VASFŰ
Évezredek óta használják gyógyításra, erre utal korábban használt szentfű neve is, amely a latin herba sacra tükörfordítása.
HATÓANYAGAI
Legfontosabb hatóanyagai az iridoidok (verbenalin, hasztatozid), emellett kávésav-származékokat (verbaszkozid, eukovozid) és flavonoidokat is jelentős mennyiségben tartalmaz.
TÖRTÉNETE
A vasfű elnevezés valószínűleg a német Eisenkraut szóból származik. Ennek eredete azonban homályba vész. Egyesek szerint azért kapta a növény ezt a nevet, mert olyan erőssé teszi a szervezetet, mint a vas, mások úgy gondolják, hogy fertőtlenítő hatása révén a fegyverek (vas) által ütött sebek kezelésében volt hasznos eszköz az ókorban. Évezredek óta használják gyógyításra, erre utal korábban használt szentfű neve is, amely a latin herba sacra tükörfordítása. A görög főpapok állandóan a kezük ügyében tartották, Vénusz szent növénye lévén állandó összetevője volt a bájitaloknak. Angolul vervain-nak hívják, amely a kelta fer (elűzni) és faen (kő) szavakból származik és vesekőhajtó tulajdonságaira utal. Nevezik még uborkafűnek is, mivel a hatóanyagai antibakteriális hatásuk révén gátolják az eltett uborka megromlását.
ELTERJEDÉSE
Parlagokon, utak mentén, kavicsos vízpartokon találkozhatunk vele. Törékeny termete miatt sokszor nem könnyű észrevenni, de ahol egyet találunk, hamarosan sokkal többet is felfedezünk belőle.
LEÍRÁSA
Kétéves vagy évelő lágyszárú növény. Szára 30-80 cm magas. Levelei szárnyasan szeldeltek vagy háromhasábúak, szélük csipkés. Halványlilás virágait laza bugában nyitja június-júliusban.
AZ ORVOSI VASFŰ (VERBÉNA) EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orvosi vasfűre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
AZ EGÉSZSÉGES EMÉSZTÉST TÁMOGATÓ HATÁSA
A vasfű iridoid hatóanyagai keserű ízűek. A kutatások alapján keserű ízérzet önmagában is fokozza az emésztőnedvek kiválasztását és az emésztőenzimek aktivitását, ezzel javítja az emésztést (Csupor).
Az emésztést segítő hatásához járul hozzá az is, hogy a vasfűfélék iridoid hatóanyagai fokozzák a bél perisztaltikus mozgását, ezzel segítik a béltartalom könnyebb áthaladását az emésztőrendszeren (Castro-Gamboa).
A TOROK, A HANGSZÁLAK, VALAMINT AZ IMMUNRENDSZER MŰKÖDÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A vasfű számos különleges hatóanyagot tartalmaz, amit már az ókorban is felismertek, emiatt nagyon sokféle területen alkalmazták. Hatóanyagainak élettani hatásairól több tucat tudományos publikáció jelent meg az elmúlt évtizedekben. Leginkább általános erősítőszerként alkalmazzák, erre utal neve is. Az torokra, a hangszálakra és az immunrendszerre gyakorolt kedvező élettani hatását a következő tudományos vizsgálatok támasztják alá:
Antibakteriális hatása: A vasfű kivonata több kutatásban is erőteljesen gátolta a fertőzéseket okozó Gram-negatív és Gram-pozitív baktériumok fejlődését (Hernandez).
Gyulladáscsökkentő hatása: A vasfű különböző kivonatai hatásosan csökkentették a gyulladásokat (Deepak).
Anyagcsere-fokozó hatása: A vesekövek gyakran kisebb húgyúti fertőzések, elhízás, lelassult anyagcsere vagy pajzsmirigy-túlműködés miatt alakulnak ki. A vasfűvel végzett kutatásokban a vasfű kivonata eredményesen gátolta a vesekövek kialakulását, amelyet a kutatók fertőtlenítő hatásának és a szaponinszerű vegyületek anyagcsere-fokozó hatásának tulajdonítottak (Grases).
Kiválasztást fokozó hatása: A vasfű hatóanyagai, főképp az iridoidok, azon belül is a verbanalin fokozza a külső és belső elválasztású mirigyek működését (Csupor). A kiválasztás fokozódásával a baktériumok, gombák és vírusok nem tudnak megtapadni a légcső, a tüdő, a bélrendszer és a húgyúti rendszer sejtjeinek felszínén, így akadályozottá válik a bejutásuk a szervezetbe. A kiválasztás fokozása hígítja a besűrűsödött, letapadt váladékot, vagyis a vasfű nyálkaoldó tulajdonsággal is rendelkezik, amely többek között légúti problémák esetén előnyös. A vasfűvel önállóan nem végeztek klinikai kutatásokat ezen a területen, de más gyógynövényekkel (sárga tárnics, bodza, kankalin, lósóska) együtt a vizsgálatokban hatásosabb volt a nátha kezelésében, mint a hagyományos (antibiotikum és nyálkahártya nyugtató orrspray) terápia önmagában (Marz).
AZ EGÉSZSÉGES MENSTRUÁCIÓT ÉS A MENOPAUZA ALATTI JÓ KÖZÉRZETET TÁMOGATÓ HATÁSA
Mivel a népgyógyászat régóta alkalmazza a menstruáció előtti tünetegyüttes, menstruáció elmaradása, illetve a menopauza tüneteinek enyhítésére, ezért vizsgálták a vasfű hormonrendszerre gyakorolt hatását is. A kutatásokból kiderült, hogy hatóanyagai az ösztrogén és a progreszteron hormon kötőhelyeivel is reagálnak, így mindkét hormon hatását utánozzák. A laboratóriumi kutatás azt mutatja, hogy 1 g szárított vasfű hatása megegyezik 0,25 µg ösztrogénnel, illetve 2,5 µg progeszteronéval, vagyis a progeszteronszerű hatása tízszer nagyobb, mint az ösztrogénszerű hatása. A hormonális hatáson túl a vasfű hatóanyagai több külső és belső elválasztású mirigyre is hatnak, ezek szintén nagyban indokoltják, hogy nőgyógyászati problémák esetén szívesen alkalmazzák a belőle előállított készítményeket (Zava).
A vasfű anyagcsere-fokozó hatásáról korábban azt gondolták, a hatás benne lévő hatóanyagok közvetlen pajzsmirigyre gyakorolt hormonális hatása miatt alakul ki. A kutatásokból azonban kiderült, hogy hatóanyagai nem lépnek reakcióba a pajzsmirigyserkentő hormon (TSH) kötőhelyeivel. Valószínűleg a vasfű hatóanyagai a belső és külső elválasztású mirigyek elválasztásának fokozásával közvetett úton fokozzák a pajzsmirigy működését (Auf'mkolk).
ORVOSI VASFŰ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
Az orvosi vasfüvet széles körűen alkalmazzák a népgyógyászatban: torokfájásra, légzőszervi megbetegedésekre (nátha, allergia), depresszióra, epehólyag fájdalmakra, kimerültségre, vese- és alsó húgyúti betegségek kezelésére, menopauzás panaszokra, szabálytalan menstruáció esetén, anyagcsere-rendellenességeknél, köszvényre és vérszegénységere.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: