SZUROKFŰ
Tudományos neve Oregano, ami görögül annyit tesz: "hegyek öröme".
HATÓANYAGAI
A szurokfű jelentős mennyiségű (3–4,5%) illóolajat tartalmaz, amelynek fő összetevői a karvakrol és a timol. Szintén jelentős mennyiségben tartalmaz flavonoidokat is.
TÖRTÉNETE
Magyar nevét annak köszönheti, hogy illata nagy töménységben erősen emlékeztet a szurokra. Tudományos neve Oregano, ami görögül annyit tesz: "hegyek öröme". A szurokfüvet korábban festőnövényként is alkalmazták (a gyapjú pirosra, rozsdabarnára festésére). Közeli rokona a levendulának, a kakukkfűnek, a majorannának, a bazsalikomnak, a zsályának és az izsópnak. Illóolaját főképp külsőleg hasznosítják bőrfertőtlenítésre, vérkeringés fokozására.
ELTERJEDÉSE
A szurokfű Európában, a Közel-Keleten és Közép-Ázsiában őshonos. Hazánkban is találkozhatunk vele száraz gyepeken, hegyoldalakon, erdőszéleken.
LEÍRÁSA
A szurokfű 30–80 cm magasra növő félcserje. Szára gazdagon elágazik, más ajakos növényekhez hasonlóan négyélű. Keresztben átellenes állású levelei tojásdadok, szőrösek. Kétcimpájú, apró, bíborszínű, ajakos virágai hosszú kocsányon, a levél hónaljában álörvökben nyílnak.
A SZUROKFŰ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a szurokfűre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
EMÉSZTÉSJAVÍTÓ ÉS EPETERMELÉST ELŐSEGÍTŐ HATÁSA
A szurokfű emésztésre kifejtett kedvező hatásait az alkalmazás során nyert tapasztalatok támasztják alá. A hatás feltehetőleg összefügg az illóolaj-tartalommal, ugyanis az illóolajat tartalmazó, fűszerként is használt gyógynövényekre általában jellemző a görcsoldó, epehajtó, emésztést javító hatás.
A SZUROKFŰ HATÁSA A LÉGUTAKRA
A szurokfűben lévő illóolaj egy része az emésztőrendszerből felszívódva a tüdőbe kerül, ahol fokozza nyáktermelést és hígítja azt, ezáltal könnyebben lehet felköhögni, emellett helyi antibakteriális hatást fejt ki. A szurokfű illóolaja jelentős baktériumellenes hatást mutatott laboratóriumi körülmények között számos kórokozó ellen (Hammer).
Az antibakteriális hatás olyan kórokozók esetén is kimutatható volt, amelyek nem voltak érzékenyek bizonyos antibiotikumokra (Nostro).
A legmarkánsabb antibakteriális hatással azok a fajták rendelkeznek, amelyek illóolajának timol- és karvakroltartalma magas (De Martino).
A baktériumellenes hatás a kórokozók sejtmembránjára és belső pH-jára kifejtett hatás eredménye (Lambert).
A szurokfű (és illóolaja) kórokozó ellenes hatását állatkísérletekben is vizsgálták. Egy kísérletben egereket fertőztek meg az embereket is megbetegítő Staphylococcus aureus baktériummal. Azok az állatok, amelyek szurokfűolajkezelést kaptak, sokkal nagyobb arányban élték túl a fertőzést, mint azok, amelyek nem kaptak ilyen kezelést (Preuss).
SZUROKFŰ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A szurokfüvet széles körűen alkalmazzák a népgyógyászatban: torokfájásra, légzőszervi megbetegedésekre (nátha, allergia, hörghurut), asztmára, vércukorszint csökkentésére, menstruációs panaszokra, migrénes fejfájásra, húgyúti fertőzések kezelésére, vénás panaszokra.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: