MADÁRKESERŰFŰ
A madárkeserűfű a növény nevének újkori alakja, régebben porcsinfűnek vagy porcsin-keserűfűnek hívták.
HATÓANYAGAI
Flavonoidok (miricetin, kempferol, kvercetin-glikozidok: avikularin stb.), cseranyagok, szaponinok, szerves kovasavak.
TÖRTÉNETE
A madárkeserűfű a növény nevének újkori alakja, régebben porcsinfűnek vagy porcsin-keserűfűnek hívták. A névváltoztatás oka, hogy könnyebben megkülönböztethető legyen a szintén gyógynövényként és salátanövényként fogyasztott kövér porcsintól (Portulaca oleracea). A porcsin szó egyébként a latin porcus "disznó" szóból ered.
A növény tudományos nevének (Polygonum) jelentése: soktérdű, utalva a növény sűrűn megjelenő vastag szárcsomóira. Az elnevezés már az ókorban megjelent, Theophrasztosznál, Héradotosznál, Pliniusnál számos helyen felbukkan. A tudományos nevében az aviculare „madár által szívesen evettet" jelent.
Egyéb nevei: porcfű, porcsfű, porcing, porcsolán, porcogó pázsit, disznópázsit.
ELTERJEDÉSE
Egész Magyarországon fellelhető utak mentén
LEÍRÁSA
20-40 cm-es szára a talajon szétterül, vagy fű között nőve feláll. A száron sok csomó van, amelyeket barna, hártyás hüvely vesz körül. Lándzsa alakú levelei 1-2 cm hosszúak. Apró virágai a levelek hónaljában csomókban nőnek. Egész nyáron át virágzik.
A MADÁRKESERŰFŰ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a madárkeserűfű herbára általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
TOROK ÉS SZÁJ NYÁLKAHÁRTYÁJÁNAK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A madárkeserűfű kivonat fogínygyulladásra gyakorolt hatását vizsgálták 60 férfin. A kéthetes kutatás alatt a páciensek naponta kétszer öblögettek a kivonattal. A vizsgálat végén a kutatók megállapították, hogy a madárkeserűfű kivonat hatásos a fogínygyulladás kezelésében (González).
Az Ethnopharmacology (Népgyógyászat) című folyóiratban közzétett kutatásban 52 növény hatását vizsgálták gyulladásos betegségek kezelésére. A madárkeserűfű herba 52 százalékkal gátolta a prosztaglandin bioszintézisét. A prosztaglandinok összetett hatású molekulák, többek között szabályozzák a gyulladási folyamatokat és a hormonok szintézisét is. Növelhetik továbbá a vese filtrációs rátáját, vagyis szerepet játszanak a vizeletkiválasztás fokozásában (Tunón).
A Fitoterapia című tudományos folyóiratban közzétett kutatásban szintén vizsgálták a madárkeserűfűből kivont 11 flavanol-glikozid gyulladáscsökkentő hatását. A kutatók megállapították, hogy egy kivételével valamennyi képes volt hatékonyan csökkenteni a gyulladást (Grancia).
A madárkeserűfű hajtásból készült kivonat baktériumfejlődést gátló hatását több kutatás igazolta. A kivonat gátolta többek között a fertőzéseket okozó Escherichia coli, Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhi, Salmonella paratyphi, Shigella flexneri, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis és Streptococcus pyogenes fejlődését. Szintén igazolták a kivonat gombaellenes hatását az Aspergillus flavus, az Aspergillus fumigatus, az Aspergillus niger fertőzést okozó gombafajok esetében (Salma, Zhang).
További gyógynövények a "LÉGUTAK EGÉSZSÉGE" kategóriában
HÚGYÚTI RENDSZER EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A madárkeserűfűvet évszázadok óta alkalmazzák kisebb húgyúti problémák kezelésére. Hatása a kutatók szerint a benne található szaponin vegyületekre, a cseranyagokra és a flavonoidokra vezethető vissza. A madárkeserűfű a tapasztalatok alapján fokozza a vizeletkiválasztást, segíti a húgyutak egészséges állapotának helyreállítását (Jansone).
A madárkeserűfű vizes kivonata dózisfüggően fejtett ki védőhatást emberi vesesejtekre egy vizsgálatban. A mesterségesen kiváltott vesekárosodást a madárkeserűfű hatóanyagai jelentősen csökkentették: alkalmazásával károsodás 98%-ban mérsékelhető volt. Bár ez a hatás kimondottan jelentős, az még nem egyértelmű, hogy a madárkeserűfű szájon át történő fogyasztása milyen mértékben vált ki hasonló hatást embereknél (Sohn).
További gyógynövények a "HÚGYUTAK EGÉSZSÉGE" kategóriában
TOVÁBBI MADÁRKESERŰFŰVEL VÉGZETT VIZSGÁLATOK:
A madárkeserűfű is szerepelt abban a kutatásban, amelyben 44 különböző növény zsírfelhalmozódásra gyakorolt hatását vizsgálták. A kutatásban szereplő gyógynövények közül a madárkeserűfű gátolta leginkább a sejtek zsírfelhalmozását, mintegy 21 százalékkal. A kutatók javasolták a madárkeserűfű használatát fogyókúrát támogató készítményekben (Roh).
Egy másik vizsgálat szintén igazolta a madárkeserűfű kivonat elhízást gátló hatását. Fogyasztása után csökkent a vér trigliceridszintje, a zsírszövet tömege, ezekkel párhuzamosan pedig a testtömeg is (Sung).
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: