KUTYABENGE
Éretten fekete termését egykoron festésre is használták, emiatt festőkökénynek is hívták.
HATÓANYAGAI
Hashajtó hatású anyagokat, antrakinon-glikozidokat tartalmaz, amelyek a kéregben 6-9%-ban fordulnak elő. Közülük a legnagyobb mennyiségben a glükofrangulin A és B van jelen.
TÖRTÉNETE
Kérge frissen kellemetlen, átható szagú és erős hasi görcsöket okoz. Egy éven keresztül kell szárítani vagy magas hőmérsékleten hőkezelni, hogy a méreganyagok (antranolok és antronok) oxidálódjanak és elveszítsék görcskeltő hatásukat.
Tudományos nevének (Frangula alnus) első tagja a fa fragilitására, vagyis törékenységére utal.
Éretten fekete termését egykoron festésre is használták, emiatt festőkökénynek is hívták.
ELTERJEDÉSE
Az egész északi féltekén elterjedt, főképp erdőkben és azok szélén találkozhatunk vele hazánkban is.
LEÍRÁSA
2-2,5 méter magasra megnövő cserje vagy kis fácska.
AZ ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐBEN LÉVŐ GYÓGYNÖVÉNYEK EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a kutyabenge kéregre és a papsajtmályvára általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövények egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A GYÓGYNÖVÉNYEK SZÉKLETLAZÍTÓ, RENDSZERES SZÉKLETÜRÍTÉST ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
A kutyabengekéregben nagy mennyiségben jelen lévő antrakinon-glikozidok hatásmechanizmusa jól feltárt. A kutyabenge hatóanyagaihoz hasonló anyagok vannak a szintén hashajtó szenna, valamint az aloé levelében is. A hatás úgy jön létre, hogy az antrakinonok megakadályozzák a vastagbélben a nátrium és a víz felszívását. Emellett izgatják a bélnyálkahártya receptorait, amely felgyorsítja a vastagbél mozgását. Ezek következtében hígul a széklet és amely így könnyen tud távozni a szervezetből (Werner).
Mivel a hatása jól ismert, ezért klinikai vizsgálatokat nem végeztek a kutyabengével, ennek ellenére mind maga a kéreg, mind annak a kivonata hivatalos a hatályos Európai és Magyar Gyógyszerkönyvben. Az Európai Unió Gyógyszerügynöksége pedig jól megalapozott hatású gyógynövényként tartja nyilván a kutyabengét, amely számos Európában törzskönyvezett gyógyszer összetevője.
A krónikus székrekedés gyakran előforduló emésztőrendszeri probléma, a felnőttek 20, így a gyerekek 30 százalékát érinti. A papsajtmályva vízoldható poliszacharid hatóanyagai megkötik a széklet víztartalmát, ezzel lágyítják azt, emellett a bélnyálkahártya felszínét is síkosítja, így a széklet könnyebben tud távozni a szervezetből. Bár önmagában enyhébb hatású, mint a szenna és a kutyabenge, nagy előnye, hogy nem szokik hozzá a szervezet, így korlátlan ideig alkalmazható (Elsagh).
Az erdei mályva székrekedést megelőző hatását placebokontrollos klinikai kutatásban is megerősítették. A 203 részvevővel végzett vizsgálatban olyan 18 és 65 év közötti személyek vettek részt, akiknél korábban funkcionális székrekedést állapítottak meg. A kutatás négy hétig tartott, de már ez első héten másfélszeresére nőtt a székletürítések száma a mályvalevelet fogyasztóknál, a negyedik hét végére pedig további javulást mértek. A nehezen üríthető kemény széklet előfordulása a kísérlet végén felére csökkent, ahogy az erőltetett székletürítés is. A résztvevők 81 százaléka javulásról számolt be a széklet keménységével kapcsolatban. 76 százalékuk ítélte meg úgy, hogy a mályvalevél hatására kevésbé kellett erőlködniük a székletürítés közben (Elsagh).
Az emésztőrendszer megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen az egészséges bélflóra. A bélbaktériumok képesek feldolgozni olyan tápanyagokat, melyeket az emésztőrendszerünk nem tud lebontani. Ezek az anyagok tápanyagként szolgálnak a hasznos bélbaktériumainknak. A mályvafélék egyes hatóanyagai is az ilyen prebiotikumok közé tartoznak (Bone).
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
KUTYABENGE ÉS PAPSAJTMÁLYVA - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula