PÁSZTORTÁSKA
Véráztató fű neve a népgyógyászatban megfigyelt hatásával kapcsolatos.
HATÓANYAGAI
A hatásért felelős vegyületek a flavonoidok (kvercetin, tricin, dioszmetin, kaepferol, luteolin, heszperitin és ezek glikozidjai), aminok (kolin 1%), alifás és fenolos savak, legalább 74-féle illó vegyület, szaponinok, gyanta, cseranyagok, omega-6 zsírsav.
TÖRTÉNETE
Véráztató fű neve népgyógyászatban megfigyelt hatásával kapcsolatos. Néhány országban tőlevélrózsáit frissen salátának fogyasztják. A gyerekek az elmúlt századokban jövendőmondó játékot játszottak vele: a kis terméseit egymás után szaggatták le a növénynek, miközben felváltva mondogatták: "élek-halok". Mindig az utoljára elhangzott "élek" vagy "halok" alapján jövendölték meg sorsukat. Erre a játékra utal a növény régies élőhaló burján elnevezése. Emellett a következő nevekkel is illetik: paptarsoly, istentáskája, porcogófű, szívkésfű, véráztatófű, büdös szaporafű, lapátfű, kanállopó, kanálfű, csirkevirág, csimaszfű, nyűfű, palacka, palackfű, palackféregfű.
ELTERJEDÉSE
Egész Magyarországon fellelhető.
LEÍRÁSA
A pásztortáska egyéves növény, amely néha áttelel. Tőlevelei levélrózsát alkotnak, ennek közepéből fejlődik ki erőteljes, leveleket is viselő virágzati szára. Négyszirmú virágai aprók, belőlük pásztortáskára emlékeztető alakú termések fejlődnek.
A PÁSZTORTÁSKA EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSÁT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a pásztortáskára általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A MENSTRUÁCIÓ ELŐTTI ÉS ALATTI JÓ KÖZÉRZETET ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
A menstruáció előtti tünetek csökkentésére már régóta alkalmazzák a népgyógyászatban. Ezt a hatást erősíti meg az kutatás is, amelyben megállapították, hogy a pásztortáskából készült kivonat fokozza a méh-összehúzódást (Shipochliev).
A menstruáció előtti jó közérzethez hozzájárulhat a pásztortáska gyulladáscsökkentő hatása, amelyet egy másik vizsgálatban igazoltak (Kuroda).
Az erős menstruációs vérzés nemcsak a nők komfortérzetét csökkenti, de a vashiányos vérszegénység okozója is lehet. Emiatt vizsgálták egy teheráni orvosi egyetemen a pásztortáska népgyógyászatban megfigyelt vérzéscsillapító hatását 84 erős menstruációs vérzéssel küzdő nőn. A kísérletben részt vevőket két csoportra osztották, az egyik felük 12 óránként pásztortáskát tartalmazó kapszulát, a másik pedig placebót, vagyis hatóanyag nélküli készítményt kapott. Mindkét csoport emellett fájdalom és gyulladáscsökkentő gyógyszert (mefenaminsavat) is kapott. A kezelés a menstruáció első napjától annak végéig tartott, két egymást követő ciklusban. A vizsgálatban a kontrollcsoporttal összehasonlítva a pásztortáskakivonat hatásosabban csökkentette a menstruációs vérzést. (Naafe)
PÁSZTORTÁSKA A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A pásztortáskát a népgyógyászatban menstruációs görcsök kezelésére, vénás keringés javítására, húgyúti panaszok esetén, fejfájásra, szívműködési elégtelenségre, ideges szívpanaszokra, hasmenésre alkalmazzák.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: