EGYNYÁRI ÜRÖM
Az egynyári ürmöt lázcsillapítóként használták több mint 2000 évvel ezelőtt a hagyományos kínai orvosok.
HATÓANYAGOK
0,1-0,8% szeszkviterpén lakton (főleg artemizinin és származékai), 2-4% illóolaj (artemizia keton, artemisia alkohol, mircén, guaien, kámfor, béta kariofillén, cineol stb.), polifenolok, kumarinok, flavonok, flavanolok, fenolsavak.
TÖRTÉNETE
Az egynyári ürmöt lázcsillapítóként használták több mint 2000 évvel ezelőtt a hagyományos kínai orvosok. Bár a népi gyógyászatban korábban is használták a malária kezelésére, az 1970-es évek elején klinikailag is igazolták hatását. Tu Ju-ju kínai gyógyszerészt az artemizinin maláriaellenes hatóanyag 1972. évi felfedezéséért 2015-ben megkapta orvostudományi Nobel-díjat.
ELTERJEDÉSE
Kínában őshonos, Hunan tartományban. Hazánkban is termeszthető gyógynövény.
LEÍRÁS
Természetes körülmények között 30-100 cm magasra nő meg, de öntözött körülmények között akár a két méteres magasságot is elérheti. Levelei 3-5 cm hosszúak, háromszor szárnyasan szeldeltek. Apró virágai átmérője csupán 2 mm.
AZ EGYNYÁRI ÜRÖM EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az egynyári ürömre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
EMÉSZTÉST TÁMOGATÓ HATÁSA
Az egynyári üröm jelentős mennyiségben (2-4%) tartalmaz különböző emésztést segítő illóolaj komponenseket (Herman).
Fő hatóanyaga az artemizinin, ami egy szeszkviterpén-lakton típusú, keserű ízű anyag. A keserű ízérzés a száj nyálkahártya ízérző receptoraiból induló, a bolygóideg által közvetített reflexszel fokozza az emésztőnedvek, főképp az epe és a hasnyál elválasztását, így azok nagyobb mennyiségben állnak rendelkezésre egy kiadós étkezés alkalmával. A jobb emésztés hatására kevesebb gáz képződik a bélrendszerben, csökken a teltségérzet, amely jobb közérzetet biztosít az étkezés után. A keserű gyógynövények fogyasztása után fokozódik a gyomorsav termelődése, illetve javul a gyomorban a fehérjék lebontása aminosavakká, mindez a gyomor-bélrendszer szabályozásának optimalizáláshoz vezetett (Amann).
Az epefolyadék rendszeres kiválasztása nemcsak a jó emésztéshez járul hozzá, de segíti a máj egészséges működését is. A máj ugyanis az epefolyadékon keresztül választja ki a vízben rosszul oldódó anyagokat (mérgeket, gyógyszer bomlástermékeket, hormon-végtermékeket stb.). Epepangás (kolesztázis) esetén ez az elfolyási folyamat valahol megakad a máj és a patkóbél között, ezáltal pedig az epefolyadékkal nem tudnak kiürülni a szervezetből a méreganyagok. Ez rövid távon mentális és fizikai fáradtsághoz, hosszú távon pedig az epeutak fokozatos pusztuláshoz, majd a máj visszafordíthatatlan károsodásához vezethet (Santiago).
A keserűanyagok nemcsak az emésztőnedvek termelését fokozzák. A vér az emésztőrendszer környékére áramlik, eközben a periferiális erek összehúzódnak, ezáltal csökken a szív terhelése. Az étkezés utáni rossz közérzethez, a vitalitás csökkentéséhez hozzájárulhat a vérnyomás hirtelen csökkenése is, amelyet a keserű ízű gyógynövények (mint az egynyári üröm) segítenek normál szinten tartani. Rendszeres fogyasztásával javul az emésztés, így növekszik a szervezet tápanyagokkal való ellátása, amely önmagában is vitalizáló hatású (McMullen).
TOVÁBBI KUTATÁSOK
Fő hatóanyaga, az artemisinin nem hőstabil vegyület, ami elbomlik, ha forrázattal készítünk teát a egynyári ürömből (Rath).
Az egynyári üröm hatásossága a plazmódium paraziták által kiváltott malária kezelésére több kutatásban is jól bizonyított. (Mueller 1, 2, Abdin)
Bár az egynyári üröm hatása maláriaellenes szerként nem vonható kétségbe, de a hatásmechanizmusa a mai napig nem tisztázott. Egyes kutatások szerin az artemizinin aktiválódik a maláriás parazita tápláléküregében, ami oxidatív károsodást okoz. Más kutatások azt mutatják, hogy az artemizinin gátolhatja a specifikus kalcium transzportereket a parazitában, ami sejthalálhoz vezet (Eckstein-Ludwig).
Az egynyári üröm parazitaellenes hatásán kívül igazolták baktériumfejlődést gátló hatását is (Huang)
Laboratóriumi kutatások az mutatják, hogy az egynyári üröm lázcsillapító hatással rendelkezik (Huang).
Egy nem alkoholos zsírmájbetegségben szenvedő felnőtteken végzett klinikai vizsgálat azt mutatta, hogy az egynyári üröm napi kétszeri 8 héten át tartó fogyasztása 16 egység/l-rel csökkenti az alanin-aminotranszferáz (ALT) koncentrációját a kiindulási értékhez képest, szemben a placebo (vagyis hatóanyag nélküli készítményt szedő emberek) 7 egység/l-es csökkenésével (Han). Az alanin-aminotranszferáz (vagy más néven glutamát-piruvát-transzamináz GPT) egy enzim, amely főként a májban található. Kisebb mennyiségben még előfordul a vesékben, szívben és az izmokban. A GPT-teszt segítségével kimutatható a májsejtek károsodása. A GPT-értékeket általában összehasonlítják más enzimszintekkel, úgymint az alkalikus foszfatázéval (ALP) és az aszpartát-aminotranszferázéval (GOT), ez segít meghatározni, hogy a májbetegségnek milyen formája van jelen.
Az egynyári üröm hatásosnak bizonyult az csípő- és térdízületi kopás (oszteoartritisz) kezelésében is egy Új-Zélandi kutatásban. A vizsgálatban 42-en vettek részt, egy részük egynyári ürmöt, mások pedig placebot kaptak 12 héten keresztül. Míg az utóbbi csoportban nem történt változás, addig az egynyári ürmöt kapóknál jelentősen csökkent a fájdalom, az ízületi merevség, illetve javultak az ízületi funkciók (Stebbings). A vizsgálat kiterjesztésében az egynyári üröm terápiás hatásai további hat hónapig fennmaradtak (Hunt).
Klinikai vizsgálatokban egynyári üröm glicerines kivonata hatásosnak bizonyult a szénanátha tüneteinek enyhítésében azok esetében, akik allergiásak az ürömfélék pollenjére. A vizsgálatban résztvevők a kivonat fogyasztását 4 hónappal a pollenszezon előtt kezdték meg és összesen 32 héten keresztül alkalmazták. A kezelés 22%-kal csökkentette a tüneteket és a gyógyszeres kezelés szükségességét a placebo készítményhez képest (Lou, Yang).
EGYNYÁRI ÜRÖM A NÉPGYÓGYÁSZATBAN:
Az egynyári ürmöt nagyon sokrétűen alkalmazza a népgyógyászat: malária, vérhas, emésztési panaszok, láz, sárgaság, rüh, tuberkulózis, bélparazita fertőzés, pikkelysömör, szisztémás lupusz eritematózusz (SLE) és egyéb autoimmun betegségek, bakteriális és gombás fertőzések kezelésére használják. Alkalmazzák ezen kívül anorexia nervosa, keringési zavarok, megfázás, székrekedés, epehólyag-betegség, gyomorhurut, menstruáció kimaradás, ízületi kopás, reumás ízületi gyulladás és nem alkoholos zsírmájbetegség kezelésére is.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
EGYNYÁRI ÜRÖM
#917.hu- BLOG