
MEDVEHAGYMA
Jellegzetes fokhagymaillata miatt több mint ezer éve fogyasztják salátaként, ételek fűszerezésére.
HATÓANYAGAI
Fő hatóanyaga, az allicin megegyezik a fokhagymáéval. Ezen kívül flavonoid-glikozidokat, vitaminokat és jelentős mennyiségű vasat, valamint magnéziumot tartalmaz.
TÖRTÉNETE
Jellegzetes fokhagymaillata miatt több mint ezer éve fogyasztják salátaként, ételek fűszerezésére. Medvehagyma nevét onnan kapta, hogy sokszor azokon az élőhelyeken fordul elő, ahol medvék is élnek, akik gyakran fogyasztják is a növényt.
Főzéssel a levelek harsány fokhagyma íze csökken, így kellemes mártások, főzelékek készíthetők belőle.
Viszonylag könnyen összetéveszthető a mérgező gyöngyvirággal. Megkülönbözteti őket, hogy a gyöngyvirág levelei a medvehagymával ellentétben párosak és halványzöldek.
ELTERJEDÉSE
Üde talajú bükkösök, gyertyános tölgyesek jellemező aljnövénye. Főként a Dunántúli-középhegységben és a Dél-Dunántúlon fordul elő tömegesen. Magyarországon még gyűjthető, de számos országban már betiltották ezt.
LEÍRÁSA
Hosszúkás, tojásdad alakú hagymájával telel át, amely a leveléhez hasonlóan szintén fogyasztható. Növényenként két-három, 5-20 cm-es levél fejlődik. Ernyős virágzatában zöldes, sárgásfehér virágokat nevel, amelyek április májusban nyílnak. Elvirágzás után a növény visszahúzódik a talajba.
A MEDVEHAGYMA EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a medvehagyma levélre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A SZÍV ÉS AZ EREK NORMÁL MŰKÖDÉSÉT, VALAMINT AZ EGÉSZSÉGES KOLESZTERIN-ANYAGCSERÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A medvehagyma fő hatóanyagai közül sok megtalálható a fokhagymában is, de számos különleges, csak ebben a növényben előforduló anyag is felel a hatásáért.
A medvehagymát mindeddig nem sikerült hatékonyan termesztésbe vonni, ezért alapanyagként sokkal drágább, mint a könnyen termeszthető fokhagyma. Ez is magyarázza azt, hogy miért van sokkal több kutatási eredmény a fokhagymával kapcsolatban, amelynek érelmeszesedést-gátló, koleszterinszintet, vérnyomást, valamint vércukor-szintet csökkentő hatását több klinikai vizsgálattal is alátámasztották.
A medvehagyma vérnyomáscsökkentő hatása ACE-gátló tulajdonságának köszönhető. Az ACE (anigiotenzin konvertáló enzim) egy enzim, amely egy olyan anyag (angiotenzin II) keletkezését segíti elő, amely más hatások mellett, csökkenti a vesében a víz és a nátrium kiválasztását, ezzel pedig emeli a vérnyomást. Az ACE-gátlók hatására viszont nem termelődik ez az anyag, tágulnak a vese erei, több vizet és nátriumot választ ki, és így csökken a vérnyomás. A medvehagyma ACE-gátló hatását állatkísérletben támasztották alá: már az étrendben 2 százalékos mennyiségben adagolt porított medvehagymalevél is jelentősen csökkentette a vérplazma ACE-aktivitását (Rietz).
A medvehagyma ACE-gátló hatása német in vitro farmakológiai vizsgálatok alapján erősebbnek bizonyult a fokhagymához képest. A kísérletben a medvehagyma és a fokhagyma levelének vizes kivonatát, valamint a növények hagymájának kivonatait készítették el és vizsgálták többek között ACE-gátló hatásukat. A tesztben a legnagyobb gátló aktivitást a medvehagyma leveléből készült kivonat mutatta, amely hatást a benne található glutamil-peptideknek tulajdonítottak. Ezt követte a fokhagyma leveléből nyert kivonat hatása, a legcsekélyebb hatást pedig a hagymákból készült kivonatok mutatták (Sendl).
Egy másik állatkísérletekben a napi étkezésben már 1 százalék mennyiségű medvehagyma is csökkentette az átlagos szisztolés vérnyomást. A medvehagymával dúsított étrend hatékonyabbnak bizonyult, mint amikor ugyanakkora mennyiségű fokhagymával dúsították. A vizsgálatban jelentős koleszterinszint-csökkentést is mértek (Preuss).
Laboratóriumi vizsgálatban a medvehagyma kivonata gátolta a vérlemezke aggregációt, ezzel csökkentette a vérrögök kialakulásának esélyét. A hatásért két specifikus, nem kéntartalmú összetevő, valamint néhány flavonoid hatóanyag volt felelős (Sabha, Rietz).
EMÉSZTŐRENDSZERRE GYAKOROLT HATÁSA
Ahogy a fokhagymánál, úgy a medvehagymánál is az allicinnek és a belőle képződő anyagoknak és egyéb kéntatalmú vegyületeknek tulajdonítják az antimikrobás hatást. A hatást oly módon fejtik ki, hogy ezek a kéntartalmú vegyületek kölcsönhatásba lépnek a baktériumok növekedéséhez szükséges enzimekkel és inaktiválják azokat. A medvehagyma sokféle kórokozó baktérium fejlődését gátolta laboratóriumi körülmények között. Ezek a következők voltak: Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Salmonella enteritidis. Szintén gátolta sok kórokozó gomba fejlődését is: Cladosporium sp., Aspergillus niger, Rhizopus nigricans, Geotrichum candidum, Candida fajok stb. (Sapunjieva, Bagiu).
Laboratóriumi kutatások arra utalnak, hogy a medvehagymában is jelen lévő allicin antimikrobás hatással rendelkeznek a Helicobacter pylori ellen is, amely gyakran okoz gyomor- és emésztőrendszeri fekélyeket (Jonkers).
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: