ÚTIFŰ
Valamennyi útifűfaj nagy mennyiségben tartalmaz vízben oldódó nyálkaanyagokat, így a hazánkban vadon növő lándzsás és nagy útifű is.
Az egyiptomi útifűről
HATÓANYAGAI
Vízben oldódó poliszacharidok (xilóz, arabinóz, ramnóz és galakturonsav egységekből).
TÖRTÉNETE
Valamennyi útifűfaj nagy mennyiségben tartalmaz vízben oldódó nyálkaanyagokat, így a hazánkban vadon növő lándzsás és nagy útifű is. A legnagyobb mennyiségben azonban az egyiptomi útifű tartalmazza ezeket az értékes összetevőket. A világon termesztett egyiptomi útifű nagy részét Indiában állítják elő, évente mintegy 40 millió tonna maghéjat és 2 millió tonna magot exportálnak. Bolhamagfűnek is nevezik, mivel apró fekete magvai a bolhához hasonlóak.
ELTERJEDÉSE
Nyugat-Ázsiában és Indiában honos évelő növény.
LEÍRÁSA
20-40 cm magas évelő növény. Megjelenése hasonló a hazánkban is honos lándzsás útifűéhez, de levelei molyhosak, szélük fogazott. A füzérvirágzata szintén hasonló, de jóval nagyobb honos rokonánál.
AZ ÚTIFŰ MAGHÉJ EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az útifű maghéjra általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A NORMÁL KOLESZTERIN- ÉS VÉRZSÍRSZINT FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
Az útifű maghéj koleszterin- és vérzsírszintre gyakorolt hatását számos kutatásban vizsgálták. Ezek alapján az útifű maghéj napi min. 3 g-os adagolás mellett, legalább 7 héten keresztül történő fogyasztása során az összkoleszterintszint 3-14%-kal, az LDL (alacsony sűrűségű lipoprotein) szint 5-11%-kal, az apolipoprotein B szint pedig 8-9%-kal csökkent (Anderson, Bell, Anderson, Davidson)
Emellett jelentősen javult az "rossz" (LDL) és a "jó" (HDL) koleszterin aránya 6 hónapig tartó fogyasztás után. Az arány még tovább javult, amennyiben az útifű maghéjat olyan speciális étrendben fogyasztották, amelyben az energiabevitel 12%-át egyszeresen telítetlen zsírsavak jelentették (Jenkinks).
Az útifű maghéj koleszterin- és vérzsírszint-csökkentő hatását úgy fejti ki, hogy az epefolyadékkal távozó koleszterin beágyazódik az útifűben nagy mennyiségben lévő poliszacharidokból képződő mátrixba, így a vékonybélen keresztül nem tud visszaszívódni a véráramba. (Turley, Everson).
AZ EGÉSZSÉGES BÉLMOZGÁST ÉS A KÖNNYŰ SZÉKLETÜRÍTÉST TÁMOGATÓ HATÁSA
Az útifű maghéj egyes kutatásokban hatásosnak bizonyult mind a székrekedés, mind a hasmenés kezelésében is. A hatás annak köszönthető, hogy az útifű maghéj lassítja a gyomorürülést és a bélmozgást (hasfogó hatás) és javítja a széklet állagát úgy, hogy vízoldható rostjai és nyálkaanyagai géles állagot képeznek (Washington, Eherer).
IBS-ben szenvedő betegekkel végzett kutatásokban az útifű maghéj enyhítette a székrekedést, csökkentette a hasi fájdalmat és a hasmenést, és javította a betegek közérzetét étkezés után (Hotz, Bijkerk).
Egy összegző tanulmány alapján az útifű maghéj 22%-kal csökkentette az IBS tüneteit a placebóval összehasonlítva. Ezekben a vizsgálatokban a gyógynövényt minimum napi 6 g-os adagolás mellett alkalmazták, amelyet elosztva fogyasztottak a résztvevők, legfeljebb 4 hónapon keresztül. A betegek átlagosan 4 hét után tapasztaltak pozitív hatásokat (Ford).
AZ EMÉSZTŐRENDSZER EGÉSZSÉGES MŰKÖDÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
Az útifű maghéj egyes kutatásokban hatásosnak bizonyult mind a székrekedés, mind a hasmenés kezelésében is. A hatás feltételezhetően annak köszönthető, hogy az útifű maghéj lassítja a gyomorürülést és a bélmozgást (hasfogó hatás) és javítja a széklet állagát úgy, hogy vízoldható rostjai és nyálkaanyagai géles állagot képeznek (Washington, Eherer).
IBS-ben szenvedő betegekkel végzett kutatásokban az útifű maghéj enyhítette a székrekedést, csökkentette a hasi fájdalmat és a hasmenést, és javította a betegek közérzetét étkezés után (Hotz, Bijkerk).
Egy összegző tanulmány alapján az útifű maghéj 22%-kal csökkentette az IBS tüneteit a placebóval összehasonlítva. Ezekben a vizsgálatokban a gyógynövényt minimum napi 6 g-os adagolás mellett alkalmazták, amelyet elosztva fogyasztottak a résztvevők, legfeljebb 4 hónapon keresztül. A betegek átlagosan 4 hét után tapasztaltak pozitív hatásokat (Ford).
NORMÁL VÉRCUKORSZINTET TÁMOGATÓ HATÁSA
Az útifű maghéj eredményesnek bizonyult a vércukorszint-csökkentésében is cukorbetegek esetén. 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegekkel végzett klinikai vizsgálatok összegző tanulmánya alapján napi 3-15 g útifű maghéj több részletben fogyasztva a nap folyamán csökkentette az éhgyomri vércukorszintet, a glikált hemoglobin szintet (HbA1c: a hemoglobin egy formája, amelyhez glükóz kötődik), valamint az LDL-koleszterin és a vérzsírok szintjét is (Xiao).
A vizsgálatokban a gyógynövényt 8-20 héten keresztül fogyasztották. Egyes vizsgálatokban a posztprandiális glükózszint (vércukorérték étkezés után 1-2 órával) 14-20%-kal, a totál koleszterin 9%-kal, az LDL koleszterin 13%-kal csökkent útifű maghéj fogyasztása mellett (Anderson, Pastors).
A posztprandiális glükózszintet az útifű maghéj 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek esetén is csökkentette (Uribe).
Az útifű maghéj maximális hatása akkor jelentkezett, amikor azt ételekhez (gabonapehely, kenyér) adták (Wolever, Munari).
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök
Termékajánló:
ÚTIFŰ MAGHÉJ - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula
Egyiptomi Útifű Maghéj - Psyllium Husk - 60 db étrend-kiegészítő kapszula