
SZÚRÓS GYÖNGYAJAK
Eredetileg Ázsiában őshonos, de a középkorban már biztosan használták az európiai gyógyászatban is: kolostorkertekben termesztették.
HATÓANYAGAI
Iridoid ajugol (= leonurid), ajugozid, továbbá diterpén marrubiin, furano-labdán típusú diterpén leoszibirin, flavonoidok, fenolkarbonsav, nyomokban illóolaj (mono- és szeszkviterpének), nitrogéntartalmú vegyületek (leonurin)
TÖRTÉNETE
Eredetileg Ázsiában őshonos, de a középkorban már biztosan használták az európiai gyógyászatban is: kolostorkertekben termesztették. Innen vadult ki és terjedt el egész Európában, majd később az amerikai kontinensen is.
A méh összehúzódását kiváltó hatását először az amerikai őslakosok fedezték fel, később ezt állatokon és embereken végzett kísérletek is alátámasztották.
Szíverősítő hatásáról az első említés a 16. századból származik, amikor az angol növénytudós, John Gerard javasolta a szív gyengeségének kezelésére.
Szinonim nevei: szíverősítőfű, lúdlábfű
ELTERJEDÉSE
A hazánk déli részén természetes állományban is megtalálható szúrós gyögyajak mediterrán flóraelem. Az északi területeken inkább a rokon faj szőrös gyöngyajakkal találkozhatunk. Június-augusztus folyamán gyűjthető.
LEÍRÁSA
Évelő lágyszárú növény. Az egész növény szőrökkel fedett. Szára négyélű, üreges, legfeljebb 1,5 méter magasra nő. Az idősebb szárrészek lilás színűek. A levelek keresztben átellenesen fejlődnek. Az alsó levelek 5 hasábúak, karéjosak, a felsők 3 karéjúak. Virágzata 20-50 cm hosszú álörvös füzér. Egy száron 20-25 álörv is lehet, örvönként 8-11 halvány rózsaszínű virággal. A virágok alatti csészelevelek szúrós, merev hegyben végződnek, erről kapta a növény a nevét.
A SZÚRÓS GYÖNGYAJAK EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a szúrós gyöngyajak herbára általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A SZÍV- ÉS ÉRRENDSZER EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A szúrós gyöngyajak tudományos (latin) nevében is szerepel a szívre ható hatása (cardiaca), mivel évszázadok óta a szívre ható gyógynövényként használják.
Egy oroszországi kutatásban vizsgálták a szúrós gyöngyajak magas vérnyomásra gyakorolt hatását. A kivonatot a betegek naponta kétszer szedték 28 napon keresztül. Azoknál, akiknek a vérnyomása átlagosan 146/96 Hgmm volt a vizsgálat kezdetekor, a kísérlet végén 129/86 Hgmm-t mértek a kutatók. A nagyobb vérnyomás-problémával küzdő betegeknél szintén hasonló hatást figyeltek meg: a vizsgálat kezdetén 153/103 Hgmm volt a vérnyomásuk, míg a végén 142/92 (Shikov).
A szív- és érrendszeri hatásért a szúrós gyöngyajak magas antioxidánsanyag-tartalma is felelős. Kísérletekben igazolták, hogy a kivonatok szívinfarktus, iszkémiás stroke és iszkémiás vesekárosodás esetén is védőhatásúak. A hatás mögött a kutatók szerint a sejtkárosító szabadgyökök semlegesítése, a csökkent lipidperoxidáció, a szervezet által termel antioxidánsok fokozott aktivitása (szuperoxid-diszmutáz és a gluutation-peroxidáz), illetve a sejten belüli lecsökkent nitrogén-oxid tartalom áll (Shang, Liu).
AZ IDEGRENDSZER NORMÁL, NYUGODT MŰKÖDÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A szúrós gyöngyajak idegrendszerre gyakorolt hatását 28 napon keresztül vizsgálták szorongással és depresszióval küzdő betegeken. A kísérlet végén a jelentős javulást értek el a vizsgált személyek 32% százalékánál, míg 48%-uknál a hatás csekélyebb mértékű volt. Csupán betegek 20 százalékánál nem mértek javulást (Shikov).
A szúrós gyöngyajak szorongásoldó hatását fiatal felnőtteken is vizsgálták. A szorongás hatására a retina nehezebben különbözteti meg egymástól a színeket. A kutatók a gyöngyajak beadása után azt tapasztalták, hogy a vizsgálatba vont személyek színmegkülönböztető képessége javult, amely a szúrós gyöngyajak szorongásoldó hatására utal (Ovanesov).
A MENSTRUÁCIÓT MEGINDÍTÁSÁT ÉS A MENSTRUÁCIÓ ELŐTTI ÉS KÖZBENI JÓ KÖZÉRZETET TÁMOGATÓ HATÁSA
A szúrós gyöngyajak hatását 141 termékeny nőn vizsgálták, miközben mérték a méhükön belüli nyomást. Az értékelésre alkalmas esetek 41 százalékában fokozódott a méhfal összehúzódása. A hatás független volt az életkortól, a vérnyomástól, a pulzusszámtól és egyéb tényezőktől. A méh összehúzódását fokozó hatást a kutatók a szúrós gyöngyajakban lévő leonurinnak tulajdonították (Chen).
A szúrós gyöngyajak hatását menopauzás tünetektől szenvedő nőkön is vizsgálták. A kombinációs készítmény (amely egyéb gyógynövényeket is tartalmazott) 12 hét elteltével a vizsgált személyek 71 százalékánál csökkentette menopauzás tünetek súlyosságát, így a hőhullámokat, az alvási problémákat, a hangulatváltozást és a hüvelyszárazságot. A vizsgált csoport másik felében, akik hatóanyag nélküli (placebo) készítményt kaptak, csak 17 százalékban javultak menopauzás tünetek (Hudson).
A szúrós gyöngyajakból kivont leonurin méh összehúzódást serkentő hatását külön is vizsgálták. Ezek a kísérletek is alátámasztották, hogy hatására mind a méhösszehúzódások gyakorisága, mind azok intenzitása nő (Wojtyniak, Shang, Liu).
SZÚRÓS GYÖNGYAJAK A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
Az előbbiekben ismertetett területeken túl a szúrós gyöngyajak herbáját a népgyógyászat szívelégtelenség, aritmiák, menstruáció kimaradása, puffadás, emésztési panaszok szorongás, alkohol elvonási tünetek, álmatlanság és asztma esetén alkalmazza (TRC Natural medicines).
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: