ZSÁLYA
A zsálya szavunk latin eredetű, a salvus-ból származik, ami egészségest jelent és a növény gyógyhatására utal.
HATÓANYAGAI
Illóolaj (tujon, borneol, cinool stb.) diterpén keserűanyag (karnezol), flavanoidok, szaponinok, rozmaringsav, cseranyagok.
TÖRTÉNETE
A zsálya szavunk latin eredetű, a salvus-ból származik, ami egészségest jelent és a növény gyógyhatására utal. Az ókori egyiptomiak termékenységserkentő szerként használták. Az római gyógyítók gyakorta tették fel a kérdést: „cur moritur homo, cui crescit Salvia in horto”, azaz „miért kell meghalnia az olyan embernek is, akinek zsálya nő a kertjében?”, a válasz pedig az volt: „Contra vim mortis non est medicamen in hortis”. Tehát „a halál ellen még a kertben sincs orvosság”. Lippay János (1664) a jó szagú, konyhára való füvek között említette, amely „mind ételekben, sültekbe, főttekbe, salátákba, borba, serbe és más hidegen állandó húsban, halban igen jó, ha ezeket előbben megfőzik vagy sütik”.
ELTERJEDÉSE
A Földközi-tenger mellékén honos, így Magyarországon nincsenek gyűjthető állományai, de meleg, napsütéses helyen hazánkban is termeszthető.
LEÍRÁSA
Évelő félcserje. 50-80 cm magasra nő, idősebb korában az alsó részén elfásodik a szára. Levelei hosszúkás-lándzsás vagy megnyúlt tojás alakúak, az alsók nyelvesek, a felsők ülők, szélük csipkés. A levelek színe, de főként a fonáka molyhosan szőrös. 2-3 virágból álló álfüzér virágzatában a virágok, ibolyáskékek, rózsaszínűek vagy fehérek. Május végétől július közepéig virágzik. Fiatalon vízigényes, később jól tűri a szárazságot. Meleg, napsütéses környezet igényel.
AZ ORVOSI ZSÁLYA EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orvosi zsályára általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
MENOPAUZA IDŐSZAKÁBAN KIFEJTETT HATÁSA
Svájcban az orvosi zsályalevél hatását vizsgálták 71 olyan nőn, akiknek legalább 12 hónapja menopauzás tüneteik voltak. A páciensek 8 héten keresztül naponta egyszer kaptak zsályalevél-kivonatot tartalmazó kapszulát. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a kutatás során mennyire csökken a hőhullámok száma és gyakorisága. Az első eredményeket négy hét elteltével rögzítették, ekkorra a hőhullámok 50 százalékkal csökkentek, majd 8 hét elteltével tovább javultak az eredmények, a csökkenés mértéke 64 százalék lett. A vizsgált személyeknél a legerősebb hőhullámok teljesen megszűntek. A menopauzával kapcsolatos egyéb tünetek (rossz közérzet, testi jelenségek stb.) szintén jelentősen mérséklődtek. A betegek a kezelést jól tolerálták, mellékhatásokról nem számoltak be (Bommer).
IZZADÁSRA, FOKOZOTT VEREJTÉKEZÉSRE GYAKOROLT HATÁSA
A zsályalevél izzadásgátló hatását a népgyógyászati tapasztalatokon kívül klinikai kutatás is alátámasztja. A kivonat hatását 40 rendellenesen nagy mennyiségű izzadságot termelő személyen vizsgálták. A résztvevőknél átlagosan kevesebb mint felére csökkent az izzadás mértéke (Barnes).
A Britt Gyógynövény Szövetség által kiadott gyógynövény kompendiumban összegezték az orvosi zsályával végzett izzadásgátlással kapcsolatos kutatásokat, amelyeket már az 1930-as évektől végeztek. Ezek alapján a kutatók megállapították, hogy a zsályalevél eredményesen használható a fokozott verejtékezés mérséklésére (Bradley).
EMÉSZTÉSRE GYAKOROLT HATÁSA
Az orvosi zsálya emésztésre gyakorolt hatása több tényezőre vezethető vissza:
Kísérletekben gátolta a fekélyek kialakulását (Mayer).
Segíti a máj működését: Növelte a glutation-S-transzferáz aktivitását és védelmet nyújtott a zsírok peroxidációja és a glutation kimerülése ellen (Lima). Védelmet nyújt a májat károsító anyagok romboló hatásától (Amin).
Antibakteriális hatással rendelkezik, ezzel gátolja a káros bélbaktériumok elszaporodását. Gátolta többek között az Escherichia coli, a Salmonella typhi, a Salmonella enteritidis és a Shigella sonnei baktériumok élettevékenységét is (Molochko, Horiuchi, Bozin).
Gyulladáscsökkentő hatású, amely többek között az illóolajában lévő alfa-pinén és a geraniol tartalomra továbbá a karnaziolsavra és a borneolra vezethető vissza (Perry, Poeckel).
A TOROK ÉS A SZÁJ NYÁLKAHÁRTYÁJÁRA GYAKOROLT HATÁSA
Az orvosi zsálya a torok és száj nyálkahártyájának egészségéhez több módon is hozzájárul:
Jelentős mennyiségű cseranyagot tartalmaz. A cseranyagok jellemző tulajdonsága, hogy kicsapják a szabad fehérjéket, ezáltal egy védőréteget hoznak létre a gyulladt nyálkahártya felszínén. A zsálya cseranyagai, illetve egyéb összetevői antioxidáns hatással is rendelkeznek, amelyek reakcióba lépnek a sejtkárosító szabad-gyökökkel (Lima).
Antibakteriális hatása révén meggátolja a vírusok által kiváltott gyulladások bakteriális felülfertőződését (Molochko, Horiuchi, Bozin).
A zsályakivonat kísérletben gátolta a herpes sipmlex vírus megtapadását a sejteken (Nolkemper, Schnitzler).
A száj és a torok nyálkahártyája egészségének megőrzéséhez hozzájárulnak a zsályában lévő gyulladáscsökkentő anyagok is (Perry, Poeckel).
MEMÓRIÁRA, KONCENTRÁCIÓRA ÉS SZELLEMI FUNKCIÓKRA GYAKOROLT HATÁSA
Kutatások szerint az orvosi zsálya (és közeli rokona a spanyol zsálya) is hatásosnak bizonyult enyhe vagy középsúlyos Alzheimeres betegek kezelésében, amikor legalább 4 hónapon keresztül alkalmazták őket (Perry, Akhondzadeh).
Az orvosi zsálya hatását egészséges, idős embereken is vizsgálták. A kísérletben húsz, 64 évesnél idősebb személy vett részt, akik egy része zsályakivonatot, másik részük pedig hatóanyag nélküli készítményt (placebót) kapott. A vizsgálat kimutatta, hogy a zsályakivonatót szedőknél sokkal jobban javult a memória, illetve a figyelem pontossága, mint a placebót szedőknél (Scholey).
Az orvosi zsálya egyik hatása, hogy növeli az agyban az acetilkolin szintjét. Az acetilkolin a neurotranszmitterek közé tartozik. Ezeknek az anyagoknak az a feladatuk, hogy jelet továbbítsanak két idegsejt között, tehát elősegítsék az agysejtek kommunikációját. Az acetilkolin is egy ilyen jeltovábbító anyag, amely fontos szerepet játszik a logikus gondolkodás, a figyelem és a memória egészséges működésében. Ahogy idősödik az ember, úgy csökken az agyban az acetilkolin szintje (Francis).
Csökkent acetilkolin-szint esetén romlik a memória és a koncentrációképesség (Klinkenberg).
Az orvosi zsálya gátolja az acetilkolin lebontásáért felelős acetilkolin-észteráz enzim működését. A kutatások szerint az enzim gátlásával és az acetilkolin szintjének normalizálásával helyreállítható a gondolkodás egészsége (Kennedy, Lopresti).
Az agyműködést támogatja az orvosi zsálya jelentős antioxidáns tartalma is. Ezek az anyagok megkötik a szervezetben keletkező, sejtkárosító szabad gyököket. Az orvosi zsálya oxidatív stressz ellenes hatását és ennek memóriára és tanulási képességre gyakorolt pozitív hatását kísérletesen is igazolták (Hasanein).
Az orvosi zsálya agyi egészségre gyakorolt hatását nemcsak időseken, hanem fiatalabb egészséges embereken is tesztelték. A zsálya javította a memóriát, csökkentette a szellemi kifáradást és fokozta az éberséget (Kennedy).
Az orvosi zsálya memóriára gyakorolt hatását a kutatók részben az illóolajában található összetevőkre vezetik vissza, amelyet igazol az a kutatás is, amelyben az aromaterápiásan alkalmazott orvosi zsálya javította a memória minőségét és a másodlagos memóriát (Moss).
Az orvosi zsálya mellett a közeli rokon orvosi citromfű és orvosi rozmaring szellemi képességekre gyakorolt hatását is számos kutatás támasztja alá.
VÉRCUKORSZINTRE GYAKOROLT HATÁSA
Az orvosi zsálya többféle módon is hat a vércukor-szintre:
Gátolja a glükoneogenezist, vagyis az a folyamatot, amikor a glükóz nem szénhidrát jellegű anyagokból (pl. laktát, piruvát, glicerin stb.) képződve jön létre, emellett növeli az inzulinérzékenységet (Lima).
Egy másik vizsgálat igazolta, hogy a zsályakivonat serkenti az inzulinfüggő glükózfelhasználást (Broadhurst).
Egy további kutatás alátámasztotta, hogy a magas rozmaringsav-tartalmú zsályakivonat gátolja az alfa-glüközidáz enzim aktivitását. Ez az emésztőenzim felel az összetett szénhidrátok lebontásáért. Gátlásával csökken az étkezés utáni vércukorszint hirtelen emelkedése és kevesebb cukor szívódik fel az elfogyasztott táplálékból (Kwon).
A zsályakivonat hatását 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél is vizsgálták. Az vizsgált személyek három hónapig szedtek naponta háromszor 500 mg zsályakivonatot. A vizsgálat végén az éhgyomri vércukor-szintjük 32 százalékkal, míg a HbA1c-szintjük 23 százalékkal csökkent. (A HbA1c egy olyan fehérjemolekula, amelyet a vércukor értékeinek vizsgálatára használnak. Segítségével megítélhető az elmúlt 6-10 hét vércukor értékének az átlaga. Segítséget nyújt cukorbeteg terápia hatékonyságának megítélésében.) (Kianbakht)
A 2-es típusú cukorbetegség gyakran nem önmagában, hanem a metabolikus szindróma egyik tüneteként jelentkezik. A metabolikus szindróma további tünetei ezen kívül: a magas vérnyomás, az magas vérzsír- és koleszterinszint. (A kezeletlen metabolkus szindróma érelmeszesedéshez, szívinfarktushoz és sztrókhoz vezethet.) A zsályakivonat klinikai vizsgálatok szerint hatásos volt a metabolikus szindróma egyéb tüneteinek kezelésében is:
A vércukorszinttel kapcsolatban már említett kutatásban a zsályakivonatot szedő páciensek összkoleszterin-szintje 17 százakékkal csökkent. Ezen belül az LDL (rossz) koleszteriné 36 százalékkal, a trigliceridszint 56%-kal csökkent, miközben a HDL (jó) koleszterin szintje 28 százalékkal emelkedett (Kianbakht).
Egy másik klinikai vizsgálatban is hasonló eredményre jutottak a magas koleszterinszinttel rendelkező betegeknél. A 67 vizsgált személynél ebben a vizsgálatban is jelentősen alacsonyabb lett az LDL (rossz) koleszterin, valamint a vérzsír szintje és itt is nőtt a HDL (jó) koleszterin mennyisége. A kutatásban résztvevők nem számoltak be mellékhatásokról (Kianbakht).
ORVOSI ZSÁLYA NÉPGYÓGYÁSZATBAN
Az orvosi zsálya levelét az említett alkalmazási területeken túl a népgyógyászatban étvágytalanság, hasmenés vagy gyomorhurut kezelésére használják. A túlzott izzadáson kívül a fokozott nyáltermelődés esetén is alkalmazzák. Használják még depresszió és műtét utáni fájdalom kezelésére is.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: