatásokat is végeztek. Egyik ilyen vizsgálatban 60 fő vett részt, akik légúti fertőzés következtében légúti panaszoktól szenvedtek. A csoport egyik fele kakukkfű-kivonatot, a másik fele pedig brómhexint kapott. (A brómhexin egy általánosan használt szintetikus vegyület, amelyet gyógyszerekben nyákoldásra használnak, mivel fokozza a hörgőkben a kiválasztást, ezzel hígítja, könnyebben felköhöghetővé teszi a besűrűsödött nyákot.) A vizsgálat megállapította, hogy a kakukkfű-kivonat éppen olyan hatásos volt, mint a szintetikus készítmény (Knols).
Egy másik vizsgálatban 154 hörghurutban szenvedő gyermek vett részt, életkoruk a 2 hónapostól a 14 évesig terjedt. 46-an közülük semmilyen más kezelést nem kaptak, csak a kakukkfűből készült kivonatot kapták. A kezelés 7-14 napig tartott. A gyerekek 93,5 százalékánál jelentősen javult a köhögés a kezelés kezdetéhez képest (Länger).
A kakukkfű-kivonat más gyógynövényekkel együtt is hatásos volt hörghurut és köhögés kezelésében: borostyán, kankalin, ánizs és fehér mályva együttes adásával is eredményesen alkalmazták. Minden esetben csökkentette a hörghurut tüneteit és a betegség fennállásának időtartamát (Buechi., Ernst, Gruenwald., Kemmerich).
EMÉSZTÉST ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
A kakukkfüvet kisebb mennyiségben hagyományosan húsételek fűszerezésére használják, emésztéskönnyítő hatása miatt. Sok helyen emiatt pecsenyefűnek is hívják.
A kakukkfű emésztést segítő hatása antimikrobás hatásából is adódik. Egyes baktériumok és gombák a vékonybélben elszaporodva gátolhatják az egészséges emésztést, főképp csökkent emésztőnedv termelődés esetén (Länger).
Az emésztést segítő hatásához hozzájárul a kakukkfű göcsoldó hatása is, amely nyugtatólag hat a bélfal simaizmaira (Meister).
A kerti kakukkfű hatóanyagai valószínűleg az emésztőnedvek (hasnyál, epefolyadék) kiválasztását is fokozzák, amely szintén segíti a zsíros és fehérjében gazdag ételek emésztését.
AZ IMMUNRENDSZER EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A kerti kakukkfű immunrendszerre gyakorolt hatása a korábban ismertetett hatásaira vezethető vissza:
- baktérium és gombaellenes;
- a tüdő hörgőcskéit fokozott nyákképződésre serkenti, ezzel védve a tüdőt a behatoló kórokozókkal szemben;
- serkenti a garat csillószőreinek mozgását, amely az idegen anyagok távozását segíti a szervezetből.
KERTI KAKUKKFŰ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A kerti kakukkfüvet a népgyógyászatban hörghurut, torokfájás, emésztési problémák, gyomor- és bélhurut, hasmenés, ízületi gyulladás, puffadás esetén használják. Alkalmazzák ezeken kívül vizelethajtóként, húgyúti fertőtlenítőként is.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
KERTI KAKUKKFŰ - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula