
SOMKÓRÓ
Tudományos neve a görög méz (meli) és (ló)here (lotosz) szavakból tevődik össze.
HATÓANYAGAI
Melilotin, melilotizid, kumarin, szkopoletin, umbelliferon, kempferol-glikozidok, kvercitin-glikozidok.
TÖRTÉNETE
Tudományos neve a görög méz (meli) és (ló)here (lotosz) szavakból tevődik össze. A 16. században Melius Juhász Péter így ír róla: "hányd a ruhák közzé és nem hagyja a molynak megenni", majd Veszelszki Antal így: "molyfűnek csak onnét hívatik, hogy a molyokat e fű magához vonzza és egyből rá sereglenek". Molycsalogató hatása a száradás után kialakuló jellegzetes kumarin (széna-szerű) illatának tulajdonítható. Hasonló vegyület szabadul fel a szagos müge (Asperula odorata) szárításakor is. Kumarintartalma miatt dohány illatosítására is használták, innen ered dohányvirág elnevezése.
Egyéb nevei: bucskóró, dutkóróm, molyfű, nyúlvirág, mézkerep, kővirág, medvefű.
ELTERJEDÉSE
Szántóföldek és utak szélén, gyomtársulásokban az egész országban gyakori. Napos helyek, nyílt térségek növénye.
LEÍRÁSA
Egyéves vagy áttelelő kétéves növény. Akár a két méteres magasságot is elérheti. Lomblevelei szórtak, 3 levélkéből összetettek. A levélkék visszás tojásdadok, fogazott szélűek. Sárga pillangós virágai fürtben helyezkednek el.
AZ ORVOSI SOMKÓRÓ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orvosi somkóró herbára általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A NEHÉZLÁB-ÉRZÉS CSÖKKENTÉSÉT ÉS A VÉNÁK EGÉSZSÉGES MŰKÖDÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
Nyílt vizsgálatban 20 krónikus vénás elégtelenségben szenvedő beteget kezeltek orvosi somkóró herba kivonatával. Egy másik 15 fős csoport ózonterápiát kapott, míg további 20-an kombinált kezelést. A kezelés 15 napon keresztül folyt. A vizsgálatban a somkóró herba kivonat jelentősen csökkentette bokaödémát, az éjszakai görcsöket, a néhezláb-érzést. Hatása sokkal kedvezőbb volt, mint az ózonterápiának (Stefani).
Egy másik vizsgálatban 4536 beteget vizsgáltak, akik mindannyian krónikus vénás elégtelenségben szenvedtek. 3-8 hónapon keresztül kezelték őket somkóró-kivonattal. A betegek 70 százalékánál figyeltek meg kedvező változásokat a nehézláb-érzés, a fájdalom, az éjszakai görcsök, az ödéma és a viszketés tekintetében (Aloisi).
Egy további klinikai vizsgálatban alsó végtagi nyiroködémával diagnosztizált beteget kezeltek orvosi somkóró-kivonattal, amelyet kompressziós terápiával egészítettek ki. 90 nap elteltével minden beteg esetében csökkent a láb keresztmetszete, enyhült a fájdalom, illetve a feszültségérzés (Martignani).
A klinikai vizsgálatok eredményeit támasztja alá az a kutatás is, amelyben orvosi somkóró kivonatot alkalmaztak helyileg, és amely gátolta az adrenalin által kiváltott érösszehúzódást. Ez a folyamat állhat a somkóró-kivonat perifériális értágító hatása mögött (Cornara).
NYUGODT ALVÁST TÁMOGATÓ HATÁSA
A somkóró nyugodt alváshoz való hozzájárulása elsősorban a vénás keringésre gyakorolt hatásának köszönhető. A keringés javításával a lábak viszketése, feszülése, görcskészsége csökken, ezért ezek a tünetek nem rontják az alvás minőségét (Dymowski).
ORVOSI SOMKÓRÓ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
Az orvosi somkórót a népgyógyászatban vizelethajtóként, vénás elégtelenségekre, visszerekre és az abból fakadó lábfájdalomra, cukorbetegség okozta idegkárosodásra, éjszakai lábgörcsökre, aranyérre, nyirokpangások támogató kezelésére használják.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: