TYÚKHÚR
Leveleinek főzetét az ázsiai népi gyógyászatban pszichés eredetű és emésztési panaszok, valamint légúti megbetegedések kezelésére, továbbá ízületi panaszok enyhítésére használták.
HATÓANYAGAI
A tyúkhúr fő hatóanyagai a szaponinok, de jelentős mennyiségben tartalmaz poliszacharidot, kisebb mennyiségben pedig flavonoidokat is.
TÖRTÉNETE
A tyúkhúr, mint hivatalos és népi nevei (pl. pipehúr, tyúkbegy, lúdfű, lúdhúr, madárhúr) is utalnak rá, szárnyasok etetésére használatos növény, mivel megfigyelték, hogy hajtása értékes táplálék, bár ma már ritkán használják ilyen célra. Virágzó hajtását régen levesek, főzelékek készítésére is használták.
Leveleinek főzetét az ázsiai népi gyógyászatban pszichés eredetű és emésztési panaszok, valamint légúti megbetegedések kezelésére, továbbá ízületi panaszok enyhítésére használták. Testsúlycsökkentés elősegítésére régóta alkalmazzák. Napjainkban koleszterinszint-csökkentőként népszerű.
ELTERJEDÉSE
A tyúkhúr egész Európában, valamint Ázsiában és Észak-Amerikában is honos növény.
LEÍRÁSA
Apró fehér virágú, egyéves növény, amely ősszel vagy télen csírázik, majd áttelel. Zsenge föld feletti részét általában tavasszal gyűjtik, de csapadékosabb években, és árnyékos, locsolt kertekben egész évben gyűjthető.
A TYÚKHÚR EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSÁT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a tyúkhúrra általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
AZ ÍZÜLETEK MOZGÉKONYSÁGÁNAK ÉS RUGALMASSÁGÁNAK FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
A tyúkhúr ízületi panaszokra kifejtett hatását támaszthatja alá a kísérletesen kimutatott gyulladáscsökkentő hatása (Bukola).
Ugyancsak szerepe lehet a hatásban annak, hogy a növény kivonata gátolja az ízületi károsodásban szerepet játszó hialuronidáz és kollagenáz enzimeket, valamint a gyulladásos folyamatokban szerepet betöltő enzimet, a lipoxigenázt (Rogowska).
A TYÚKHÚRRAL VÉGZETT TOVÁBBI VIZSGÁLATOK
Koleszterinszintre és érelmeszesedésre kifejtett hatása: Az érelmeszesedésben nemcsak a magas koleszterin- és vérszírszint játszik szerepet, hanem az is, hogy az erek falán kialakuló lerakódások oxidálódnak. A tyúkhúr kivonata antioxidáns hatású, ami lassíthatja ezt a folyamatot. A hatást észben a flavonoidoknak tulajdonítják (Rogowska, Oyebanji). A növény kivonata kísérletesen csökkentette a koleszterin- és vérzsírszintet (Rani).
Vércukorszintre és testsúlyra kifejtett hatása: Egy kísérletben a tyúkhúr metanolos kivonata testsúlycsökkentő hatásúnak bizonyult (Chidrawar). A tyúkhúr extraktuma gátolja a hasnyálmirigyenzimek közül a lipáz és az amiláz működését, ezáltal lassíthatja a zsírok és a szénhidrátok felszívódását (Rani). A tyúkhúr levelének kivonata kísérletesen előidézett cukorbetegségben szenvedő állatokon jelentősen csökkentette az étkezés előtti (éhomi) vércukorszintet, valamint a tartós vércukorszintcsökkentő hatást igazoló glikált hemoglobinszintet (Khan).
Májra kifejtett hatása: Egy vizsgálatban a tyúkhúr vizes kivonatának tartós alkalmazása nem befolyásolta károsan a vese- és májműködést (Demján). Egy másik állatkísérlet poliszacharidjainak májvédő hatására mutatott rá (Gorina).
TYÚKHÚR A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A népgyógyászatban a koleszterinszint csökkentésére, az epe- és veseműködés javítására, vércukorszint csökkentésére, valamint a máj egészségének megőrzésére alkalmazzák.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: