PALÁSTFŰ
A középkori alkimisták úgy hitték, hogy a levélről összegyűjtött vízcseppek segítségével létre tudják hozni a bölcsek kövét. Erre utal a növény tudományos neve is: Alchemilla
HATÓANYAGOK
Cseranyagok (többek között ellágsavak és galluszavak), flavonoidok (kvercetin, luteolin, proantocianidinek), triterpének.
TÖRTÉNETE
A palástfüvek jellegzetessége, hogy a levelük színén összegyűjtik a harmatot, amely nagy kerek cseppek formájában jelenik meg.
A középkori alkimisták úgy hitték, hogy a levélről összegyűjtött vízcseppek segítségével létre tudják hozni a bölcsek kövét. Erre utal a növény tudományos neve is: Alchemilla
Mintegy 250 palástfűfaj ismert, amelyek sokszor csak nagyon nehezen különböztethetők meg egymástól. Mivel közeli rokon fajokról van szó, ezért hatóanyagaik összetétele és mennyisége csekély mértékben tér el egymástól.
Hazánkban valamennyi palástfűfaj védett, eszmei értékük 5000 Ft.
ELTERJEDÉSE
A réti palástfű sokfelé elterjedt Európában, hazánkban is találkozhatunk vele. 700 méteres magasságig találkozhatunk vele természetes, háborítatlan, nedves élőhelyeken. Hazánkban főképp a Bükkben és a Mátrában vannak nagyobb állományai.
LEÍRÁSA
Évelő növény, jellegzetes nagy, kerek ujjasan karéjos levelekkel, fogazott levélszéllel. Nyár közepén virágzik, de apró zöldessárga virágai nem túl látványosak.
A PALÁSTFŰ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a palástfűre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A SZÉKLETSŰRÍTÉST ÉS AZ EMÉSZTÉS KOMFORTJÁT ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
A réti palástfű nagy mennyiségű cseranyagot (polifenolt, tannint) tartalmaz. A cseranyagok összehúzódásra késztetik a bélnyálkahártyát azáltal, hogy reakcióba lépnek a fehérjékkel és kicsapják azokat. A képződő csapadék védőréteget képez a nyálkahártyán, megakadályozza a további irritációt. Az összehúzódás révén csökken a víz kiáramlása a bélfalból, amely így nem hígítja tovább a székletet. A cseranyagok emellett antibakteriális hatást is kifejtenek, a legtöbb kórokozó baktérium fejlődését gátolják.
Laboratóriumi vizsgálatban a palástfű kivonata fokozta a fibroblaszt sejtek mozgékonyságát. (A fibroblasztok olyan sejtek, amelyek finom rostokat (pl. kollagént) választanak ki a kötőszövet sejtek közötti állományába.). A palástfűnek ez hatása fokozott sebgyógyulásra, a sérült bélnyálkahártya-sejtek gyorsabb regenerációjára utal (Tasić-Kostov).
MENSTRUÁCIÓ ELŐTTI ÉS ALATTI JÓ KÖZÉRZETET TÁMOGATÓ HATÁSA
A palástfű hagyományos alkalmazási területei közé tartozik a menstruáció megkönnyítése. Ezt támasztja alá az a romániai kutatás is, amelyben 341 olyan 11 és 17 év közötti lány vett részt, akik erős menstruációs vérzéstől szenvedtek. Az kutatás igazolta, hogy a palástfű segít az erős havivérzés mérséklésében, hatása 3-5 nap alatt alakul ki. Még eredményesebb volt azoknál, akik a menstruáció előtt 10-15 nappal kezdték el használni a palástfüvet (Petcu).
AZ IRRITÁLT TORKOT, SZÁJAT, GARATOT ÉS HANGSZÁLAKAT NYUGTATÓ HATÁSA
A palástfű magas cseranyagtartalma a sérült száj- és toroknyálkahártyát is védi és segíti annak gyorsabb gyógyulását. Ezt igazolja a kutatás is, amelyben olyan betegek vettek részt, akiknek aftás sebek voltak a szájukban. A palástfűkivonatot tartalmazó gél napi háromszori alkalmazása enyhítette a kellemetlenségeket és teljes gyógyulást okozott a betegek többségénél két (60,4%), illetve három (75%) napon belül. Akik nem kaptak kezelést, ott a gyógyulás aránya két nap után csupán 10,4%, míg három nap után is csak 33,3% volt. Nemcsak az eredmények igazolták a palástfű hatásosságát, de a betegek nagy része is kiválónak tartotta az afta kezelésének ezt a módját (Shrivastava).
A KAPILLÁRIS KERINGÉST TÁMOGATÓ ÉS A NEHÉZLÁB-ÉRZÉS CSÖKKENTÉSÉT ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
Az elmúlt évtizedben a kutatók körében megnőtt az érdeklődés a gyógynövények szív- és érrendszeri hatásainak azonosítása iránt, így került az érdeklődés középpontjába a réti palástfű is, amelyről kiderült, hogy vérnyomáscsökkentő és szívverésre ható anyagokat tartalmaz (Takir).
Az érfal legbelső, a testfolyadékkal közvetlenül érintkező részét egyrétegű laphám (endotél) alkotja. Laboratóriumi kísérletben kimutatták, hogy a palástfű kedvezően hat ezekre az érfalban lévő a sejtekre (Takir).
Az egészséges szervezetben a kollagén képződése és lebomlása egyensúlyban van. A kollagén felel a testszövetek rugalmasságáért, így nagy szerepe van többek között az erek, a bőr, a csontok és a porcok egészségének megőrzésében. A kollagén lebontása a kollagenáz enzim feladata. Amennyiben ez valamilyen okból túlműködik a szervezetben, vagy nem képződik elegendő kollagén, úgy csökken a testszövetek rugalmassága. Egy hollandiai vezetésű nemzetközi együttműködésben létrejött kutatásban olyan növényi hatóanyagokat kerestek, amelyek csökkentik a kollagenáz enzim működését. Összesen 49 olyan növényt választottak potenciális jelöltnek, amelyeket a népgyógyászatban például sebek és égési sérülések gyógyítása, bőrbetegségek, reuma, ízületi gyulladás és csontbetegségek kezelése alkalmaztak. Az eredmények összefüggést mutattak ki a kollagenáz enzim gátlása és a fenolos vegyületek, köztük a flavonoidok, a fenilpropanoidok és a tanninok koncentrációja között. A kutatók azt is figyelembe vették, hogy a palástfűben is nagy mennyiségben jelen lévő polifenolok (tanninok) esetleg álpozitív eredményt adnak a vizsgálatban, ezért ezeket az anyagokat eltávolították a vizsgált kivonatokból. Ezek után a 49 gyógynövény közül a réti palástfűből készült kivonat volt a legtartósabban aktív a kollagenáz enzim gátlásában. A kutatók vizsgálatban megállapították, hogy a hatásért elsősorban egy flavonoid, a kvercetin-3-O-β-glükuronid felelős (Mandrone).
RÉTI PALÁSTFŰ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A népgyógyászatban is főképp olyan területeken használják, ahol kihasználható a palástfű magas cseranyagtartalma. Használják külsőleg kisebb sérülések kezelésére, szájöblögetésre, belsőleg emésztőrendszeri panaszokra, gyulladáscsökkentésre, vízhajtóként, hasmenésre, emellett izomgörcsök oldására, fájdalmas menstruációra is.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: