MÁRIATÖVIS
A máriatövis emésztéstámogató hatása összefügg azzal, hogy hatóanyagai fokozzák az epefolyadék kiválasztását, amely jótékonyan hat az emésztés minőségére.
A MÁRIATÖVISMAG EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a máriatövismagra általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A MÁJ EGÉSZSÉGES MŰKÖDÉSÉT ÉS AZ EPEFOLYADÉK KIVÁLASZTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
A máriatövis májvédő hatását antioxidáns tulajdonságán keresztül fejti ki. Kutatások alapján a szilimarin megváltoztatja a májsejtek külső sejtmembránját, stabilizálja azokat, ezáltal gátolja egyes toxinok megkötődését és bejutását (Mulrow, Ramellini).
Ezen folyamat lejátszódásával a gamma-glutamin-transzferáz (GGT) szintje is csökkenhet, amelynek magas szintje valamilyen májműködési zavarra utalhat (Aller).
A szilimarin mellett a máriatövis egyéb hatóanyagai is (szilibinin, szilibin) feltehetően képesek stimulálni a DNS-polimeráz enzim működését (ezáltal pedig a riboszómális RNS és fehérjeszintézist), tehát serkenteni a májsejtek regenerációját is (Sonnenbichler).
AZ EGÉSZSÉGES EMÉSZTÉST TÁMOGATÓ HATÁSA
A máriatövis emésztéstámogató hatása összefügg azzal, hogy hatóanyagai fokozzák az epefolyadék kiválasztását, amely jótékonyan hat az emésztés minőségére.
Az epefolyadékkal együtt koleszerin is ürül a vékonybélbe, amelynek egy része később ürül az emésztőrendszerből, főképp, ha a máriatövis fogyasztását vízoldható rostokban gazdag ételek fogyasztása is kiegészítjük. A máriatövis koleszterinszint-csökkentő hatása humán vizsgálatokban is igazolódott (Huseini, Vidlar).
A koleszterinszintet csökkentő hatásnak másik oka az lehet, hogy a máriatövis gátolja a koleszterin-aciltranszferáz nevezetű enzim működését, amely a koleszterin csökkent felszívódását és a lipoproteinek szintézisének csökkenését eredményezi, tehát a lipidek felhalmozódása összességében csökken (Derosa).
Laboratóriumi vizsgálatokban a szilimarin és a szilibinin gátolta az oxidált LDL keletkezését, vélhetően antioxidáns tulajdonságának köszönhetően (Wallace).
A SZÍV EGÉSZSÉGÉNEK MEGŐRZÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A máriatövis szív és érrendszer egészségét kedvezően befolyásoló hatása egyrészt feltehetően vérzsírszint és vércukorszint-csökkentő hatásának, másrészt antioxidáns és gyulladáscsökkentő összetevőinek köszönhető. Habár a humán kísérletek hiányoznak még, számos előzetes vizsgálatban és összefoglaló tanulmányban olvashatunk pozitív eredményeket ezen az egészségügyi területen (Singh, Rao, Zholobenko).
TOVÁBBI MÁRIATÖVISSEL VÉGZETT VIZSGÁLATOK
Egy amerikai folyóiratban megjelent összefoglaló tanulmányban, a máriatövis szilimarin nevű összetevőjének hatását vizsgálták glükóz és lipid anyagcserezavarban szenvedő betegek esetén. Az elemzésben 16 vizsgálat eredményeit dolgozták fel, amelyben összesen 1358 beteg vett részt. Az egyes vizsgálatok eredményei alapján azt a következtetést vonták le, hogy a szilimarin tartalmú máriatövis készítmények önmagukban, vagy más összetevőkkel kombinálva, 6 hónapon keresztül fogyasztva 2-es típusú cukorbetegekkel végzett vizsgálatok során csökkentette az éhomi vércukorszintet és a glikált hemoglobin szintet, valamint az összkoleszterinszintet a kontroll csoporthoz képest (Xiao).
A szilimarin vércukorszintet kedvezően befolyásoló hatása feltehetően antioxidáns tulajdonságának köszönhető. Egyes kutatások szerint az oxidatív stressz hozzájárulhat a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek diszfunkciójához, a csökkent inzulinkiválasztáshoz és az inzulinrezisztenciához. Ezen negatív folyamatok lejátszódását akadályozzák az antioxidáns hatású vegyületek (mint a szilimarin is), védve a szervezetet az oxidatív stressztől (Huseini).
A szilimarin védő hatását állatkísérletekben is bizonyították (Soto).
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: