IZLANDI ZUZMÓ
Az izlandi zuzmó a 18 század végén az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógynövény volt.
HATÓANYAGAI
Poliszacharidok (alfa- és béta-D-glükán és más nyálkaanyagok), keserűanyagok, ásványi anyagok, szterolok, karotinoidok.
TÖRTÉNETE
Az izlandi zuzmó a 18 század végén az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógynövény volt. A zuzmóport ínséges időben a kenyérhez adták. Ez egyrészt kiadósabbá tette a kenyeret, másrészt a benne lévő keserű- és nyálkaanyagok miatt hosszabban volt eltartható. A középkorban főképp tisztító kúrákhoz (purgálásra) használták.
ELTERJEDÉSE
Főképp az északi országokban elterjedt, így Izlandon, Skandináviában és Oroszországban. Telepei ugyanakkor megjelennek a magasabb hegységekben is, így az Alpokban és a Kárpátokban is találkozhatunk vele.
LEÍRÁSA
10-15 cm magas, villaszerűen elágazó telepeket alkot, amelyek felszíne foltosan zöldes-barnás színű, fonákja pedig szürkés-fehér.
AZ IZLANDI ZUZMÓ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az izlandi zuzmóra általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A LÉGUTAK ÉS A TÜDŐ NYÁLKAHÁRTYÁJÁNAK EGÉSZSÉGÉT, VALAMINT AZ IMMUNRENDSZER NORMÁL MŰKÖDÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
Németországban 63 olyan emberen vizsgálták az izlandi zuzmó hatását, akik orrműtét miatt csak szájon át tudtak lélegezni, így az rendszeresen kiszáradt és irritált lett. A betegek naponta 10 alkalommal kaptak izlandi zuzmó kivonatot. Az orvosok jelentős javulást tapasztaltak a betegeknél. Csökkent a szájnyálkahártya szárazsága és gyulladása, kisebbek lettek a nyirokcsomók, kevesebbszer fordult elő rekedtség és torokfájás (Kempe).
Egy másik, szintén németországi kutatásban a 100 olyan beteg vett részt (7-től 85 éves korig), akik különféle szájüregi és garatnyálkahártya gyulladástól (63 beteg), vagy krónikus hörghuruttól, illetve más tüdőbetegségtől szenvedtek (37 beteg). Mindannyian 160 mg izlandi zuzmó kivonatot kaptak minden 2-3 órában (a kivonatban 5 mg medvetalp is volt). A betegek 86 százalékánál figyeltek meg jelentős javulást. Azon betegek állapota nem javult számottevően, akik súlyosabb hörgőbetegségektől szenvedtek (Vorberg).
Egy nagyszabású németországi kutatásban vizsgálták egy izlandi zuzmó készítmény alkalmazásának lehetséges mellékhatásait is. A vizsgálatban összesen 3143 felső légúti betegségben szenvedő személy vett részt, közülük 1443 gyerek. Összesen 73 esetben figyeltek meg mellékhatást, azonban ezek nagy része a betegséghez kapcsolódott és spontán elmúlt. A kutatók az eredmények alapján kedvezőnek ítélték meg az izlandi zuzmó alkalmazását és nagyon kis kockázatúnak találták alkalmazását (Hecker).
A laboratóriumi kutatásokban az izlandi zuzmóból kivont galaktomannánok jelentős immunmoduláló hatásúak voltak. Az benne lévő zuzmósavak gátolták egyes kórokozó baktériumok és vírusok szaporodását, illetve gyulladáscsökkentő hatásukat is igazolták (Ingólfsdóttir, Freysdóttir).
AZ EGÉSZSÉGES EMÉSZTÉST TÁMOGATÓ HATÁSA
Emésztésre gyakorolt kedvező hatása a keserű anyagokkal kapcsolatos hatástani ismereteken alapul. Az általánosan elfogadott tudományos konszenzus szerint a keserű ízérzés a szájnyálkahártya ízérző receptoraiból induló, bolygóideg által közvetített reflexszel javítja az epefolyadék elválasztását. A fokozott epefolyadék elválasztás segíti a zsíros ételek megemésztését, csökkenti a epekövek kialakulásának esélyét.
Az epefolyadék mellett más emésztőnedvek elválasztását is fokozzák az izlandi zuzmóban lévő keserűanyagok és egyéb összetevők.
IZLANDI ZUZMÓ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
Az izlandi zuzmót a népgyógyászatban is elsősorban torokirritáció esetén alkalmazzák. Emellett használják emésztésjavításra, lázcsillapításra, húgyúti problémák kezelésére, fertőzésekkel szembeni ellenállóképesség növelésére, valamint tisztítókúrákhoz.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: