CITROMFŰ
Több mint 2000 éve használjuk sokféle célra.
HATÓANYAGOK
llóolaj: 0,06-0,8% (monoterpén aldehidek: főképp citrál, nerál és cotronellál). Szeszkviterpén származékok: β-kariofillén és germakrén-D (mindkettő 10%-ban az illóolajban. Monoterépén glikozidok. Flavonoidok glikozdos formában: luteolin, quercetin, apigenin és kampferol. Fenilpropanoidok, többek között hidroxi-fahéjsav származékok: kávésav, klorogénsav és rozmaringsav. Triterpének: ursolsav és oleanolsav.
TÖRTÉNETE
Több mint 2000 éve használjuk sokféle célra. Idegnyugtató hatását először Avicenna (980-1037 között élt perzsa tudós) írta le. A középkori Európa nyugtató- és csillapítószere volt citromfűből készült Melissa-víz.
Tudományos neve jó mézelő képességére utal, a melissa ugyanis görögül mézelőt jelent. Erre utal korábban általánosan használt magyar neve is: méhfű. A méhek állítólag annyira szeretik, hogy ahogy Csapó József írja 1775-ben: „ha a kast megkenik vele, abból soha ki nem szöknek".
ELTERJEDÉSE
Dél-Európában és Kelet-Mediterránban őshonos. Hazánkban kivadulva fordul elő a Dunántúl délkeleti részén.
LEÍRÁSA
Lágy szárú évelő növény. Bokrosan elágazó szára 1 méter magasra is megnő. Keresztben átellenes tojásdad levelei 3-6 centiméteresek, sötétzöldek, gyéren szőrözöttek, kissé hólyagos felületűek. Virágai bimbós állapotban sárgák, kinyílva fehérek.
AZ ORVOSI CITROMFŰ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orvosi citromfűre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
SZELLEMI KÉPESSÉGEK MEGŐRZÉSÉT ÉS A GONDOLKODÁS EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
Az orvosi citromfűlevél kivonatának hatását enyhe és mérsékelt Alzheimer-kóros betegeken vizsgálták pozitív eredménnyel. A vizsgálatban sem az orvosok, sem a betegek nem tudták, hogy citromfüvet tartalmazó készítményt vagy hatóanyag nélküli placebo gyógyszert kapnak-e. A kutatók ezzel is biztosították, hogy a vizsgálat eredményét ne befolyásolják szubjektív tényezők. A klinikai vizsgálatban 42, enyhe vagy közepesen súlyos Alzheimer-kóros beteg vett részt (65 és 80 év közöttiek, 18 nő, 24 férfi). A kutatók vizsgálat végén úgy ítélték meg, hogy a citromfűkivonat értékes eszköze az enyhe és mérsékelt Alzheimer-kóros betegek kezelésének. A citromfűkivonat jó hatással volt a betegek gondolkodási képességére. Különösen hatékonynak bizonyult az Alzheimer-kórral járó dührohamok esetében, amelyek nemcsak a betegek, hanem a hozzátartozók életét is gyakran megkeserítik (Akhondzedeh).
Egy 2003-ban közzétett kutatás szerint a citromfűkivonat a fiatalok memóriáját és hangulatát is javítja. A vizsgálatba 20 önkéntest vontak be, akik 600, 1000, és 1600 mg szárított citromfüvet kaptak kapszulában. A legnagyobb dózis esetén jelentősen javult a résztvevők szellemi képessége, jobb lett a hangulatuk és nyugodtabbá váltak. A kutatók szerint ezek az adatok is alátámasztják, hogy a citromfű az Alzheimer-kór kezelésében is hatásos segédeszköz lehet (Kennedy).
A NYUGODT, POZITÍV HANGULATOT, ILLETVE A JÓ SZELLEMI ÉS FIZIKAI KÖZÉRZETET TÁMOGATÓ HATÁSA
Az orvosi citromfű hangulatra és szellemi képességekre gyakorolt hatását egy speciális vizsgálatban kutatták az Egyesült Királyságban. Ebben 18 egészséges önkéntesnek adtak citromfű-kivonatot. Ezután egy órával enyhe pszichés stressznek tették ki őket. A hangulatukat és szellemi teljesítményüket pedig egy korábbi vizsgálattal vetették össze. A kutatók megállapították, hogy a citromfű-kivonat jelentősen csökkentette a stressz negatív hangulati hatásait, emellett növelte a kezelésben részt vevők önértékelését. A vizsgált személyek a kezelés hatására gyorsabban oldottak meg matematikai feladatokat úgy, hogy ez nem ment a pontosság rovására (Kennedy).
A citromfű-kivonat hatását olyan 6-7 éves gyerekek estében is vizsgálták, akik szorongtak a fogászati kezelés előtt. A vizsgálatba vont 90 gyerekek egy része placebót (hatóanyag nélküli készítményt), másik részük citromfű-kivonatot kapott. 30 perccel később azoknál a gyerekeknél, aki nagy dózisú citromfű-kivonatot kaptak, jelentősen csökkent a szorongás (Pardo-Aldave).
Depresszióban és szorongásban szenvedő felnőttekkel végzett randomizált, kontrollált vizsgálatokból készített összegző tanulmány alapján a citromfű csökkenti a szorongással kapcsolatos tüneteket és javítja az alvás minőségét a kontrollcsoportokhoz képest. A vizsgálatokban a citromfüvet egyaránt alkalmazták orálisan, illetve aromaterápiásan is (Ghazizadeh, Cases).
A NYUGODT, PIHENTETŐ ALVÁST ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
A citromfű nyugtató, altató hatása régóta ismert. Ezt erősíti meg az a kutatás is, amelyben 20 önkéntes vett részt (6 férfi és 14 nő, 18-tól 70 éves korig), akik enyhe vagy mérsékelt szorongásos és alvási rendellenességben szenvedtek. A kísérletben részt vevők 95 százalékánál eredményes volt a citromfű-kivonat, 70 százalékuknál teljesen elmúlt a szorongás, 85 százalékuknál az álmatlanság, 70 százalékuknál pedig mindkettő. A vizsgálat alatt nem figyeltek meg mellékhatásokat. A kutatók megállapították, hogy az enyhe vagy mérsékelt szorongásos rendellenességben, illetve az alvászavarokban szenvedőknek használható alternatívát jelent a citromfű-kivonattal végzett kezelés (Cases).
Menopauza tüneteitől szenvedő, alvászavarokkal küzdő felnőttekkel végzett előzetes klinikai kutatások azt mutatják, hogy egy citromfűlevelet (250 mg) és édesköményt (250 mg) tartalmazó kombinációs készítmény napi egyszeri alkalmazása 8 héten keresztül 24-38%-kal javítja a menopauzához kapcsolódó tüneteket és alvási zavarokat. Ezek a javulások szignifikánsak voltak a placebó készítményhez képest (Shirazi).
EGÉSZSÉGES EMÉSZTÉST TÁMOGOGATÓ HATÁSA
A citromfű más gyógynövényekkel kombinálva több klinikai kutatásban is eredményes volt az elégtelen emésztőnedv-elválasztás okozta emésztési rendellenességek, az irritábilisbél-szindróma (IBS) kezelésében és a csecsemőkori hasfájás (kólika) kezelésében (Vejdani, Madisch, Melzer, Savino, Martinelli, Weizman).
A citromfű emésztést egészségét támogató hatása főként antixidáns hatású hatóanyagaira vezethető vissza. Az antioxidánsai jellemzően polifenolos szerkezetűek (Hohmann, Triantaphyllou) Az antioxidáns hatásért leginkább a rozmaringsav felelős, amely a kutatások szerint erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik (Englberger). Az antioxidáns vegyületek jelentős szerepet játszanak a gyulladásos folyamatok káros hatásainak mérséklésében. Az egészségtelen étkezés, a stressz, a dohányzás, az alváshiány, sőt a túlzásba vitt sportolás is fokozza a gyulladásserkentő anyagok termelődését a szervezetben. Ezt ellensúlyozzák az antioxidáns vegyületek. A szervezet folyamatosan magas gyulladásszintje emésztőrendszeri panaszokhoz, autoimmun-betegségekhez, szív- és érrendszeri problémákhoz, cukorbetegséghez, ízületi fájdalmakhoz vezethet.
ORVOSI CITROMFŰ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A citromfű több száz éve használt gyógynövény. A népgyógyászatban idegerősítőként, nyugtatóként, alvászavarok és tartós rossz kedv esetén alkalmazzák. Szintén használják ideges eredetű szívpanaszok, illetve pajzsmirigy túlműködés és az ebből fakadó idegesség esetén. A tapasztalatok szerint segíti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló hatású. A világ sok részén figyelemhiányos hiperaktivitási rendellenességek (ADHD), életkorhoz kapcsolódó szellemi teljesítmény hanyatlása, hányinger, irritábilis bél szindróma (IBS) és vastagbél-betegségek esetén is alkalmazzák.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
CITROMFŰ - ORVOSI - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula