
LÁNDZSÁS ÚTIFŰ
Gyakran találkozhatunk vele réteken, legelőkön, füves helyeken, utak mentén, árkokban.
HATÓANYAGAI
Hatóanyagai: iridoid glikozidok (aukubin, katalpol), nyálkaanyagok (poliszacharidok), flavonoidok (apigenin, luteolin), feniletanoidok (akteozid, plantamajozid), fenol karbonsavak, cseranyagok (tanninok).
TÖRTÉNETE
Latin neve, a Plantago a „planta” talp szóból ered. Utalhat arra, hogy az útszegélyeken gyakran letaposva találkozhatunk vele. Utalhat arra is, hogy a feltört talpat gyógyították régebben vele oly módon, hogy az útifüvek levelét tették a csizmába, amelynek nedvei fertőtlenítették a sebet. Ez utóbbit támasztja alá a Szigetközben elterjedt népnyelvi vaslevél elnevezés is. Az útifű gyógyhatását már Dioszkuridész is ismerte. Az északi népek szintén gyógynövényként használták, főként sebek gyógyítására. Hieronymus Bock (1546) az útifüvet mint minden fű közül a leghasznosabbat dicsérte.
ELTERJEDÉSE
Gyakran találkozhatunk vele réteken, legelőkön, füves helyeken, utak mentén, árkokban.
LEÍRÁSA
Évelő, gyöktörzses, tőlevélrózsát fejlesztő növény. Levelei a tőkocsányból sugárirányban ágaznak el, 1-3 cm szélesek, 15-20 (30) cm hosszúak, 3-5 hosszanti érrel. A gömbös, később hengeres füzérvirágzatban a virágok alulról felfelé nyílnak.
A LÁNDZSÁS ÚTIFŰ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a lándzsás útifűre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A LÉGUTAK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A lándzsűs útifű légutakra gyakorolt kedvező élettani hatását a népgyógyászati tapasztalatokon túl klinikai vizsgálat is alátámasztja. A lándzsás útifű kivonatával akut légzőszervi fertőzésben, akut hörghurutban és fertőzés következtében jelentkező köhögési ingerben szenvedő betegeket kezeltek. Az 593 páciens életkora 1-től 88 évig terjedt. A kivonatot átlagosan 10 napig szedték. A kezelés 3-14. napjára a köhögés intenzitása és gyakorisága egyaránt 67 százalékkal, a torokfájdalom pedig 80 százalékkal csökkent. A kivonat hatásosságát az orvosok a betegek 62 százalékánál értékelte jónak, 26 százalékuknál pedig kiválónak (összesen 88%). A betegek és az orvosok közül is csupán minden 10-ik gondolta úgy, hogy a kivonat nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket (Kraft).
A kutatások szerint a lándzsás útifű leveléből készült kivonat hatásosan növeli az emberi fehérvérsejtekben az antitest-képződését (Strzelecka).
A lándzsás útifű levelének immunstimuláns hatását a kutatók a benne lévő poliszacharidokra (Bräutigam, Ebringerová), valamint az aukubinra és a klorogénsavra (Chiang), továbbá a katalpolra (Wegener) és az acetozidra (Marchesan) vezetik vissza.
Az immunrendszer működését támogatja a lándzsás útifű kivonatának antibakteriális, antifungális és antivirális hatása is (Werner).
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
LÁNDZSÁS ÚTIFŰ - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula