KIS EZERJÓFŰ
Magyar neve is jól mutatja, hogy a népgyógyászatban többféle célból is használják.
HATÓANYAGAI
Hatása főképp jelentős szekoiridoid-glikozid tartalmának köszönhető (pl. gentiopikrin, centapikrin). Ezen kívül a szekoriridoid alkaloidok, fenolsavak, fitoszterolok, kumarinok különféle formái is jelentősek lehetnek a hatás szempontjából. (Dr. Ensink és munkatársai kutatása)
TÖRTÉNETE
Magyar neve is jól mutatja, hogy a népgyógyászatban többféle célból is használják. Az európiai gyógyászatban lázas állapotokban, havi vérzés elmaradásnál és nyugtatóként is általánosan alkalmazzák
A keserűségére utal földi epe, illetve epefű elnevezése is.
ELTERJEDÉSE
Magyarországon nedves réteken, legelőkön, kaszálókon és ritka erdőségekben, domboldalakon, általában félárnyékos helyeken, bokrok tövében tömegesen nő.
LEÍRÁSA
A kis ezerjófű 10-40 cm magasra növő mezei növény. Szára vékony, a virágzatokban elágazó. Tőlevélrózsás növény, hosszú tojásdad leveleit átellenesen viseli a szárán. Bogernyőben nyíló rózsaszín virágaiból apró vörös magvakat rejtő toktermés fejlődik.
A KIS EZERJÓFŰ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a kis ezerjófűre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
EMÉSZTÉST KÖNNYÍTŐ HATÁSA
Egész Európában általánosan használják emésztésjavításra: szélhajtónak, gyomorégésre, székrekedésre, aranyér-bántalmaknál (Ensink).
A gyógynövényszakértők kedvező élettani hatásáért magas keserűanyag-tartalmát teszik felelőssé, amely reflexesen fokozza az epehólyag és a hasnyálmirigy emésztőnedv-kiválasztását (Csupor).
A keserűanyagok hatására nagyobb mennyiségben termelődő emésztőnedvek miatt javul a magas zsír- és fehérjetartalmú ételek emésztése, így nem jelentkezik az étkezés után rossz közérzet.
A keserűanyagokat tartalmazó gyógynövények rendszesen fogyasztásával javul az emésztés, így növekszik a szervezet tápanyagokkal való ellátása, amely vitalizáló hatású (McMullen).
Emésztést segítő hatásához hozzájárulhat egyes kórokozó baktériumok életműködését gátló hatása (pl. Escherichia coli, Salmonella enteritidis, Staphylococcus aureus és Bacillus cereus esetén) (Ensink).
KIS EZERJÓFŰ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A népgyógyászatban a kis ezerjófüvet általános gyengeségnél fellépő lázas tünetek megszüntetésére, sápadtság elleni teakeverékekben, renyhe bélmozgásnál, emésztőrendszeri panaszoknál használják.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: