TEJOLTÓ GALAJ
Magyar és latin nevében is szerepel a tej szó. Az középkorban ugyanis tejoltásra használták, mivel a benne lévő enzimek kicsapják a tejet.
HATÓANYAGAI
Jelentős mennyiségű flavonoidot tartalmaz (2%), ezek közül főképp kvercetin glikozidot. Tartalmaz továbbá iridoid glikozidokat, cseranyagokat, antrakinonokat, illetve kevés illolajat.
TÖRTÉNETE
Magyar és latin nevében is szerepel a tej szó. Az középkorban ugyanis tejoltásra használták, mivel a benne lévő enzimek kicsapják a tejet. Ráadásul a sárga színű flavonoidjai a túrót sárgára színezték, így belőle készült sajt már néhány hét elteltével is érettnek tűnt.
ELTERJEDÉSE
Főképp száraz talajokon jelenik meg, néhol tömegesen, sárgára festve az egész mezőt.
LEÍRÁSA
Egyenes szárú, 40-60 centiméteresre növő évelő növény. Levelei keskeny szálasak, 3-4 cm hosszúak. Virágai tömött bugában nyílnak, a virágok kicsinyek, sárgák, mézre emlékeztető illatúak, nyár elejétől nyílnak.
A TEJOLTÓ GALAJ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a tejoltó galajra általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A MÁJ EGÉSZSÉGÉT ÉS AZ EPEHÓLYAG ÜRÜLÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A tejoltó galaj májvédő hatása kísérletesen igazolt. A kísérleti csoport májmintáinak szövettani elemzése során nem találtak elváltozásokat, míg hiányában jól látható változások léptek fel. Hatása megfelelt a referenciaként használt májvédő hatású gyógyszerével (Goryacha).
A máj egészségének megőrzése és az epefolyadék rendszeres ürítése hozzájárul a bőr szépségének megőrzéséhez. Az elégtelen májműködés miatt a bőrön többek között következő elváltozások alakulhatnak ki:
Papula (kisméretű, tömött, kúp vagy félgömb alakú, fakó vagy vörös bőrképlet).
Pusztula (gennyel telt, gyulladt pattanás).
Miteszer (lehet nyitott [feketefejű], amely sötét apró pontocskaként jelenik meg a bőrön, vagy zárt [fehérfejű], amely kiemelkedik a bőrfelszínből. Mindkettő a faggyúmirigyek elzáródásának következménye).
Pattanás (gyulladt, gennyel teli fájdalmas bőrelváltozás).
Rosacea, pókangióma, seprűvéna (az arcon megjelenő apró kipirosodott erek, amelyek általában kis területen vagy foltokban jelennek meg) (Koulaouzidis, Dogra, Wieland).
A kutatások alapján a tejoltó galaj kivonat fogyasztása fokozza a nyirokkiválasztást és áramlást, amit hormonális úton vált ki (Roman).
Egy másik kísérletben kimutatták, hogy a tejoltó galaj-kivonat stimulálta a pajzsmirigyet és a petefészket stressznek kitett körülmények között (Ioana).
TEJOLTÓ GALAJ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A népgyógyászatban évszázadok óta alkalmazott gyógynövény. Belsőleg húgyúti panaszok, ideggyengeség és köszvény kezelésére alkalmazzák. Használják ezen kívül vizelethajtóként, bőrproblémák kezelésére, mellkasi és tüdőbetegségek enyhítésére. Izzasztószerként, étvágygerjesztőként, afrodiziákumként, valamint tisztító, purgáló kúrákhoz.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: