KECSKERUTA
Tudományos neve (Galega) is utal arra, hogy fokozza a tejelválasztást.
HATÓANYAGAI
Guanidin és guanidin-származékok (galegin és hidroxigalegin), flavonoidok, szaponin, keserűanyagok, cseranyagok.
TÖRTÉNETE
Tudományos neve (Galega) is utal arra, hogy fokozza a tejelválasztást. A görög gala szó tejet jelent, míg ago- pedig "hajt, kerget" jelentésű. Egyes helyeken magyar neve is ez: galga, gálya, kecskegálya. Magyar nevében a ruta szintén görög eredetű: jelentése: "fűszer- és gyógynövény". Korábban olyan betegségek kezelésére is alkalmazták, mint a pestis vagy az ótvar.
ELTERJEDÉSE
Szinte egész Európában elterjedt, hazánkban az alföldön és a Dunántúlon gyakori. Ártereken, patakok mentén, folyók mellett találkozhatunk vele. Kissé fagyérzékeny, ezért a hótakaró nélküli telek károsítják az évelő növényeket, de magról ilyenkor is könnyen megújul.
LEÍRÁSA
Évelő, lágyszárú, növény. Felálló szára 40-100 cm magas. Páratlanul szárnyalt levelei rövid nyelűek, 11-19 levélkéből állnak. Virágfürtjei hosszú nyelűek, dús virágúak. Virágai lilás vagy fehér színűek.
AZ ORVOSI KECSKERUTA EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSÁT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orvosi kecskerutára általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény pozitív egészséggel kapcsolatos hatásait.
A SZOPTATÓ NŐK TEJELVÁLASZTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
Az orvosi kecskeruta tejelválasztást fokozó hatásának háttere jelenleg még nincs feltárva. A nép- és állatgyógyászati tapasztalatok azonban alátámasztják ez irányú hatását (Bazzano, González-Andrés). Egyes kutatások szerint a kecskerutában megtalálható szaponinok és kumesztánok a prolaktin szintézisének serkentésével segítik elő az anyatejtermelést. Kecskerutát, vitaminokat és magnéziumot is tartalmazó speciális kombinációs készítményt fogyasztó szoptató anyák körében végzett felmérés azt mutatja, hogy a megkérdezettek 77%-a saját bevallása szerint pozitív változást tapasztalt az anyatej termelésében. A fogyasztás időtartama átlagosan legalább 2 hétig tartott (Salatino).
KECSKERUTA A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A kecskerutát a népgyógyászatban régóta és széles körűen alkalmazzák. A tejfokozáson kívül cukorbetegség kezelésére, fogyókúráknál, a mellékvese és a hasnyálmirigy serkentésére, vértisztításra, emésztésjavításra, a vastagbél rendellenes mikroflórájának javítására, a nyirokáramlás fokozására, általános erősítőként, vizelethajtóként és májvédő gyógynövényként alkalmazzák.
A népgyógyászati tapasztalatokat a következő esetekben támasztják alá tudományos vizsgálatok:
Cukorbetegség. A 2-es típusú cukorbetegségeknek ma a metformin hatóanyag-tartalmú gyógyszerek jelentik az elsődleges választást a kezelésben. A metformint (dimetilbiguanid) az 1940-es években fejlesztették ki, miután megfigyelték, hogy az orvosi kecskerutában lévő galegin nevű anyag hatásosan csökkenti a vércukorszintet. A kutatók olyan szintetikusan előállítható molekulát kerestek, amely hatékonyan képes helyettesíteni a kecskerutát, amelyet már bizonyítottan a 17. században is 2-es típusú diabétesz kezelésére alkalmaztak. Az 1940-es években a kecskeruta hatóanyagaihoz hasonló szerkezetű molekulák közül ma csak a metformint használják a világban, mivel alkalmazása kevés mellékhatással jár.. Előnye más cukorbetegség gyógyszerekkel szemben, hogy nem befolyásolja az inzulin kiválasztását, hanem közvetlenül csökkenti a máj glükózleadását. Minél magasabb a vércukorszintje valakinek, annál erősebb a szer hatása. További előnyös hatása, hogy javítja a szív- és érrendszer állapotát, a metabolkus szindróma betegségeit (magas vérnyomás és koleszterinszint). Egyes vizsgálatok szerint az öregedést is lassítja (Bailey).
Testsúlycsökkentő hatása: A kecskeruta és egyik fő hatóanyaga, a galegin csökkentette a kísérletben részt vevők testsúlyát (Atanosov). Más kísérletekben megfigyelték a kecskeruta étvágycsökkentő hatását is, amely csökkent energiabevitelen keresztül szintén hozzájárul a testsúly csökkentéséhez (Palit). A kecskerutával kezelt egereknél csökkent testzsír mennyisége, a kutatók szerint azért, mert a galegin stimulálta a cukorfelvételt a vérből, akadályozta a zsírsejtek növekedését és csökkentette a zsírsavszintézisért felelős gének működését (Mooney).
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: