KAMILLA
Első írásos említése 1380-ból való, amikor latin szövegkörnyezetben jelenik meg.
HATÓANYAGAI
Hatóanyagai a prokamazulének (matricin - szeszkviterpén lakton), biszaboloidok (l-alfa-biszapolol, biszapolol oxidok, en-in-diciklo-éter), flavonoidok (apigenin, luteolin, patuletin és ezek glikozidjai), kumarinok, pektinszerű nyálkaanyagok.
TÖRTÉNETE
Az orvosi kamilla másik nevének, a székfűnek sék előtagja etimológiailag a szik: "tojássárgája" szavunkkal függ össze. Ez utalhat egyrészt a virágzat sárga közepére, vagy a kamilla szikes élőhelyeken való elterjedésére.
Első írásos említése 1380-ból való, amikor latin szövegkörnyezetben jelenik meg: "Compoui erbas videlicet zekfw", azaz "vásároltam füveket, tudniillik székfűt". Melius Juhász Péter ezt írja róla 1578-ban: "A székfű sokféle. Egyik ám az igen jó szagú, a kit a Barbéllyok a lugban vetnek, ennek Chamomilla a neve. Ez a nemes székfű" - E mondatokból is látszik, hogy már közel fél évezreddel ezelőtt is használták gyulladáscsökkentő hatása és kellemes illata miatt. Használata több mint 2000 évre nyúlik vissza. A kamillaolaj Mesue arab és Trallianus bizánci orvos receptjeiben is fellelhető. A székfű tudományos neve a latin matrix, -icis szóból ered, melynek jelentése: "anyaméh", mivel a görögök és a rómaiak az egyik legjobb orvosságnak tartották a nők menstruációs zavaraira. Ez jelenik meg a magyar mátrafű, mádrafű, anyaméhfű elnevezésekben is.
További elnevezései: széksaláta, székvirág, kamillópipitér, katóka, marmancs, mesterfű, mezeikapor, papvirágfű, piripara, szentivánpipitér, teafű, kiskamilla, szűzekanyja, birsalmaszagú fű, anyafű, musacél, teagaz, almabűzű.
ELTERJEDÉSE
Hazánk egész területén vadon terem, jelentős állományai találhatók szikeseinken. Április második felétől június elejéig virágzik.
LEÍRÁSA
Az orvosi székfű alapvetően egyéves, de néha ősszel kelő és áttelelő növény. Változatos magasságúra nő meg: környezettől függően az 5 cm-estől akár a 70 cm-esig is találkozhatunk vele. Sok más hasonló virágzatú növénytől (pl. pipitérek) jól megkülönböztethető azáltal, hogy a fészektányér a virágzás során megnyúlik, és belül kúposan üregessé válik. Ekkorra a kezdetben oldalra álló nyelves virágok is lefelé hajlanak. A virágzatok mindig a főszár és az oldalágak csúcsán fejlődnek, alattuk 5-10 cm-en nincs levél. A fészekvirágzat termős fehér sugárvirágokból és középen sárga, kétivarú csöves virágokból áll.
AZ ORVOSI KAMILLA EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orvosi kamillára általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A SZÁJ, A GARAT ÉS A HANGSZÁLAK, VALAMINT AZ IMMUNRENDSZER EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A szájnyálkahártya-gyulladás kezelésében több klinikai vizsgálatban is hatásosnak bizonyult a kamillavirág-kivonat. A vizsgálatok igazolták, hogy a vele történő öblögetés alkalmazásával megelőzhető, illetve kezelhető a gyulladás (Carl, Braga, Tavakoli).
A vizsgálatok eredményei megerősítik a kamilla-kivonat igazolt gyulladáscsökkentő hatását, amely úgy jön létre, hogy a kivonat gátolja a ciklooxigenáz és a lipoxigenáz enzimeket, ennek hatására pedig csökken a gyulladásért és fájdalomért felelős prosztaglandinok és leukotriének képződése (Wang, Hormann).
A GYOMOR ÉS AZ EMÉSZTŐRENDSZER EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
Kombinációs készítményben a kamillakivonat több klinikai vizsgálatban is hatásosnak bizonyult a savas reflux, a gyomorfájdalom és -görcsök, a hányinger kezelésében (Madisch, Melzer).
Egy másik hasonló készítmény klinikai vizsgálatban hatásosnak bizonyult funkcionális diszpepszia (olyan emésztési panaszok gyűjtőneve, mint a görcsök, a fájdalom, a gyomortáji égő érzés, a teltségérzet, a hányinger, a hányás és a puffadás) kezelésében (Madisch).
A túlzott gyomorsavtermelés mellett a Helicobacter pylori baktérium okozta fertőzés a gyomorhurut és gyomorfekély egyik kiváltó oka. A baktérium emberről emberre terjed, hazánkban minden második felnőtt szervezetében kimutatható. A H. pylori a gyomor-nyálkahártya felszínén telepszik meg és minden hatodik fertőzött esetén gyomorfekélyt vált ki. A H. pylori mellett a gyomorfekély kialakulásához egyéb okok, így életmódi és veleszületett tényezők is hozzájárulnak. A nyombélfekélyesek 90-95 százaléka, míg a gyomorfekélyesek 70-90 százalékánál mutatható ki a H. pylori jelenléte. A baktérium kiirtása töredékére csökkenti a fekélybetegség kialakulását vagy kiújulását. Az orvosi kamilla kísérletesen gátolta a H. pylori baktérium fejlődését (Cogo).
A kamillavirágzatból készült kivonat emésztőrendszerre gyakorolt hatása összefüggésben van azzal a kutatási eredménnyel, amely igazolta, hogy lassítja a vékonybél perisztaltikus mozgását, vagyis ritmikus hullámszerű összehúzódását (Storr).
Egy másik kutatásban szintén alátámasztották a bélfalban is megtalálható simaizomszövetre gyakorolt hatását, ami magyarázza a kamilla görcsoldó tulajdonságait is (Sharifi).
Kólikás csecsemőkön végzett klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy egy kamillát, édesköményt és citromfüvet tartalmazó készítmény, illetve egy hasonló összetételű, kamillát, citromfüvet és Lactobacillus acidophilust tartalmazó kombinációs készítmény hatásosabban csökkenti a csecsemőkori hasfájás tüneteit a placebóhoz és a szimetikonhoz képest (Savino, Martinelli).
NYUGTATÓ, PIHENTETŐ ALVÁST ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
A nyugtató, altató hatás szoros összefüggésben van a kamillavirágzat emésztőrendszerre gyakorolt hatásával, hiszen a fokozottan működő emésztőrendszer akadályozza a jó minőségű alvást.
A kamillakivonat hatását vizsgálták általános szorongásos zavarban szenvedő betegek esetében is. A klinikai vizsgálatban sem az orvosok, sem a betegek nem tudták, hogy ki kapja a kamillakivonatot és ki a hatástalan (placebo) készítményt, ezzel is biztosították, hogy a hatás kizárólag a kamillakivonatra legyen visszavezethető. A kutatásban 57 beteg vett részt. A nyolc hétig tartó klinikai vizsgálatban a kivonat jelentős javulást okozott a betegeknél. A kamillát kapó csoport tagjainak szorongásának erőssége átlagosan közel harmadára csökkent. A kezelés alatt nem tapasztaltak tényleges mellékhatásokat (Amsterdam).
Álmatlansággal diagnosztizált embereknél a kamillakivonat csökkentette az éjszakai felébredések számát és az általános napközbeni fáradtságukat, miközben a páciensek nem tapasztaltak mellékhatásokat (Zick).
AZ EGÉSZSÉGES ZSÍRANYAGCSERÉT ÉS A TESTSÚLY CSÖKKENTÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
Számos állatkísérlet és laboratóriumi vizsgálat igazolja a orvosi kamilla, illetve annak hatóanyagainak jótékony hatását magas koleszteirn-, triglicerid és vércukorszint fennállása esetén (Villa-Rodriguez, Jabri, Bayliak).
Ezen a területen egy klinikai vizsgálatot is végeztek az orvosi kamillával, 64 fő részvételével, akik kettes típusú cukorbetegségben szenvedtek (30 és 60 év közötti férfiak és nők). A vizsgálatban részt vevő személyek fele kamillateát fogyasztott naponta három alkalommal, közvetlenül az étkezés után 8 héten keresztül. A kontrollcsoport vizet ivott. A vizsgálat kezdetén és végén is éhgyomri vérmintákat vettek a kutatók. A kamillatea szignifikánsan csökkentette a vér HbA1C koncentrációját (A HbA1c egy olyan fehérjemolekula, amelyet a vércukor értékeinek vizsgálatára használnak. Segítségével megítélhető az elmúlt 6-10 hét vércukor értékének az átlaga. Segítséget nyújt cukorbeteg terápia hatékonyságának megítélésében.). A vizsgálat kimutatta, hogy a kamillatea az vér inzulin-, összkoleszterin- és LDL-koleszterin-, valamint trigliceridszintjét is szignifikánsan csökkentette a kontrollcsoporthoz képest (Rafraf).
ORVOSI KAMILLA A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
Az orvosi kamillát hagyományosan hasmenés, szénanátha, szorongás, nyugtalanság, álmatlanság, emésztőrendszeri görcsök, gyulladáscsökkentők által okozott emésztőrendszeri fekélyek és menstruáció kimaradása és menstruációs fájdalmak esetén használják.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
ORVOSI KAMILLA - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula
#917.hu