OLAJFA
Már az ókorban is számos hiedelem tartozott az olajfához. A béke, a nyugalom és az örök élet szimbóluma volt.
HATÓANYAGAI
Irodoid monoterpének (oleuropein [5-9%], ligsztrozid, oleorozid stb.), triterpének, flavonoidok (luteolin, kempferol, apigenin stb.), kalkonok, fenolsavak, kumarinok.
TÖRTÉNETE
Az olajfát több ezer éve termesztik a Mediterrán térségben. Eredeti élőhelye valószínűleg Szíriában volt. Már az ókorban is számos hiedelem tartozott az olajfához. A béke, a nyugalom és az örök élet szimbóluma volt. Az olajfalevél vérnyomáscsökkentő és vizelethajtó hatását már az ókorban is felismerték. Egy olajfa akár ezer évig is élhet, de száz éves kora után már nagyon kevés gyümölcsöt terem. Gyümölcséből hideg sajtolással állítják elő az olivaolajat, amelyet az élelmiszeripar mellett a gyógyászat és a kozmetikai ipar is felhasznál.
ELTERJEDÉSE
Mediterrán térségben sok helyütt termesztik.
LEÍRÁSA
Örökzöld fa vagy cserje, magassága ritkán haladja meg 8-10 métert. Törzse egyenetlen, de sima felületű, levele sötétzöld, csonthéjas termése (az olivabogyó) általában november-decemberre érik be.
AZ OLAJFALEVÉL EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSÁT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az olajfalevélre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
NORMÁL VÉRNYOMÁS FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
Az olajfa levélkivonata hatásosan csökkentette a vérnyomást klinikai kutatásban. A vizsgálatban 12 olyan magas vérnyomásos beteg vett részt, akiket korábban nem kezeltek vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel, továbbá 18 olyan, akik korábban vizelethajtó vagy béta-blokkoló gyógyszert kaptak magas magas vérnyomásuk kezelésére. A második csoport tagjai a gyógyszerek szedését az olajfalevél-kivonat szedése előtt 15 nappal abbahagyták. Ezután mindkét csoport két hétig placebo, vagyis hatóanyag nélküli készítményt kapott, amelyet ezután olajfalevél-kivonatra cseréltek. Az olajfalevél-kivonat hatására mindegyik vizsgált személynél csökkent a vérnyomás, emellett a kutatók a vércukorszint csökkenéséről is beszámoltak (Cherif).
Indonéz kutatók az olajfalevél kivonatának hatását hasonlították össze kaptopril hatóanyagú vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel. A kaptopril egy angiotenzin konvertáló enzimet (ACE) gátló gyógyszerhatóanyag, amely az erek tágítása révén csökkenti a vérnyomást, emiatt magas vérnyomás betegség, szívelégtelenség, szívinfarktus rövid és hosszú távú kezelésére, valamint cukorbetegség következtében létrejött vesebetegség kezelésére szolgál. A kutatásban 232 olyan beteg vett részt, akik I. fokozatú hipertóniától szenvedtek (149/94 átlagos vérnyomás értékekkel). A betegek egyik fele olajfalevél-kivonatot, a másik fele pedig kaptopril hatóanyagú gyógyszert kapott. A 8 hetes kezelés végén mindkét csoportban nagyjából azonos mértékben csökkent a szisztolés a diasztolés vérnyomásérték is. Az olajfalevél-kivonatot kapók szisztolés értéke átlagosan 12 Hgmm-el, diasztolés értéke pedig átlagosan 5 Hgmm-el lett alacsonyabb a kezelés kezdetéhez képest. Az olajfalevél-kivonatot szedőknél a vérnyomás-csökkenésen túl a vér triglicerid-szintjének csökkenését is megfigyelték (ez a hatás nem jelentkezett a kaptorpil csoportban) (Susalit).
Az előző kutatásban alkalmazott olajfalevél-kivonatot egypetéjű ikreken is vizsgálták. A vizsgálatban 40 olyan iker vett részt, akiknek enyhén emelkedett volt a vérnyomásuk (137/80 Hgmm). A nyolc hetes kezelés hatására az ikerpárok azon tagjainál, akik nagy dózisban kapták az olajfalevél-kivonatot átlagosan 11 Hgmm-el csökkent a szisztolés és 4 Hgmm-el a diasztolés vérnyomásérték. A kutatók a kísérletben az olajfalevél-kivonat vérnyomáscsökkentő hatásán kívül megfigyelték a LDL-koleszterinszintet csökkentő hatását is (Perrinjaquet-Moccetti).
AZ EGÉSZSÉGES VÉRCUKORSZINT KIALAKÍTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
Az olajfalevél-kivonat vércukor-egyensúlyra gyakorolt hatását vizsgálták 2-es típusú felnőtt cukorbetegeken. Ebben a 14 hétig tartó placebokontrollos vizsgálatban 79-en vettek részt. A kísérletben a kezelés elején és végén is mérték a betegek hemoglobin A1c (HbA1c) szintjét. Ez egy olyan vércukor szintet jelző paraméter, amelynek segítségével megítélhető az elmúlt 6-10 hét vércukor értékének átlaga, így pontos képet fest a terápia hatásosságáról. A kísérletben szintén vizsgálták a vérplazma inzulinszintjét is. Az eredmények azt mutatták, hogy az olajfalevél-kivonat jelentősen csökkentette a HbA1C szintjét, amely igazolta, hogy tartós szedése javítja a vércukor-egyensúlyt. Szintén csökkent az étkezések közötti inzulinszint (amelynek megemelkedett szintje éhségérzetet vált ki), viszont nem változott az étkezés hatására termelődő inzulin mennyisége (Wainstein).
Egy új-zélandi kutatásban azt vizsgálták, hogy miképp hat az olajfalevél-kivonat a középkorú, túlsúlyos férfiakra (átlagéletkoruk 46 év volt, átlagos BMI értékük 28 kg/m(2)). A vizsgált személyeket két csoportra osztották, az egyik felük 6 héten keresztül olajfalevél-kivonatot a másik pedig placebót kapott. Ezután hat hétig nem kaptak kezelést, majd a korábban placebót kapó csoport kapta a kivonatot, a másik pedig a placebót. Ezzel a kísérleti eljárással biztosították a kutatók, hogy a hatás kizárólag az olajfalevél-kivonatra legyen visszavezethető. A vizsgálat egyértelmű eredményt hozott: az olajfalevél-kivonat hatására jelentősen, 15 százalékkal javult a sejtek inzulinérzékenysége, tehát az inzulin hatására a sejtek több cukrot voltak képesek felvenni a vérből, ezáltal csökkentve a vércukor szintet. 28 százalékkal javult a hasnyálmirigy béta sejtjeinek teljesítménye, illetve számos magas vércukor szinthez tartozó paraméter (interleukin-6, IGFBP-1, IGFBP-2) értékében is jelentős javulást mértek. A vizsgálati eredmények alapján a kutatók úgy ítélték meg, hogy az olajfalevél-kivonat hatásos eszköze lehet a metabolikus szindróma kialakulásának megelőzésében középkorú túlsúlyos férfiak esetében (de Bock).
A VESÉK VIZELETKIVÁLASZTÁSÁT FOKOZÓ HATÁSA
A vesék vizeletkiválasztásának fokozása főképp idős korban fontos, amikor a szervezet a szükségesnél több vizet tart vissza a szervezetben. A lassuló anyagcsere és a kis mennyiségű vizelet miatt az idősebb emberek ritkábban szomjaznak meg, kevesebb folyadékot fogyasztanak. Az Európai Gyógyszerügynökség ezért az olajfa levelét enyhe vízvisszatartás esetén a vesén keresztül történő vízeltávolítás elősegítésére ajánlja. Az ajánlást az olajfa levelével végzett kutatási eredmények és az évtizedes tapasztalatok alapján dolgozták ki (Chinou).
Az olajfalevél vizelethajtó hatásával kapcsolatban eddig egyetlen emberekkel végzett kísérletet végeztek, ebben minden nap nagyon kis mennyiségű (3-5 ml) olajfalevél főzetet vagy forrázatot kaptak a vizsgált személyek 20-25 napon keresztül. A kis mennyiség ellenére is nőtt a vizeletkiválasztás mennyisége 100-145 ml-el. Az olajfalevél nem volt hatással az ásványi anyagok (nátrium, klór, kálium) kiválasztására (Capretti).
ANTIOXIDÁNS HATÁSA
Az olajfa levele jelentős antioxidáns hatással rendelkezik. Az antioxidáns hatást a fő hatóanyagának tekintett oleuropeinnel kapcsolatban külön is igazolták (O'Brien).
Az antioxidáns hatóanyagok védik a sejteket és szöveteket a sejtkárosító szabad gyököktől, amelyek főképp a helytelen életmód (túlzott étel- és alkoholfogyasztás, dohányzás, mozgásszegény életmód stb.) mellett keletkeznek a szervezetben. Az antioxidánsok rendszeres fogyasztásával a sejtkárosodás mértéke mérsékelhető, így számos betegség (epekövesség, bélrendszeri gyulladások, ízületi panaszok, szív- és érrendszeri betegségek stb.) kialakulásának kockázata csökkenthető.
ÍZÜLETEKET TÁMOGATÓ HATÁSA
Térdízületi gyulladásban szenvedő felnőtteken végzett előzetes klinikai kutatás alapján egy olajfalevél-kivonat 4 héten keresztül történő alkalmazása 14%-kal enyhíti a fájdalmat. A hatásért feltehetően a hidroxitirozol nevű vegyület felelős, amely gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Ez a vegyület az olajfalevélben található oleuropein hidrolízise után keletkezik az emésztőrendszerben (Takeda).
OLAJFALEVÉL A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A olajfa levelét a népgyógyászatban régóta és széles körűen alkalmazzák. A vérnyomás- és vércukorszint csökkentésén túl használják még vírusok és baktériumok okozta betegségek (influenza, megfázás, herpesz, tüdőgyulladás), krónikus fáradtság, hasmenés, húgyúti fertőzések, allergia, ízületi kopás, reuma, vesefunkciók javítása esetén is.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
OLAJFA LEVÉL - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula
#917.hu blog