
MEDVESZŐLŐ
A orvosi medveszőlő gyógyászati alkalmazására már a 13. századtól származó bizonyítékok is vannak, azonban széles körben csak a 18. században kezdték el alkalmazni.
HATÓANYAGAI
Hidrokinon-származékok (arbutin, metil-arbutin), cseranyagok (akár 30%), flavonoidok, triterpének, gyantaanyagok, illóolaj.
TÖRTÉNETE
A orvosi medveszőlő gyógyászati alkalmazására már a 13. századtól származó bizonyítékok is vannak, azonban széles körben csak a 18. században kezdték el alkalmazni. A 19. századtól a legtöbb hivatalos gyógyszerkönyvben már helyet kapott.
ELTERJEDÉSE
Magyarországon nem őshonos, de megfelelő körülmények között termeszthető.
LEÍRÁSA
Örökzöld, fás növény, levelei bőrszerűek, kemények. Kicsi fehér virágaiból feltűnően piros bogyótermések fejlődnek.
A MEDVESZŐLŐ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orvosi medveszőlőre levélre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A HÚGYHÓLYAG, VALAMINT AZ IMMUNRENDSZER EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
Az orvosi medveszőlő levél a népgyógyászatban régóta használt gyógynövény a húgyúti problémák kezelésére. Hatóanyagai közül kiemelt jelentőségű a levélben nagy mennyiségben (5-10%) megtalálható arbutin, amelynek hatásmechanizmusa tudományosan is jól megalapozott.
Az arbutin egy összetett vegyület, amely a vékonybélben cukorrá, illetve hidrokinonná válik szét. A hidrokinon a vékonybél nyálkahártyáján keresztül felszívódik, majd a májba kerül, ahol glükoronsavval vagy kénsavval egyesül, ezzel pedig alkalmassá válik arra, hogy a vesén keresztül kiválasztódjon, átjárja a húgyúti rendszert és ott kifejtse fertőtlenítő hatását. A kutatások szerint a maximális antibakteriális hatás a medveszőlő levél elfogyasztása után 3-4 órával jelentkezik (Heroutová).
A hidrokinon fertőtlenítő hatása erőteljesebben érvényesül, ha a vizelet kémhatása lúgos. Ennek eléréséhez csökkenteni kell a magas fehérjetartalmú ételek fogyasztását (pl. hús) és növelni kell a növények szerepét a táplálkozásban. A lúgos kémhatású közegre azért van szükség, mert a hidrokinon csak így jelenik meg szabad formában a vizeletben és így tudja kifejteni fertőtlenítő hatását (Paper, Frohne).
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a fertőzés elején elkezdett terápia általában 2-3 napon belül eredménnyel jár, ezért kevésbé súlyos fertőzések esetén indokoltan használható (Csupor).
Egy klinikai vizsgálatban az orvosi medveszőlő levelét kombináltan alkalmazták pitypang gyökér és levél kivonatával. A kutatásban 57, rendszeres húgyúti problémákkal küzdő nő vett részt, akik a kezelést megelőző évben legalább három húgyhólyag-gyulladáson voltak túl. A betegek egyik csoportja egy hónapon keresztül szedte az orvosi medveszőlőt tartalmazó kivonatot, a másik csoport pedig hatóanyag nélküli készítményt (placebot) kapott. A kutatók ezzel biztosították, hogy a hatás kizárólag a medveszőlőre legyen visszavezethető. A kutatás végén kiderült, hogy az orvosi medveszőlő levél kivonatot is tartalmazó gyógyszer hatásos volt, mert alkalmazása utáni egy évben egyetlen kezelt betegnél sem fordult elő ismét a húgyhólyaggyulladás. Eközben a hatóanyagot nem tartalmazó, placebot szedő nők negyede ismét átesett a fertőzésen. A betegek a kezelés alatt mellékhatásokat nem tapasztaltak (Larson).
A kutatások szerint az orvosi medveszőlő levél kivonata figyelemre méltóan gátolja több különböző baktérium fejlődését. A legtöbbször húgyúti fertőzés okozó E. coli baktériumok 20 különböző törzsének fejlődését már kis koncentrációban is gátolta (Türi). Az E. coli baktériumon kívül a kivonat hatásosan gátolta a szintén fertőzéseket okozó Staphylococcus aureus, a Bacillus subtilis, a Mycobacterium smegmatis, a Shigella sonnei and a Shigella flexneri baktériumok fejlődését is (Moskalenko).
ORVOSI MEDVESZŐLŐ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
Az orvosi medveszőlőt hagyományosan is húgyúti fertőzések kezelésére használják a népgyógyászatban. Emellett alkalmazzák még hasmenés, jóindulatú prosztata megnagyobbodás és hörghurut kezelésére is.
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló: