PEMETEFŰ
A középkorban "fehér pemet"-ként ismerték, amely utal molyhos, pamacsos leveleire.
HATÓANYAGOK
Diterpén-keserűanyagok (premarrubiin, marrubin), diterpén-alkoholok, kávésav-származékok, alkaloidok (sztachidrin, betonicin), tanninok, flavonoidok, triterpének, illóolaj.
TÖRTÉNETE
A középkorban "fehér pemet"-ként ismerték, amely utal molyhos, pamacsos leveleire. Tudományos neve (Marrubium), a héber "marrob"-ból ered, jelentése: keserű nedv. Évezredek óta használja az emberiség köhögéscsillapításra. Már az ókori Egyiptomban és Görögországban is népszerű gyógynövény volt.
ELTERJEDÉSE
Fény és melegkedvelő, szárazságtűrő növény. Közép-Ázsiában és a Földközi-tenger vidékén honos. Hazánkban is előfordul, de csak ritkán találkozhatunk vele. Magyarországon védett növény.
LEÍRÁS
40-60 cm magasra megnövő évelő növény. Levelei keresztben átellenesek, kerekdedek, szélük csipkézett, fonákuk gyapjasan molyhos. Fehér virágai a szár végén álörvökben nyílnak.
AZ ORVOSI PEMETEFŰ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orvosi pemetefűre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A LÉGUTAK TISZTÁN TARTÁSÁT, VALAMINT A SZÁJ ÉS A TOROK NYÁLKAHÁRTYÁJÁNAK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
Az orvosi pemetefű tüdőtisztító, köptető hatását a kutatások szerint annak köszönheti, hogy stimulálja a tüdőhörgők nyálkahártyájának kiválasztását. Ezzel hígítja a tüdőben képződő nyákot, amely így könnyebben távozik a tüdőből. A hatásért a növényben nagy mennyiségben jelen lévő marrubiin nevű hatóanyag, valamint a növény illóolaj-komponensei felelősek (Wiesner).
Szardínia északi részén végzett etnofarmakobotanikai vizsgálatok megerősítették az orvosi pemetefű alkalmazását az asztma megelőzésében és kezelésében. Az asztmás rohamok megelőzésére reggel éhgyomorra adták a pemetefűből készült teát a vizsgálatban részt vevő öt személynek. A folyamatosan értékelt eredmények megerősítették általános egészségi állapotuk javulását. A kutatók szerint a hatás a pemetefű flavonoidjainak köszönhető. Arra a következtetésre jutottak, hogy a flavonoidok az anafilaxiás, tehát gyulladásserkentő anyagok felszabadulásának gátlásával hatnak, emellett ellazítják a hörgők símaizomzatát (Ballero).
A pemetefű légutak egészségét támogató hatását támasztja alá a kísérletesen megfigyelt:
- görcsoldó (Schlemper),
- gyulladáscsökkentő (Sahpaz, Stulzer),
- fájdalomcsillapító (Jesus, de Souza),
- antibakteriális (Robles-Zepeda, Zarai),
- antioxidáns hatása (Berrougui, Firuzi, Perez-Cruz).
AZ ÉTKEZÉS UTÁNI JÓ KÖZÉRZETET, A PUFFADÁST ÉS TELTSÉGÉRZETET CSÖKKENTŐ, VALAMINT A MÁJMŰKÖDÉST TÁMOGATÓ HATÁSA
Emésztésjavító, puffadáscsökkentő hatása keserűanyag-tartalmával függ össze. A keserű ízérzés a szájnyálkahátya ízérző receptoraiból induló, a bolygóideg által közvetített reflexszel fokozza az emésztőnedvek, főképp az epe és a hasnyál elválasztását, így azok nagyobb mennyiségben állnak rendelkezésre egy kiadós étkezés alkalmával. A jobb emésztés hatására kevesebb gáz képződik a bélrendszerben, csökken a teltségérzet, amely jobb közérzetet biztosít az étkezés után (Wiesner).
Az étkezés utáni jó közérzet elérését segíti a pemetefű bélrendszeri görcsoldó hatása is (De Jesus, Schlemper).
Az epefolyadék rendszeres kiválasztása nemcsak a jó emésztéshez járul hozzá, de segíti a máj egészséges működését is. A máj ugyanis az epefolyadékon keresztül választja ki a vízben rosszul oldódó anyagokat (mérgeket, gyógyszer bomlástermékeket, hormon-végtermékeket stb.). Epepangás (kolesztázis) esetén ez az elfolyási folyamat valahol megakad a máj és a patkóbél között, ezáltal pedig az epefolyadékkal nem tudnak kiürülni a szervezetből a méreganyagok. Ez hosszú távon az epeutak fokozatos pusztuláshoz, majd a máj visszafordíthatatlan károsodásához vezet.(Santiago).
A VÉRKERINGÉS EGÉSZSÉGÉT ÉS NORMÁL VÉRNYOMÁS FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
Az orvosi pemetefű vérnyomáscsökkentő hatását állatkísérletekben igazolták. Ezekben a pemetefű 4-5 nap alatt mérsékelte a vérnyomást, amely alacsonyabb értéke a fogyasztása után is tartósan megmaradt. Normál vérnyomás esetén a csökkentő hatás nem jelentkezett (Bardai1., 2.).
Egyes kutatások szerint a pemetefű vérnyomáscsökkentő hatása embereknél kevésbé jelentős, mivel ez csak akkor érhető el, ha a szokásos terápiás adagnál nagyobb mennyiségben fogyasztják (Wiesner).
Az orvosi pemetefű vérnyomásra gyakorolt hatásában fontos szerepet játszik flavonoidtartalma, amely az érfalak egészségét is támogatja. A flavonoidok csökkentik a vér sűrűségét, elősegítik a periferiális és az agyi erekben a véráramlást, ezen kívül antioxidáns hatással is rendelkeznek (Rees).
Az orvosi pemetefű több állatkísérletben is jelentősen csökkentette a vércukorszintet, egyes esetekben akár több mint 60 százalékkal (Román Ramos).
A vércukorszintre gyakorolt hatását embereken is megvizsgálták. A mexikói kutatásban olyan önkéntesek vettek részt, akiknek 2-es típusú cukorbetegségük volt, de gyógyszeres kezelésre nem reagáltak jól. Ők 21 napon keresztül naponta háromszor fogyasztották az orvosi pemetefüvet teaként. A kísérlet végén a vércukorszintjük 0,64%-kal csökkent. Nagyobb mértékben javultak egyéb vérparamétereik: a vérzsírszintjük 6, míg a koleszterinszintjük 4%-kal lett alacsonyabb a korábbi értékekhez képest (Herrera-Arellano).
NYUGTATÓ, ALVÁST ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
Az orvosi pemetefű kivonata állatkísérletben csökkentette a morfinelvonásnál jelentkező tünetek súlyosságát (Aćimović).
A nyugtató, altató hatására főként népgyógyászati megfigyelésekre vezethető vissza. Valószínűsíthető, hogy szerepet játszanak benne illóolaj- és keserűanyag-komponensei is, illetve flavonoidtartalma. Emésztésjavító hatása segíti a nyugodt közérzet elérését, az esti étkezés után pedig megkönnyíti az elalvást.
ORVOSI PEMETEFŰ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A pemetefüvet a népgyógyászatban légzőszervi megbetegedésekre, köhögés elleni szerként, aranyérre, asztmára, krónikus hasmenésre, általános gyengeség esetén, mentsruáció megindítására, rendszertelen szívműködés szabályozására alkalmazzák.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
ORVOSI PEMETEFŰ - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula
#917.hu