PITYPANG
A tudományos neve (Taraxacum) már az ókorban is használatban volt, első írásos említése Avicennától származik.
HATÓANYAGAI
A hatását a kutatók nem tulajdonítják egyetlen vegyületnek vagy vegyületcsoportnak. Levelének jellemző összetevői a keserű ízű szeszkviterpének (taraxinsav és 11béta,13-dihidrotaraxinsav glikozidjai). Triterpének (béta-amarin, taraxol és taraxerol), fitoszterinek (szitoszterin, stigmaszterin és taraxaszterol) és különféle fenolos vegyületek (klorogénsav, kávésav, cikóriasav, flavonoid-glikozidok) is találhatók benne. Jelentős mennyiségű káliumot (30-47 mg/g) és számos nyomelemet tartalmaz (réz, vas, mangán, cink, króm, szilícium), emellett cukrokat (fruktóz, glükóz, szacharóz) és vitaminokat (A vitamin 14000 NE/100) g.
TÖRTÉNETE
A tudományos neve (Taraxacum) már az ókorban is használatban volt, első írásos említése Avicennától származik. Már akkor is vese- és májbajok kezelésére használták. Erre utal tudományos nevének második tagja is, az officinale, amely azt jelenti, hogy hivatalosan gyógyításra használt. Angolul dandelion-nak hívják, amely a franciából ered és a levelek oroszlánfoghoz hasonló karéjosságára utal (dent-de lion).
ELTERJEDÉSE
Az egész északi féltekén elterjedt, bár Észak-Amerikában más alfajai fordulnak elő.
LEÍRÁSA
A pitypang, vagy más néven gyermekláncfű könnyen felismerhető jellegzetes, kacúros leveleiről és aranysárga tömött fészekvirágzatáról.
A PITYPANG HERBA ÉS GYÖKÉR EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a pitypang herbára és gyökérre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
EPEKIVÁLASZTÁST FOKOZÓ ÉS A MÁJ EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ, VALAMINT A ZSÍREMÉSZTÉST ÉS AZ ÉTKEZÉS UTÁNI JÓ KÖZÉRZETET TÁMOGATÓ HATÁSA
A pitypanglevelet hagyományosan étvágyjavító és epehajtó hatása miatt használják gyomorbaj, puffadás, fokozott bélgázképződés és epekövesség esetén. A kutatók igazolták, hogy növeli az epefolyadék termelését. Az epefolyadékkal együtt nagy mennyiségű koleszterin ürül, amely korábban a májban volt elraktározva (Bohm).
Az epefolyadék nélkülözhetetlen az emésztőrendszerbe jutó méreganyagok semlegesítésében és a zsíros ételek megemésztésében.
A gyógynövényszakértők kedvező élettani hatásáért többek között keserűanyag-tartalmát teszik felelőssé, amely reflexesen fokozza az epehólyag és a hasnyálmirigy emésztőnedv-kiválasztását (Csupor). A keserűanyagok hatására nagyobb mennyiségben termelődő emésztőnedvek miatt javul a magas zsír- és fehérjetartalmú ételek emésztése, így nem jelentkezik az étkezés után rossz közérzet.
A pitypang gyökere nagy mennyiségben tartalmaz inulint. Az olyan oligofruktánok, mint az inulin táplálékul szolgálnak a bélben lévő kedvező élettani hatású baktériumoknak. Kísérletileg igazolt, hogy a pitypang gyökere fokozza a bifidobaktériumok növekedését, ez áll prebiotikus hatása hátterében (Trojanova).
Több tanulmányban is igazolták a pitypang antioxidáns hatását. A kutatók úgy vélik, hogy a pitypang több kedvező élettani hatásáért is az antioxidáns vegyületei tehetők felelőssé (Hu, Hagymási, Menghini).
A pitypang gyulladáscsökkentő hatását kísérletileg igazolták. A hatás valószínűleg az emésztőrendszerben is érvényesül (Mascolo).
EGÉSZSÉGES VÉRCUKORSZINT FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
A pitypang gátolja az alfa-glükozidáz enzim működését. Az enzim gátlásával mérsékelhető az étkezés után a vércukorszint gyors emelkedése (Onal).
A pitypang növeli az inzulin termelődését a hasnyálmirigyben. Az inzulin hatására a testi sejtek képesek felvenni a vérben lévő glükózt, ami csökkenti vércukorszintet (Hussain).
TOVÁBBI PITYPANGGAL VÉGZETT VIZSGÁLATOK
Kísérletileg igazolták a pitypang (gyermekláncfű) diuretikus, vizelethajtó hatását. A kutatók úgy vélik, hogy a hatásért elsősorban a benne található szeszkviterpén-laktonok felelősek (Rácz-Kotilla, Mascolo).
Klinikai vizsgálatban a pitypang és a medveszőlő keveréke hatásosan csökkentette az alsó húgyúti fertőzések visszatérési arányát nőknél. A kutatók a keverékben a pitypang gyökerét elsősorban vizelethajtó hatása miatt alkalmazták (Larsson).
PITYPANG A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A pitypangot a már említett egészségügyi hatásokon túl a népgyógyászatban a következő esetekben is alkalmazzák: mandulagyulladás, étvágytalanság, puffadás, ízületi fájdalmak, izomfájdalmak, keringésjavítás, tavaszi tisztító kúrák, alsó húgyúti fertőzések.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
PITYPANG HERBA ÉS GYÖKÉR - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula