KISVIRÁGÚ FÜZIKE
Nevét a fűzfához hasonló leveleiről kapta. Egyes helyeken ezért fűzlevelű fűnek is nevezik.
HATÓANYAGAI
Béta-szitoszterol és egyéb szitoszterol-észterek, flavonoidok (kempferol-, kvercetin- és miriszterin-glikozidok), triterpénsavak, cserzőanyagok.
TÖRTÉNETE
Nevét a fűzfához hasonló leveleiről kapta. Egyes helyeken ezért fűzlevelű fűnek is nevezik.
ELTERJEDÉSE
Nedves élőhelyeken, mocsaras területeken, vizek mentén, láp- és ligeterdőkben, nedves réteken gyakori, helyenként tömegesen fordul elő.
LEÍRÁSA
Évelő, tarackoló lágy szárú növény. Rózsaszín virágai laza fürtvirágzatban nyílnak június-júliusban. 20-70 cm magasra nő meg. Levelei hosszúkásak, molyhosak.
A KISVIRÁGÚ FÜZIKE EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a kisvirágú füzikére általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A PROSZTATA ÉS A HÚGYUTAK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A kisvirágú füzikét a prosztata jóindulatú megnagyobbodására először Maria Treben ajánlotta. Ezután kezdődtek meg azok a tudományos vizsgálatok, amelyek alátámasztották a gyógynövény hatásosságát ezen a téren:
Igazolták gyulladáscsökkentő hatását, amely a gyulladást serkentő anyagok gátlásával valósul meg. (Kiss, Steenkamp kutatásai)
Igazolták hatásosságát az 5-alfa-reduktáz enzim gátlásában. Az 5-alfa-reduktáz enzim felel a tesztoszteron átalakításáért dihodro-tesztsztoszteronná (DHT). A DHT megemelkedett szintje igazoltan növeli a prosztata méretét, emellett a hajhagymák gyengülését, ezáltal hajullást, a test más részein pedig fokozott szőrnövekedést vált ki. A kisvirágú füzike kivonata jelentősen (90%-ban) gátolta az 5-alfa-reduktáz enzim működését laboratóriumi körülmények között. (Lesuisse)
A kisvirágú füzike hatóanyagai, az oenothein A és B egyaránt gátolták az aromatáz enzim működését, amely a tesztoszteront ösztrogénné alakítja át. A kutatások igazolták, hogy a túl sok ösztrogén hatására a prosztata mérete megnő, amit többek között az aromatáz enzim gátlásával lehet megakadályozni. (Habenicht, Ducrey)
AZ ÍZÜLETEK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A füzike vizes kivonata preklinikai vizsgálatokban gyulladáscsökkentő hatásúnak bizonyult (Hiermann).
A gyulladáscsökkentő hatása valószínűleg összefügg egyik hatóanyagával, az oenotein B-vel, amelyről kimutatták, hogy gátolja a gyulladásos sejtek aktiválódását és a gyulladásos mediátorok termelődését (Schepetkin)
Kutatások igazolták, hogy a kisvirágú füzike kivonata antioxidáns hatású. (Steenkamp, Hevesi). Az antioxidánsoknak fontos szerepe van a szervezetben keletkező szabadgyökök semlegesítésében. A szabadgyököknek fokozott a reakciókészségük, ezért könnyen reagálnak más molekulákkal, ezzel megváltoztatják szerkezetüket, funkciójukat, amely betegségek kialakulásához vezethet. Az antioxidánsok megakadályozhatják a daganatos betegségek, az immunrendszerrel kapcsolatos elváltozások, az epekőbetegség, a gyulladásos bélbetegségek és a vastagbélrák kialakulását. (Blázovics)
KISVIRÁGÚ FÜZIKE A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A kisvirágú füzike régóta alkalmazott gyógynövény. A népgyógyászatban migrénes fejfájásra, álmatlanságra, vérszegénységre, megfázásra, bélrendszeri fekélyekre és gyomorhurutra használják.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
KISVIRÁGÚ FÜZIKE - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula
#917.hu