ORBÁNCFŰ
Virágzása rendszerint egybe esik az év leghosszabb napjával. Ezért sok helyen Szent János füvének is nevezik.
HATÓANYAGAI
A hatóanyagai a naftodiantron-származékok 0,06-4% (hipericin, pszeudohipericin, protohipericin, protopszeudohipericin, ciklopszeudohipericin), flavonoidok 2-4% (hiperozid, rutin, izokvercitin, kvercitin, biapigenin), floroglucinol származékok 0,2-4% (hiperforin, adhiperforin, furanohiperforin), illóolaj (szeszkviterpén-oxid), cseranyag (tannin), melatonin.
TÖRTÉNETE
Az orbáncfű az ókor óta alkalmazott gyógynövény, amit a középkorban gonosz szellemek és rontások elűzésére is használtak. Ezt a mai ideggyógyászati alkalmazás előfutárának is tekinthetjük. A középkor után sokáig csupán a népgyógyászat őrizte meg, főképp sebek gyógyítására, emésztési panaszok kezelésére alkalmazták. Az idegrendszeri hatásokra a 20. század elején figyeltek fel ismét, majd a 1980-as évektől kezdtek egyre több klinikai vizsgálatot végezni a növénnyel.
Virágzása rendszerint egybe esik az év leghosszabb napjával. Ezért sok helyen Szent János füvének is nevezik.
ELTERJEDÉSE
Magyarországon is sokfelé elterjedt. Nyitottabb erdők szélén, tisztásain, árokpartokon, félszáraz gyepeken fordul elő.
LEÍRÁSA
50-80 cm magas évelő, lágyszárú növény. Ülő levelei keresztben átellenesen állnak, hosszúkás tojásdadok, tompák, ép szélűek, áttetszően pontozottak. Virágai dús virágú, sátorozó bogernyőben nyílnak. A virágok csészelevelei lándzsásak, 5 aszimmetrikus sziromlevele aranysárga színű. Virágait összenyomva vörös festékanyag gyűlik össze ujjaink között.
AZ ORBÁNCFŰ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orbáncfűre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
POZITÍV GONDOLKODÁST ÉS AZ ÁLTALÁNOS JÓ KÖZÉRZETET, VALAMINT A LELKI EGYENSÚLYT ÉS A PIHENTETŐ ALVÁST TÁMOGATÓ HATÁSA
Az orbáncfű a legtöbbet vizsgált gyógynövények közé tartozik. A vizsgálatok kimutatták, hogy az orbáncfű-kivonatok javítják a hangulatot, csökkentik a szorongást és az azzal járó testi tüneteket, valamint enyhítik az enyhe vagy középsúlyos depresszióhoz kapcsolódó álmatlanságot. A belőle készült kivonatok a depresszió kezelésére több mint 10 klinikai vizsgálatban eredményesebbek voltak, mint a placebokezelés. Ez azt jelenti, hogy azok, akik orbáncfű-kivonatot szedtek, sokkal kevésbé voltak tartósan rosszkedvűek, mint azok, akik hatóanyagot nem tartalmazó tablettát kaptak (Vorbach, Wheatley, Volz, Hubner, Kim, Linde, Philipp, Gaster, Whiskey).
Az orbáncfű nem csupán a placebo kezeléssel szemben volt hatásos a klinikai vizsgálatokban, hanem olyan szintetikus antidepresszánsokkal is felvette a versenyt (Linde, Rahimi, Asher, Schader, Harrer, Brennder, Szegedi).
A felsorolt klinikai vizsgálatok átfogó kiértékelése alapján orbáncfű-kivonatot szedő személyek 65-100 százaléka kedvezően reagált kezelésre (Linde).
A MENSTRUÁCIÓS CIKLUS ALATT SEGÍT AZ INGERLÉKENYSÉG CSÖKKENTÉSÉBEN.
Egy kis klinikai vizsgálat azt mutatja, hogy a napi kétszer orbáncfű-kivonat fogyasztása két menstruációs cikluson keresztül csökkenti a premenstruációs szindróma (PMS) fizikai és viselkedési tüneteit a placeboval összehasonlítva (Canning).
Egy másik klinikai vizsgálat azt találták, hogy az orbáncfű kivonatát két menstruációs cikluson keresztül szedve csökkentek a PMS tünetei, beleértve a szorongást, a depressziót, a feledékenységet, a sírást, a fejfájást és a fáradtságot, placebóval összehasonlítva (Ghazanfarpour).
A legtöbb klinikai kutatás azt mutatta, hogy az orbáncfű-kivonat csökkenti a menopauzás tüneteket is. Egyaránt jelentősen mérsékelte a hőhullámok gyakoriságát és időtartamát a menopauza alatt és után is, egyúttal javította az alvás minőségét is (Abdali, Grube, Al-Akoum, Liu).
ORBÁNCFŰ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A tudományosan jól megalapozott felhasználási területeken túl az orbáncfűt a népgyógyászatban erős szívdobogásra, menopauza tüneteinek enyhítésére, premenstruációs szindróma (PMS) esetén is alkalmazzák. Ezeken kívül használják még dohányzásról való leszokás segítésére, (migrénes) fejfájásra, izomfájdalomra, krónikus fáradság esetén, étvágytalanságra, álmatlanságra, vizelethajtóként és emésztési zavarok esetén.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: