KÖRÖMVIRÁG
Körömvirágnak azért nevezik, mert termése a kutya körmére hasonlít.
HATÓANYAGAI
Legalább kilencféle biológiailag aktív triterpén szerkezetű vegyület (5-15%), flavonoidok, illóolaj, cseranyagok, poliszacharidok (15%), karotinoidok.
TÖRTÉNETE
Az egyiptomiak azt tartották róla, hogy megfiatalítja az embert. A hinduk templomaikat díszítik vele. Az ájurvédikus gyógyászatban hagyományosan fontos szerepet tulajdonítanak neki. Körömvirágnak azért nevezik, mert termése a kutya körmére hasonlít.
ELTERJEDÉSE
Mediterrán eredetű növény. Napfényigényes és szárazságtűrő, a kisebb fagyokat károsodás nélkül elviseli. Az előző évben elszórt magjaiból a következő évben ismét kihajt.
LEÍRÁSA
Lágyszárú, egyéves növény. Szára szögletes, 40-60 cm magas. Sárga vagy narancssárga fészekvirágzata végálló, rajta 4-8 sorban fejlődnek a hosszúkás, lándzsa alakú nyelves virágok. A termése karomszerűen meggörbültek, bibircsesek, érdesek.
A KÖRÖMVIRÁG EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a körömvirágra általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A GYOMOR ÉS A BÉL NYÁLKAHÁRTYÁJÁNAK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A körömvirágot hagyományosan a kisebb felületi sérülések, gyulladások kezelésére használják. Kivonata kísérletekben is hatásosnak bizonyult fekélyes bélgyulladás kezelésében (Yoshikawa, Tanideh).
A körömvirág kivonata teljesen gátolta a Campylobacter jejuni nevű baktérium fejlődését, amely a gyomor-bélhurutos megbetegedések egyik fő okozója. Kisebb mértékben gátolta a gyomorfekélyt okozó Helicobacter pylori baktérium fejlődését is (Cwikla).
A körömvirág illóolaja gátolja a szintén betegségeket okozó Bacillus subtilus, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa és a Candida albicans baktérium és gombafajok fejlődését is (Janssen).
A MÁJ EGÉSZSÉGES MŰKÖDÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A körömvirág kivonata kísérletesen gátolta a májsejtek károsodásának mértékét (Rusu).
A máj egészségének megőrzéséhez hozzájárul a körömvirág antioxidáns hatása. A körömvirág antioxidáns hatását és ennek szervezetre gyakorolt védő szerepét számos kutatás igazolja (Fonseca, Bernatoniené).
A SZÁJ, A TOROK ÉS A HANGSZÁLAK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A száj és a torok nyálkahártyájának védelmét több klinikai kutatásban is igazolták a körömvirág esetén. Az egyik ilyen kutatásban a naponta kétszer használt körömvirág kivonat hat hónap alatt 10-18 százalékkal csökkentette az ínygyulladást és vérzést azokhoz képest, akik csak vízzel öblögettek (Khairnar).
Egy másik kutatásban a körömvirág hatását más gyógynövényekkel együttesen alkalmazva vizsgálták. A páciensen két héten keresztül rendszeresen öblögettek a kivonattal közvetlenül az étkezés után harminc másodpercig. Két hét elteltével jelentősen csökkent az ínygyulladás mértéke. A hatás megegyezett azzal, mint amikor a vizsgált személyek 0,2%-os klórhexidint tartalmazó szájvízzel öblögettek (Mahyari).
TOVÁBBI KUTATÁSOK
Egy kisebb klinikai vizsgálatban 40-70 éves, dohányzó, 2-es stádiumú COPD-s férfiak esetében egy speciális kombinációs készítmény (amely többek között körömvirágot és bodzát tartalmaz) 6 hónapon keresztül történő alkalmazása, napi 3 kapszula adagolás mellett javította a COPD tüneteit (légszomj, köhögés) és az egy másodperces átlagos erőltetett kilégzési térfogatot (FEV1) a kiindulási értékhez képest (Kirichenko).
Egy másik klinikai vizsgálatban másodfokú égési sérülésekkel kórházba került betegek esetén azt mutatták ki, hogy egy szájon át szedhető, körömvirágot tartalmazó kapszula alkalmazása (napi 2 g 2 héten keresztül) nagymértékben javítja a sebgyógyulást a placebóval összehasonlítva (Rezai).
KÖRÖMVIRÁG A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A népgyógyászatban görcsoldóként, a menstruáció megindításához, a láz csökkentésére, a száj és a garat nyálkahártyája gyulladásainak kezelésére alkalmazzák. Használják ezeken kívül gyomor és nyombélfekély kezelésére, fejfájás esetén, illetve sárgaság kezelésére.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: