ROZMARING
Már évezredekkel ezelőtt megfigyelték, hogy a rozmaringgal letakart hús sokkal tovább eláll. Ma már tudjuk, hogy ez antibakteriális hatásának köszönhető.
HATÓANYAGAI
Illóolajok (borneol, 1,8-cineol, alfa-pinén, kámfor), diterpén keserűanyagok (karnozol, karnoszolsav, rozmanol), flavonoidok (luteolin), triterpének (oleánsav, urzolsav, alfa- és béta-amirin), fahéjsav-származékok (rozmaringsav, kávésav).
TÖRTÉNETE
Már évezredekkel ezelőtt megfigyelték, hogy a rozmaringgal letakart hús sokkal tovább eláll. Ma már tudjuk, hogy ez antibakteriális hatásának köszönhető. Ma is a húsételek egyik kedvelt fűszere.
A rozmaring a ros marinus, azaz „tengeri harmat” szavakból tevődött össze. Dioszkuridész orvosbotanikai munkájába a libanotisok, vagyis a tömjén szagú füvek egyikekén írja le. Görög neve is erre utal: libanotisz.
Az ókori görög diákok rozmaringfüzért viseltek, hogy könnyeben, gyorsabban menjen a tanulás.
A 16. századból is vannak írásos emlékek arról, hogy a rozmaringágat lakodalmakon, keresztelőkön használták, ahogy teszik ezt ma is sok helyütt az országban és azon kívül. Érdekes módon Nagykőrös környékén a néphit úgy tartotta, hogy "ahol leány van a háznál, ki kell irtani, mert nem hoz szerencsét, a leány nem fog férjhez menni".
A XVII. században Franciaországban illatos vizet készítettek belőle, amit Aqua Reginae Hungariae, vagyis magyar királyné vize néven vált ismertté. Valószínűleg Nagy Lajos lánya, Károly Róbert harmadik felesége volt az az Erzsébet királyné, akiről elnevezték az egész világban híressé vált vizet. Az Aqua Reginae Hungariae-t illatosításon kívül mozgásszervi fájdalmak enyhítésére használták.
ELTERJEDÉSE
A Földközi-tenger mentén honos, így Magyarországon nincsenek jelentős gyűjthető állományai, de napos helyen akár takarás nélkül is könnyen áttelel és gyorsan fejlődik. Azonban a kevés napsütésben részesülő kis növények még enyhe teleken is kifagyhatnak.
LEÍRÁSA
Évelő örökzöld félcserje. 1-1,5 méter magasra nő meg, egyes fajtái elterülő növekedésűek, ezek nem nőnek 0,5 méternél magasabbra. Sűrűn elágazó szárán bőrszerű, tompa végű, széles tű alakú, ép szélű nyeletlen levelek fejlődnek, amelyek felül csupaszok, alul molyhosak. Hosszan, március-áprilistól júniusig virágzik, gyakran ősszel és télen is virágba borul. Napos helyet, védett fekvést kedvel.
AZ ORVOSI ROZMARING EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orvosi rozmaringra általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A MÁJ EGÉSZSÉGES MŰKÖDÉSÉT ÉS AZ EPEFOLYADÉK KIVÁLASZTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
A rozmaringkivonat gátolta a szén-tetraklorid által kiváltott májkárosodást, amely valószínűleg a rozmaring antioxidáns hatásával van összefüggésben, mivel semlegesíti a szervezetben képződő szabadgyököket (Nawall).
A legtöbb oxidációs, redukciós folyamat a májban játszódik le az emberi szervezetben. Ezért a májnak különösen fontos, hogy folyamatosan elegendő antioxidáns anyag álljon rendelkezésére. Hiányukban a májban képződő szabad gyökök károsítják a májsejteket, amely számos betegség kialakuláshoz vezethet. A kutatók például jelentős szerepet tulajdonítanak a csökkent antioxidáns bevitelnek a daganatos betegségek, az immunrendszerrel kapcsolatos elváltozások, az epekőbetegség, a májbetegségek, a gyulladásos bélbetegségek és a vastagbélrák kialakulásában (Blázovics).
Kísérletekben fokozta az epefolyadék ürülését (Ferreira kutatása). Az epe termelése, ürülése és szervezeten belüli körforgása nélkülözhetetlen az egészséges emésztéshez. A csökkent epetermelés hatására a zsírbontás és emésztés nem lesz kiegyensúlyozott, ez pedig puffadáshoz, rossz közérzethez, székrekedéshez vagy hasmenéshez vezet. Az epesavak fontosak a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) felszívódása szempontjából is. Az epefolyadékkal nagy mennyiségű koleszterin is ürül. Ha kevés epehajtó ételt fogyasztunk, akkor fölösleges koleszterin marad a szervezetben, amely érelmeszesedéshez vezet.
AZ EGÉSZSÉGES EMÉSZTÉST ÉS ZSÍRBONTÁST TÁMOGATÓ HATÁSA
A rozmaringlevél illóolajtartalma a kísérletek szerint oldja a bél simaizmainak és az epevezeték görcseit (Nawall).
Emésztés javításához járulhat hozzá a rozmaring gyulladáscsökkentő hatása is. Számos kísérletben gátolta a szervezetben keletkező gyulladásserkentő anyagok képződését (Lai, Poeckel, Inoue).
A rozmaringkivonatok számos antibiotikum-rezisztens és élelmiszereben lévő, betegséget okozó baktérium- és gombafaj fejlődését gátolják, amely szintén hozzájárul emésztést támogató hatásához (Giordani, Elgayyar, Lopez, Santoyo, Luqman).
A rozmaring fokozza az epetermelést, az epefolyadékkal pedig nagy mennyiségű koleszterin is ürül. Ennek egy része a rozmaringlevél hatására nem szívódik fel a vékonybélben, hanem a széklettel együtt ürül a szervezetből, így csökkentve a vér koleszterinszintjét.
A rozmaringlevél-kivonat koleszterinszintet csökkentő hatását klinikai vizsgálatban is igazolták (ezerjófű és lestyán együttes adagolásával). A hat hónapig tartó vizsgálat végén, amelyben 60-an vettek részt, a betegek vérzsírszintje 43 százalékkal csökkent. Eközben a "jó koleszterinnek" nevezett HDL-szintje 25 százalékkal nőtt. Minél magasabb a HDL-szintje, annál inkább csökken az érelmeszesedés, a szívinfarktus és az agyvérzés kockázata. A HDL ugyanis a már lerakódott koleszterint is vissza tudja szállítani az érfalból a májba, ahol az lebontásra vagy újrafelhasználásra kerül (Martynyuk).
IMMUNRENDSZER EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A vizsgálatok szerint a rozmaringlevél antioxidáns hatása gyengébb a C-vitaminénál, de erősebb az E-vitaminénál (Zhao).
Az USA Mezőgazdasági Hivatala (USDA) 2010-ben egy olyan összegző tanulmányt készített, amelyben egymással összehasonlíthatóvá tette a leggyakoribb élelmiszernövények (zöldségek, gyümölcsök, fűszerek) antioxidáns hatását. Az antioxidáns hatást ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) μmolTE/100 g adták meg. A rozmaring valamennyi növény között kiemelkedő antioxidáns hatással rendelkezik, ORAC értéke 165 000 (összehasonlításképp: fekete áfonya: 9621, aszalt szilva: 8059, alma: 4275, citrom: 1346) (USDA).
TOVÁBBI ORVOSI ROZMARINGGAL VÉGZETT VIZSGÁLATOK
Egy 2017-es kutatásban a rozmaring hatását vizsgálták egyetemisták memória-teljesítményére, szorongására, depressziójára és alvásminőségére. A 68 egyetemista véletlenszerűen 500 mg rozmaringot vagy placebót (hatóanyag nélküli készítményt) kapott, naponta kétszer két hónapon keresztül. A rozmaring valamennyi mért értékben jobbnak bizonyult a placebónál: 14 százalékkal jobb lett az egyetemisták memóriája, a szorongó vagy depresszióval küzdő tanulók is javulást mutattak, illetve javult az alvásuk minősége is (Nematolahi).
Egy korábbi kutatás igazolta, hogy a rozmaring aromaterápiásan is kifejti hatását (amely a rozmaring fogyasztásával is érvényesül). A kutatók igazolták, hogy a rozmaringolaj hatására javult az emlékek előhívása a memóriából, növekedett az éberség és az elégedettség. A rozmaring ezeken a területeken hatásosabbnak bizonyult a vele együtt vizsgált levendulánál is (Moss).
A rozmaring memóriára gyakorolt hatását idős személyeken is vizsgálták. A kutatást 2012-ben végezték az Egyesült Államokban. A vizsgálatba huszonnyolc 65 és 95 év között embert vontak be. A kísérletet ezúttal is úgy végezték, hogy a csoport egyik fele placebót kapott. A memória sebessége az egyszeri 750 mg-os rozmaringpor elfogyasztása után jelentősen javult a placebóhoz képest. A kutatók azt is megállapították, hogy ennél nagyobb adagot nem érdemes fogyasztani, mert az már ellentétes hatást válthat ki (Pengelly).
A rozmaring memóriára gyakorolt hatását más gyógynövényekkel együtt is vizsgálták. Egy, a rozmaringon kívül zsályát és citromfüvet is tartalmazó készítmény szintén javította az átlagos, egészséges emberek memóriáját. Ebben kutatásban 44 fő vett részt, az átlagéletkoruk 61 év volt. A kutatást itt is placebokontroll mellett végezték és sem az orvosok, sem a betegek nem tudták, hogy ki kapja a gyógynövényeket tartalmazó kivonatot és ki placebót. A vizsgált személyeket életkoruk szerint két csoportra osztották: 63 évesnél fiatalabbakra és ennél idősebbekre. Mindenki naponta kétszer szedte a kivonatot két héten keresztül. A fiatalabb korcsoportba tartozóknál jelentősen javult az szavak előhívásának sebessége és minősége is, miközben a placebót kapóknál nem mértek javulást ezen a téren (Perry).
ORVOSI ROZMARING A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A rozmaring évezredek óta használt gyógy- és fűszernövény. A népgyógyászat emésztési panaszok, puffadás, menstruációs panaszok, köszvény, fejfájás, máj- és epepanaszok, reumás ízületi gyulladás, csontritkulás, étvágytalanság, életkorral összefüggő kognitív hanyatlás, memória javítása, fáradtság, stressz, depresszió, álmatlanság esetén alkalmazza.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
ORVOSI ROZMARING - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula
#917.hu