MACA - PERUI GINZENG
Az őslakos indiánok több ezer éve ismerik a „perui ginzeng” energetizáló hatását. Mára elterjedt szinte az egész világon, úgy is, mint kedvelt afrodiziákum és termékenységfokozó.
Népszerűségének racionális oka van: rengeteg fehérjét tartalmaz, többet, mint a túró vagy a görög joghurt. Nagyon magas a vas-, kalcium-, cink-, B2-vitamin és rosttartalma is – mind-mind hasznosak a bőrnek, az agynak és a testnek. Talán ezért lett napjaink egyik „superfood”-ja, és azért lelkesednek érte olyan sokan, mert vitalizálja a testet és fókuszálja az agyat.
Mi több, nem csak az agyat, de az ágyban is jobb teljesítményre ösztönöz.
Bizonyíthatóan erősíti mindkét nemnél a libidót. A nemi vágyra gyakorolt hatását nem csak egyéni tapasztalatok, hanem tudományos vizsgálatok is bizonyítják. Csodákra képes a hálószobában, még ha nem is hangzik igazán tudományosan ez a megállapítás. Segít a merevedési problémákon, továbbá hangulat- és memóriajavító, sőt, jótékonyan enyhíti a menopauzás problémákat.
HATÓANYAGOK
Flavonoidok, alkaloidok, fitoszteroidok, glükozinolátok, makaén, makamid.
TÖRTÉNETE
A mondák szerint a korabeli Inka Birodalom harcosai csatába indulás előtt rituálé keretében fogyasztottak jelentős mennyiségű macát: legendás erejüket a bőséges macabevitelnek tulajdonították. Egy történet szerint egy város elfoglalása után a hazatérő harcos férfiak elől a helyi asszonyokat védelembe kellett helyezni azok férfias nagyravágyásai és magas libidójuk miatt, amely hatást a macának tulajdonították.
ELTERJEDÉSE
A macagyökér - más néven perui ginzeng - az Andok perui és bolíviai részein őshonos, 3700-4500 méteres magasságban terem. Az ott élő lakosság számára a táplálkozás alapját képezi és legalább olyan jelentőséggel bír, mint más kultúrákban a búza, a kukorica vagy a rizs. Hagyományosan a gumóját főzve, sütve fogyasztják, mivel a frissen szedett gyökér a magas rost- és goitrogén-tartalma miatt könnyen gyomorbántalmakat okozhat.
LEÍRÁSA
Kétnyári, lágyszárú növény. Vékony, fodros leveli a talaj felszínén rózsaszerűen hajtanak ki és nem nőnek 12-20 cm-nél magasabbra. Törtfehér virágai egy központi fürtön állnak, amelyeket termései követnek, benne a tojásdad alakú magokkal.
A MACAGYÖKÉR EGÉSZSÉGTÁMOGATÓ HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a macagyökérre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségtámogató, a szervezet normál állapotának fenntartását elősegítő hatását.
A FIZIKAI ÉS SZELLEMI EGÉSZSÉG MEGŐRZÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
A macagyökérrel végzett kutatások során szorongást és depressziót csökkentő hatást figyeltek meg (Brooks). Előzetes vizsgálatokban egy macagyökérből készült kivonat számos, a stresszel összefüggésbe hozható negatív egészségügyi állapotot javított, úgy mint az emelkedett kortikoszteronszintet és fekélyeket (López-Fando). Egy kínai kutatásban posztmenopauzás tünetekben szenvedő nők 12 héten keresztül fogyasztották a macagyökeret. A vizsgálat több pozitív eredménnyel zárult, mert nem csak a depressziós tüneteik enyhültek, hanem diaszisztolés vérnyomás eredményükben is javulást mértek (Stojanovska).
Egy előzetes vizsgálatban a macagyökér kivonat szignifikánsan csökkentette a kortikoszteronszintet, illetve nőtt a noradrenalin és a dopamin szintje. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy az antidepresszánsszerű hatás a noradrenerg és a dopaminerg rendszer aktiválásával és az oxidatív stressz csökkentésével alakul ki (Ai).
AZ EGÉSZSÉGES NEMI VÁGY FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
A macagyökér nemi vágyat növelő hatása már több kutatásban is igazolódott. Az Andrologia nevű lapban megjelent kutatásban a résztvevő 21-56 év közötti egészséges férfiak 8 hét macagyökér fogyasztás után libidójuk növekedéséről számoltak be (Gonzalez).
A World Journal of Men’s Heath folyóiratban megjelent vizsgálat alapján, amelyet 40 év feletti férfiak körében végeztek, 12 hét használat után szignifikáns javulást tapasztaltak a Nemzetközi Erektilis Funkció Index (IIEF) alakulásában. Ezen túl a vizsgálat során a férfiaknál javulást állapítottak meg az androgénhiányra utaló tünetekben, valamint az életminőségükben is pozitív változásokról számoltak be (Shin).
A libidó növekedése nőkkel végzett vizsgálatokban is megfigyelhető volt, akiknél a szexuális zavarok például antidepresszáns gyógyszerek mellékhatásaként alakultak ki (Dording).
A hatásmechanizmus egyelőre nem ismert pontosan, de a macagyökérben lévő összetevők (pl: macain, macamid) feltehetően nem közvetlenül a nemi hormonok – tesztoszteron, progeszteron, ösztradiol, tüszőstimuláló hormon, luteinizáló hormon, prolaktin – növelésén, vagy csökkentésén keresztül hatnak, mivel ezekben a vizsgálatokban a macagyökeret és a placebo készítményt fogyasztóknál nem mértek különbséget ezen hormonok mennyiségében (Brooks, Stojanovska, Melnikovova). Tehát a macagyökér vélhetően a hormonháztartás befolyásolása nélkül növeli a nemi vágyat.
TOVÁBBI MACAGYÖKÉRREL VÉGZETT VIZSGÁLATOK
A macagyökér fizikai teljesítményt javító hatását már vizsgálták in vitro és in vivo kutatásokban. Ezekben a macagyökér mérsékelte az edzés okozta izomfáradtságot azáltal, hogy feltételezhetően növelte egyes koenzimek koncentrációját az izmokban, valamint csökkenést tapasztaltak a gyulladást és oxidatív stressz jelző markerekben (Zhu).
Egy friss, 2023-ban férfi élsportolók körében végzett vizsgálatban fekete macagyökér porból készült készítmény 8 héten keresztül történő fogyasztása során pozitív változást tapasztaltak a sportolók fizikai teljesítményében (erőnlét, mozgékonyság) a kiindulási értékekhez képest (Lee).
Termékajánló:
MACA - PERUI GINZENG - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula