Vírusűző egészséghónap a 917-ben
A tél beköszöntével megérkezett a megfázás szezonja is. Bedagadt, fájó torok, köhögés, csöpögő, eldugult orr és rossz közérzet.
Hogy mielőbb megszabadulhassunk e kellemetlen tünetektől, lássunk néhány egyszerű házi gyógymódot a természet és a 917 patikájából.
Gyógyító növények főzete: TEÁK VILÁGA
Meghűléskor jól jön egy nagy bögre forró hársfavirág tea: csillapítja a köhögést, nyákoldó, izzasztó és melegítő hatású. Ha "ütős" kombinációt szeretnénk, a hársfavirágot keverhetjük bodzavirággal, kamillával és kakukkfűvel, így egyszerre fertőtlenítő, köptető, gyulladáscsökkentő, frissítő és izzasztó hatású teát kortyolhatunk. A házi "kezelést" kiegészíthetjük kamillateás gőzöléssel és gargarizálással: enyhíti a köhögést és gyulladáscsökkentő.
HÁRSFAVIRÁGZAT
KAMILLAVIRÁGZAT
Ne feledkezzünk meg a természetes vitaminbevitelről sem: a vadrózsa bogyója, a csipkebogyó, kiemelkedően magas C-vitamin tartalmánál fogva természetes segítséget nyújt megfázás és influenza esetén. Fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a benne található flavonoidok gyulladásgátló, immunerősítő hatást fejtenek ki.
CSIPKEBOGYÓ TERMÉSHÚS
Megfázásos betegségeknél remek segítség lehet egy bögre gyömbértea is. A kellemesen csípős, pikáns főzet enyhíti a megfázás és a nátha tüneteit, enyhén gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, hasmenés ellen is hasznos. Cukorka és kapszula formában is alkalmazható.
GYÖMBÉR
Köhögésre és náthára jó "orvosság" a vöröshagymából főzött gyulladáscsökkentő, nyákoldó, köhögéscsillapító, antibakteriális hatású tea. A hagymát alaposan mossuk meg (a külső héját is hagyjuk rajta), vágjuk nagyobb darabokra, kevés vízben főzzük meg, hagyjuk állni míg langyosra hűl, majd szűrjük le.
Immunrendszerünk erősítéséhez ne hagyjuk ki étrendünkből a Lilahagymát, a légutakat is tisztítja, ráadasul nagyon finom, mondjuk zsíros kenyérrel. Természetes fertőtlenítő is, akárcsak a fokhagyma, amely antibakteriális és vírusölő tulajdonságainak köszönhetően remek szolgálatot tesz torokfájás esetén. Együk nyersen naponta többször is pirítóssal, vagy a bátrabbak akár magában is rágcsálhatják. Ha kapszulában vesszük be, elkerülhetjük a kellemetlen szagokat.
FOKHAGYMA
Mivel a só kiváló natúr fertőtlenítő, garatgyulladáskor segít a sós vizes gargarizálás, eldugult orrunknak pedig az orrba felszívott langyos- sós víz hozhat enyhülést. Hasznos és kellemes lehet egy forró fürdő fürdősóval.
FÜRDŐSÓK
Meghűléskor ne feledkezzünk meg az antibakteriális "házi szerről", a mézről! Egy kanálnyit csurgassunk le lassan a torkunkon, és ezt naponta többször is ismételhetjük. Mézszappanjainkat ugyan megenni nem lehet, de bőrön át és illatukkal is kiváló hatást fejtenek ki.
MÉZSZAPPAN
Baktérium- és vírusölő hatású a frissen reszelt torma mézzel keverve, ráadásul csillapítja a torokfájást, és tisztítja a légutakat is. Párologtassunk teafa, borsmenta vagy eukaliptusz illóolajat! Fertőtlenítő, baktérium- és vírusölő hatásúak, frissítik a levegőt és kellemes illatot varázsolnak.
TEAFA illóolaj
BORSMENTA illóolaj
EUKALIPTUSZ illóolaj
Mellkas és hát bedörzsölésére kiválóan alkalmas a sósbórszesz alapú, rozmaringot és eukalipuszt tartalmazó gél, amely kellemesen hűsít és frissít, mindemellett a légzésre is jótékony hatással van.
Gyógyfüves sósborszesz gél - Rozmaring-Eukaliptusz
A borsmenta légút tisztító hatasa mellett az egyik leghatékonyabb emésztésjavító gyógytea, érdemes rendszeresíteni a házipatikánkban. Remek görcsoldó, szélhajtó, emésztésserkentő, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő, jótékonyan hat az epeműködésre és hányingercsökkentő. Ezeken kívül külsőleges használata is javallott.
BORSMENTA
BORSOS MENTA - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula
Az emésztés elősegítésére és görcsoldásra a citromfű leveléből készített, enyhén antibakteriális hatású, kellemes citromos ízű és illatú főzet is igen hasznos. Ráadásul nyugtat is, így kiváló esti iszogatnivaló. Illata nyugtató, bőrön át is jó hatású.
CITROMFŰ
Székrekedés esetén érdemes meginni egy bögre kamillateát, a hasmenés csillapításában pedig a gyömbéren kívül a málnalevél tea segíthet.
Málnalevél
Gyógynövenyekből készült keverékeket használhatunk sütéshez és főzéshez is, ráradásul só-, adalékanyag- és tartósítószermentesen!
FŰSZEREK